Przydomowa turbina wiatrowa - jaka jest lepsza: pionowa czy pozioma? Jaką wybrać - 5 kW czy 10 kW?

2024-02-14 13:30

W związku z zapowiedzią dofinansowania przydomowych turbin wiatrowych warto zdobyć na ich temat nieco informacji. Jaką turbinę wiatrową wybrać? Jak dobrać moc mikroelektrowni wiatrowej?

Jaka turbina wiatrowa jest lepsza – pionowa czy pozioma?
Autor: Getty Images Na rynku są dostępne dwa rodzaje turbin wiatrowych: o poziomej lub pionowej (na zdjęciu) osi obrotu

Spis treści

  1. Jaki wiatr jest potrzebny?
  2. Jaki typ wiatraka wybrać?
  3. Jaką turbinę wybrać - 5 kW czy 10 kW?
  4. Jak wielki może być wiatrak?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Energetyka wiatrowa dostarcza najwięcej energii odnawialnej w Polsce dzięki wielkim farmom wiatrowym na lądzie lub morzu. Pora na rozwój przydomowych wiatraków. Energia wiatru może dostarczyć więcej prądu niż panele fotowoltaiczne, zwłaszcza zimą, czyli wtedy gdy jest ona potrzebna do ogrzewania domu. Wariant pompa ciepła plus własny wiatrak może być korzystniejszy niż z fotowoltaiką. Dlatego warto się zorientować, czy inwestycja w mikroelektrownię wiatrową jest dla nas.

Jaki wiatr jest potrzebny?

Pierwsze, co należy sprawdzić, to warunki wiatrowe w okolicy, w której mieszkamy, bo one wskażą, czy inwestycja ma sens. Istnieją mapy wiatrowe Polski, ale są one bardzo uogólnione. Można samodzielnie dokonać takich pomiarów albo spróbować wykorzystać informacje ze stacji pogodowej lub z najbliższej stacji meteorologicznej. Pod uwagę trzeba też wziąć ukształtowanie terenu, zalesienie oraz zabudowę.

Przyjmuje się, że większość mikroelektrowni wiatrowych osiąga moc znamionową przy prędkości wiatru 10 m/s. Za średnią prędkość wiatru, przy której warto budować własny wiatrak uznaje się 4 m/s.

Jaki typ wiatraka wybrać?

Do wyboru mamy dwa rodzaje. Turbiny o poziomej osi obrotu HAWT (Horizontal Axis Wind Turbines) to wiatraki takie jak w farmach wiatrowych. Wyróżniają się dużą sprawnością, przez co są często stosowane. Turbiny HAWT mają większą moc i mogą być wysokie (program Moja elektrownia wiatrowa dopuszcza finansowanie wiatraków o wysokości do 30 m). Wymagają nakierowania na wiatr, więc muszą być wyposażone w mechanizm ustawiający.

Turbiny o pionowej osi obrotu VAWT(Vertical Axis Wind Turbines) są rzadziej wykorzystywane. Są to przeważnie urządzenia o mniejszych gabarytach i mocy, więc mogą być zastosowane w przydomowych instalacjach, np. na budynku. Tego typu turbiny mogą pracować niezależnie od kierunku wiatru.

Jaką turbinę wybrać - 5 kW czy 10 kW?

Wybór wiatraka zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystać. Turbina wiatrowa o mocy 5 kW może zapewnić energię elektryczną do zasilania oświetlenia, siłowników bram oraz urządzeń elektrycznych używanych w domu i ogrodzie (AGD, telewizja, narzędzia) w średniej wielkości domu jednorodzinnym. Nadmiar może wspomóc zasilanie urządzeń grzewczych.

Elektrownia wiatrowa o mocy 10 kW zaspokoi potrzeby energetyczne dużego domu jednorodzinnego, nie tylko oświetlenie i wszelkie urządzenia elektryczne, lecz także ogrzewanie elektryczne.

Własna elektrownia wiatrowa z dofinansowaniem może mieć moc do 20 kW, a w takim wypadku mówimy już o instalacji prosumenckiej, która będzie też produkować prąd sprzedawany do sieci.

Na drugim biegunie są małe wiatraki o mocy 2-3 kW, które mogą być montowane na budynkach, żeby produkować prąd, który wspomoże zasilanie urządzeń elektrycznych w domu. Instalowanie wiatraka o mocy poniżej 2 kW uważa się za nieopłacalne.

Jak wielki może być wiatrak?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z rozmiarów wiatraka. Turbina pozioma o mocy 5 kW może mieć łopaty o rozpiętości 4-5 m i wymagać ustawienia na kilkunastometrowym maszcie. Wiatrak o mocy 10 kW może mieć rozpiętość skrzydeł 8-10 m oraz wymagać równie wysokiego masztu. Przypomnijmy, że dofinansowanie dotyczy wiatraków o maksymalnej wysokości do 30m, więc w grę mogą wchodzić jeszcze większe konstrukcje.

Listen on Spreaker.