Planujesz alarm domowy? Instalator odpowiada na 14 częstych pytań. Jaki alarm wybrać do domu?

2024-06-05 13:22

Choć każdy alarm domowy składa się z określonych elementów, to do każdego domu komponuje się je indywidualnie. Pojawia się przy tym wiele pytań. Poprosiliśmy eksperta, żeby odpowiedział na te najczęstsze. Sprawdź, jaki alarm wybrać do domu i o czym pamiętać przy montażu systemu alarmowego.

Instalacje
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Piotr Wyrostek/WW PROJEKT Sygnalizator alarmu należy montować wysoko, by intruzowi trudno się było do niego dostać, a jednocześnie powinien być widoczny, by łatwo można było ustalić, w którym domu załączył się alarm
Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Spis treści

  1. Alarm domowy okiem fachowca. Jakie wątpliwości dręczą nas najczęściej?
  2. 1. Co daje alarm – bezpieczeństwo czy tylko poczucie bezpieczeństwa?
  3. 2. O jakim alarmie możemy powiedzieć: skuteczny?
  4. 3. Czy warto dzielić dom na strefy objęte alarmem?
  5. 4. Czy posiadanie zwierząt wyklucza zamontowanie systemu alarmowego w domu?
  6. 5. Czy montować alarm samodzielnie, czy zlecić to instalatorowi?
  7. 6. Gdzie znaleźć dobrego instalatora alarmu?
  8. 7. Jaki alarm w czasie budowy, jaki w gotowym domu?
  9. 8. Czy na czas budowy wystarczą atrapy elementów systemu alarmowego?
  10. 9. Czy kontaktrony w oknach wystarczą do ochrony?
  11. 10. Jak rozmieścić czujki ruchu?
  12. 11. Czy alarm bezprzewodowy się sprawdzi?
  13. 12. Czy warto mieć alarm wysyłający informacje na smartfona?
  14. 13. Jaki system będzie lepszy: gotowy czy konfigurowany indywidualnie?
  15. 14. Dlaczego alarm wzbudza się niepotrzebnie?

Alarm domowy okiem fachowca. Jakie wątpliwości dręczą nas najczęściej?

Jest wiele możliwych sposobów zabezpieczenia domu i mienia, ale żaden nie daje stuprocentowej pewności. Do złamania jest każde zabezpieczenie – gdyby było inaczej, nie ginęłyby z muzeów dzieła sztuki ani pieniądze z bankowych sejfów.

System alarmowy jest powszechnie uznawany za jedną z najlepszych metod ochrony domu przed włamaniem. Jako jedyny od razu informuje o wtargnięciu lub nawet tylko próbie wtargnięcia intruza do domu albo na teren posesji. Powinien jednak mieć wsparcie w postaci zabezpieczeń mechanicznych, na przykład antywłamaniowych okien i drzwi.

Dzięki możliwości zestawiania różnego rodzaju urządzeń, łączenia ich i konfigurowania ich pracy system alarmowy może być wykorzystywany także do sygnalizowania innych niepożądanych zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie, a nawet stać się podstawą inteligentnego zarządzania domem. Taka tematyka interesuje wielu inwestorów. Poprosiliśmy więc fachowca o kilka cennych uwag.

1. Co daje alarm – bezpieczeństwo czy tylko poczucie bezpieczeństwa?

Żaden alarm nie złapie złodzieja za rękę! Jego zadaniem jest uniemożliwienie poczynienia szkód oraz powiadomienie o próbie wtargnięcia na posesję lub do domu. Jedni powiedzą – tylko tyle, inni – aż tyle. Kiedy wyposażamy dom w system alarmowy, fundujemy sobie poczucie bezpieczeństwa, które daje świadomość kontroli lub tylko możliwości kontrolowania tego, co się dzieje w domu, gdy nas w nim nie ma. A to chyba niemało. Ważne jest, co zrobimy z informacją o tym, że ktoś próbuje (albo próbował) włamać się do naszego domu – co będziemy w stanie zrobić sami albo z pomocą pracowników agencji ochrony lub innych służb.

Instalacje
Autor: FIBARO Czujki wykrywające ruch mają coraz częściej starannie zaprojektowany wygląd, żeby nie szpeciły pomieszczeń

2. O jakim alarmie możemy powiedzieć: skuteczny?

O takim, który o próbie wtargnięcia do domu poinformuje odpowiednio wcześnie, zanim włamywacz zdoła uszkodzić elementy domu. Najskuteczniejsza jest ochrona obwodowa. Stosuje się wiele zapewniających ją rozwiązań, informujących już o próbie wejścia na posesję. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb i warunków lokalizacyjnych. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena. Warto jednak rozważyć na przykład zamontowanie barier podczerwieni w glifach okiennych, by w ten sposób zabezpieczyć okna (są najdroższymi zewnętrznymi elementami domu) i uniemożliwić ich zniszczenie i wtargnięcie intruza do środka.

3. Czy warto dzielić dom na strefy objęte alarmem?

Można i należy dzielić dom na strefy, choćby po to, żeby alarm nie uniemożliwiał normalnego funkcjonowania mieszkańcom. Najczęściej oddziela się strefę dzienną od nocnej. Z technicznego punktu widzenia łatwiej to zrobić w domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym, bo takie domy właśnie w ten sposób dzieli się funkcjonalnie. Nieco trudniej jest w domu parterowym. Taki podział może być kłopotliwy dla mieszkańców, na przykład jeśli w nocy będą chcieli przejść z sypialni do kuchni albo toalety znajdujących się w dalszej części domu, chronionej czujkami ruchu. W takiej sytuacji stosuje się rozwiązania szczegółowo uzgodnione z mieszkańcami. Jako oddzielną strefę warto też potraktować garaż, zwłaszcza gdy drzwi prowadzące z niego do domu nie są dobrej klasy, a więc nie stanowią dużego utrudnienia dla napastnika. W garażu na ogół przechowuje się wartościowe przedmioty, na przykład zapasowe opony lub koła do samochodu, sprzęt sportowy czy narzędzia ogrodowe. Bywa i tak, że w czasie spotkania towarzyskiego, kiedy system alarmowy w całym domu jest rozbrojony, a domownicy i goście bawią się na tarasie, złodzieje przez garaż wynoszą dobytek. Dlatego garaż lepiej traktować jako oddzielną strefę, w której można uzbroić lub rozbroić alarm niezależnie od strefy mieszkalnej.

Zalety i ograniczenia systemów

Jeżeli cena elementów i koszt wykonania instalacji alarmowej są dla nas ważne i jesteśmy na etapie budowy domu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Alarm przewodowy:

  • wymaga okablowania domu. Długość kabla może wynosić nawet 300-400 m (zależy od wielkości domu). Trzeba wykuć bruzdy, rozprowadzić kable i zakryć je tynkiem. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić ekipie rozprowadzającej instalację elektryczną. Będzie nas to kosztowało tyle, ile warta jest nasza własna praca albo nieco dopłacimy wykonawcom instalacji elektrycznej;
  • elementy są tańsze niż w systemie bezprzewodowym;
  • można go łatwo rozbudować. Jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenia do komunikacji, do istniejącego systemu będzie można włączyć urządzenia bezprzewodowe. Powstanie wówczas alarm nazywany hybrydowym.

Alarm bezprzewodowy:

  • nie wymaga układania kabli.;
  • urządzenia są droższe niż w przypadku alarmu przewodowego;
  • jest systemem zamkniętym. Ma tyle elementów, ile skonfigurował producent. Nowoczesne systemy bezprzewodowe są już bardzo rozbudowane i można je powiększyć nawet o elementy z systemów przewodowych;
  • wymaga okresowej wymiany baterii lub akumulatorów;
  • jest mobilny. Można go zdemontować i ponownie zainstalować w innym obiekcie bez konieczności remontowania starego. Wystarczy usunięcie śladów po elementach;
  • konfigurowanie i obsługa (zwłaszcza systemów do samodzielnego montażu) są łatwiejsze niż w przypadku alarmów przewodowych.
Instalacje
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż/81.WAW.PL Czujki ruchu powinny być tak ulokowane w pomieszczeniu, aby „obserwowały” potencjalne drogi wejścia do domu, czyli okna i drzwi. Nic nie może zakłócać ich pracy

4. Czy posiadanie zwierząt wyklucza zamontowanie systemu alarmowego w domu?

Nie, lecz wymaga takiego skonfigurowania systemu, które umożliwi im swobodne poruszanie się bez wzbudzania przypadkowych alarmów. Chodzi przede wszystkim o koty, które nie wiadomo, co robią, gdy nie ma nas w domu. Nawet kiedy wydają się spokojne i przesypiają większą część dnia, mogą chcieć od czasu do czasu sprawdzić, co dzieje się na przykład na blacie w kuchni. Najczęściej wydziela się więc miejsca, w których zwierzęta mogą przebywać i swobodnie się poruszać, albo montuje się czujki ochrony obwodowej, na przykład kontaktrony w oknach lub bariery podczerwieni na zewnątrz.

5. Czy montować alarm samodzielnie, czy zlecić to instalatorowi?

Jeśli mamy wiedzę, odpowiednie przygotowanie techniczne (w tym dotyczące elektryczności) i dobrze poruszamy się w świecie nowoczesnych technologii, możemy samodzielnie zainstalować system alarmowy. Ale nie łudźmy się. Nie wystarczy przeczytanie instrukcji obsługi poszczególnych urządzeń. Jeżeli do tego mają się ograniczyć nasze umiejętności, lepiej zatrudnić fachowca. Nie jest problemem „rozgryzienie” instrukcji, lecz chodzi też o to, by – układając kable – przewidzieć ewentualne zmiany (choćby rozbudowę systemu), a programując działanie jednego rodzaju czujki, nie zneutralizować pewnych możliwości innej. Alarm to system, który nie polega tylko na połączeniu różnych elementów w całość i podpięcia ich do centrali sterującej. Każdy z wchodzących w jego skład elementów musi idealnie współpracować z innymi, a istotą tej współpracy (konfiguracji elementów) jest znajomość niuansów ich działania i współoddziaływania.

6. Gdzie znaleźć dobrego instalatora alarmu?

Najlepsi są tacy z polecenia - już sprawdzeni. Można oczywiście poszukać fachowca w internecie albo zasięgnąć informacji u działającej w okolicy agencji ochrony. Najlepiej skontaktować się z kilkoma osobami, poprosić o zaproponowanie sposobu ochrony i wycenę systemu, a później je porównać. Ważne jest, by spodobała nam się nie tylko oferta, ale także człowiek, który za nią stoi, bo najlepiej, żeby to on w przyszłości zajmował się konserwacją systemu, zmianą konfiguracji i ewentualnym usuwaniem usterek. Dobre relacje i zaufanie są więc nie bez znaczenia.

Instalacje
Autor: ELJOT Cennym wsparciem dla systemu alarmowego są kamery. Mogą przekazywać obraz na bieżąco lub tylko wtedy, gdy zarejestrują ruch. System może wtedy wysłać MMS-a ze zdjęciem z monitoringu pod wskazany numer telefoniczny

7. Jaki alarm w czasie budowy, jaki w gotowym domu?

Na pewno nie taki sam. Chodzi przede wszystkim o czujki (kable od razu układa się w wersji docelowej), bo są dość delikatne. Nawet dokładne osłonięcie podczas niektórych prac budowlanych może nie uchronić ich przed zanieczyszczeniem. Ich największymi wrogami są wilgoć i kurz. Osłanianie jest też sporą niedogodnością, ponieważ trzeba by to robić codziennie – na dzień, gdy są prowadzone prace budowlane, zakrywać czujki, a na noc zdejmować osłony, bo schowane pod nimi czujki nie mają szans zadziałać. Na czas budowy można kupić czujki tańsze, jednak nie jakiekolwiek. Jeżeli instalator systemu alarmowego jest już wybrany, można liczyć na przykład na to, że zamontuje czujki używane, ale sprawne, a po zakończeniu budowy wymieni je na docelowe.

Nowoczesne komponenty systemu alarmowego

Czujki dualne z funkcją antymaskingu. W jednej obudowie są umieszczone czujka podczerwieni (PIR) i czujka mikrofalowa (MW ). Zwiększa to niezawodność oraz dokładność detekcji. Antymasking jest funkcją wykrywania prób maskowania lub blokowania czujki materiałami pochłaniającymi promieniowanie podczerwone. Czujki takie potrafią też odróżnić człowieka od zwierzęcia. Jedne nie reagują na zwierzęta o masie do 25 kg, inne nawet na większe – 40-kilogramowe. Są odporne na czynniki wywołujące fałszywe alarmy – ruch zasłon, wysoką temperaturę, działanie klimatyzatorów, padające na nie promienie słoneczne. Niektóre z takich czujek mają możliwość przełączenia trybu pracy z AND na OR. W trybie AND alarm zostanie podjęty, jeśli intruza zidentyfikują obie czujki – PIR i MW. W trybie OR do uruchomienia procedury alarmowej wystarczy wskazanie tylko z jednej czujki. Czujki dualne kosztują 120-300 zł.

Czujki z optyką zwierciadlaną. To pasywne czujki ruchu wyposażone w lustra segmentowe. Eliminują one występowanie tak zwanej martwej strefy tuż poniżej czujki i poprawiają czułość detekcji. Kosztują około 200 zł.

Dualne czujki zbicia szyby. Stanowią połączenie czujki zbicia szyby i czujki wstrząsowej (sejsmicznej). Pierwsza reaguje na dźwięk tłuczonego szkła (a nawet odgłos cięcia szyby), druga na mocne szarpnięcie skrzydłem okiennym. Kosztują 100-200 zł.

Dualne czujki zewnętrzne. Mają duży zasięg, więc mogą nadzorować znaczną część nawet dużej posesji. Kosztują od 230 do 1200 zł.

Zewnętrzne czujki laserowe. Są bardzo precyzyjne. Kąt ich działania sięga 190°. Mają wysoką czułość, którą można samodzielnie regulować. Są też bardzo odporne na fałszywe alarmy. Zawdzięczają to mechanizmowi do analizy prędkości poruszania się obiektu i jego odległości od czujki. Są wyposażone w automatykę do kształtowania indywidualnych stref detekcji. Mają też wspomnianą wcześniej funkcję antymaskingu. Należą do najdroższych czujek – jedna kosztuje 18-22 tys. zł.

Kontaktrony wpuszczane. Czujki kontaktronowe składają się z dwóch elementów. Jeden montuje się na oścież- nicy okiennej lub drzwiowej, drugi na skrzydle. Póki jeden jest blisko drugiego, pole elektromagnetyczne między nimi nie zostaje przerwane. Gdy jednak ktoś otworzy okno lub drzwi, dochodzi do przerwania tego pola, a to znak, by wszcząć alarm. Tradycyjne kontaktrony są montowane na zewnątrz ram i pozostają widoczne. Nowocześniejsze są miniaturowe kontaktrony wpuszczane, mocowane w otworze wykonanym w materiale. Kosztują niewiele – od 18 zł za sztukę. Droższe są modele bezprzewodowe, zasilane z baterii – kosztują mniej więcej 70 zł.

Czujki uniwersalne. Dzięki możliwości ustawienia jednego z kilku trybów pracy możemy wybrać, czy tego typu czujka będzie działać jako czujka ruchu, czy jako wstrząsowa, przemieszczenia przedmiotu, kontaktron, czujnik temperatury albo zalania. Koszt – około 200 zł. 8. Elektroniczne wizjery. Zastępują nowoczesne wideofony w budynkach, do których wchodzi się prosto z ulicy. Obraz sprzed drzwi wyświetlają na ekranie smartfona bądź tabletu, gdy tylko ktoś stanie u wejścia. Rejestrator zapisuje zdjęcia wykonane osobom stojącym przed drzwiami. Koszt – 170-600 zł.

Radosław Murat

8. Czy na czas budowy wystarczą atrapy elementów systemu alarmowego?

Nie spotkałem się z taką sytuacją i nie radzę robić takich eksperymentów. Złodziej, zanim zechce okraść dom (plac budowy), sprawdzi, jak są zabezpieczone. Spróbuje wejść do domu (albo na posesję), a wtedy szybko się przekona, że elementy udające czujki nie wzbudziły sygnału alarmowego. A to znaczy, że można swobodnie kraść. Czasem montuje się atrapy kamer nie tylko wokół dopiero powstających, ale także już zamieszkanych domów. Jeśli mamy taki pomysł, lepiej niż atrapę zamontować nawet uszkodzoną, ale prawdziwą kamerę, bo złodzieje rozpoznają atrapy.

9. Czy kontaktrony w oknach wystarczą do ochrony?

Tak, ale tylko na początku budowy i pod warunkiem, że nie żal nam szyb. Kontaktron zadziała przy próbie otwarcia okna. Będzie natomiast nieprzydatny, jeśli złodziej wybije szybę. Nie sprawdzi się też w połączeniu z czujką tłuczenia szkła, ponieważ ta zadziała dopiero wtedy, kiedy ktoś uderzy w szybę, a ona się stłucze. Jeżeli włamywacz wytnie szybę z ramy, będzie mógł swobodnie wejść do domu bez wzbudzenia alarmu. Skuteczniejsze są czujki wstrząsowe – zadziałają wcześniej.

Instalacje
Autor: PEEPLE Elektroniczny judasz, czyli cyfrowy wizjer. Nie musimy podchodzić do drzwi, aby zerknąć, kto chce nas odwiedzić. Widok wyświetli się na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Wizjer może też rejestrować to, co dzieje się przed naszymi drzwiami

10. Jak rozmieścić czujki ruchu?

Najlepiej w taki sposób, aby jak najwięcej „widziały” i „obserwowały” jak największy obszar domu (pomieszczenia). Powinny być skierowane na te miejsca, przez które włamywacz może wejść do wnętrza, czyli okna, drzwi, bramę garażową (jeśli garaż jest połączony z domem). W polu ich widzenia nie może być żadnych przeszkód, choćby firanek lub zasłon, których ruch, na przykład spowodowany podmuchem powietrza z wentylacji, zakłóci działanie.

11. Czy alarm bezprzewodowy się sprawdzi?

Tak, zwłaszcza jeśli podczas budowy domu nie zostały rozprowadzone przewody umożliwiające zbudowanie instalacji alarmowej albo gdy kupiliśmy dom bez instalacji alarmowej i nie mamy w planach generalnego remontu, przy okazji którego dałoby się ułożyć potrzebną instalację. Nowoczesne alarmy bezprzewodowe mają elementy dobrej jakości o dużej odporności na zakłócenia zewnętrzne (to jeden z podstawowych stawianych im zarzutów). Gwarantują szybką reakcję na włamanie oraz – zależnie od ceny – średniej albo wysokiej klasy zabezpieczenie domu.

Ważne wskazówki montażowe

O czym trzeba pamiętać podczas instalowania i eksploatacji systemu bezprzewodowego:

1. Baterię należy montować w urządzeniach tuż przed zarejestrowaniem się ich w systemie, ponieważ pozbawione komunikacji z centralą zużywają więcej energii.

2. W pierwszej kolejności trzeba uruchomić centralkę i sprawdzić poziom przesyłanego sygnału radiowego (nie może być niższy niż 40%), a dopiero potem można montować poszczególne urządzenia.

3. Jeśli w miejscu wybranym do umieszczenia czujki lub innego elementu systemu poziom sygnału jest za niski, należy wybrać inne miejsce i dopiero po uzyskaniu optymalnego sygnału zamontować urządzenia na stałe.

4. Elementy systemu trzeba przymocować na znacznej wysokości, aby zapewnić lepszy zasięg komunikacji i wyeliminować przypadkowe zakłócenia (przesłonięcie) przez osoby przebywające w pomieszczeniu lub elementy wyposażenia domu

12. Czy warto mieć alarm wysyłający informacje na smartfona?

Warto, szczególnie gdy bardzo nam zależy na poczuciu panowania nad tym, co się dzieje w domu (choćby przez sprawdzenie, czy włączyło się alarm albo czy doszło do próby jego naruszenia), i przeświadczeniu, że bezpieczeństwo jest w naszych rękach. Ja jednak traktuję to rozwiązanie raczej jako nowoczesny gadżet.

Instalacje
Autor: iPATROL Naszym trzecim okiem może być także robot z kamerą poruszający się na gąsienicach. Ma tryb nocny i funkcje rozpoznawania twarzy. Sam się naładuje po powrocie do stacji dokującej

13. Jaki system będzie lepszy: gotowy czy konfigurowany indywidualnie?

Gotowe systemy alarmowe to uogólnione rozwiązania średniej jakości – muszą być skonfigurowane dla wszystkich. Jeśli nie mamy wyboru, jest to lepsze niż nic. Kiedy jednak myślimy o poważnej, skutecznej ochronie, lepiej zdecydujmy się na indywidualne skonfigurowanie systemu, czyli dobranie urządzeń oraz dopasowanie sposobu ich działania do architektury domu, podziału funkcjonalnego i indywidualnych potrzeb domowników.

14. Dlaczego alarm wzbudza się niepotrzebnie?

Każde włączenie systemu alarmowego ma sens. My nie musimy widzieć przyczyny, ale na pewno jakaś jest. Dla nas jest to kłopot, bo wymaga podjęcia działania, a po pewnym czasie staje się uciążliwe. Jednym z powodów nieuzasadnionego – naszym zdaniem – włączania się alarmu może być uszkodzenie czujki (to akurat da się stosunkowo łatwo i szybko sprawdzić), inne to na przykład źle dobrane miejsce i warunki pracy konkretnego elementu (czujki), zła konfiguracja czujki albo taka, która wyklucza albo ogranicza poprawne działanie innej. Na pracę czujek mogą mieć wpływ zakłócenia, których nie widzimy i z których nie zdajemy sobie sprawy. Za wzbudzenie się alarmu może być na przykład odpowiedzialne powietrze nawiewane z klimatyzacji lub wentylacji, które – z powodu przeszkód na jego drodze (dodatkowego mebla, otwartych drzwi itp.) – przepływa w sposób trudny do przewidzenia. Przyczyn może być wiele i czasami nie jest łatwo szybko je ustalić. Trzeba ich cierpliwie szukać i w miarę możliwości eliminować, aby się nie okazało, że ktoś sprawdza, jak działa alarm w domu i jakiej reakcji po załączeniu syreny może się spodziewać.

Nasi Partnerzy polecają