| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Rodzaje ogrodów przydomowych, czyli jak znaleźć swój pomysł na ogród

Rodzaje ogrodów przydomowych, czyli jak znaleźć swój pomysł na ogród

Pomysłów, jak zaprojektować ogród przydomowy, jest zawsze zbyt wiele. Dlatego zanim zabierzesz się za projektowanie, dowiedz się, jaki rodzaj ogrodu odpowiada twojej rodzinie. Inaczej bowiem planuje się ogród rodzinny, będący oazą spokoju dla starszych i miejscem zabaw dla dzieci. Innych zabiegów wymaga ogród postrzegany jako wizytówka i demonstracja prestiżu.

Czym jest dla nas własny ogród przydomowy?

Dla wielu osób warunki życia w mieście, a więc przebywanie w ciągłym hałasie, wśród spalin, w ruchu i pośpiechu, są tak uciążliwe, że własny ogród jawi się jako zaciszne miejsce, w którym codzienny kontakt z naturą łagodzi stres. Dla innych najważniejsze jest stworzenie przestrzeni do aktywności ruchowej, szczególnie najmłodszych członków rodziny. Jeszcze inni otoczenie domu postrzegają jako wizytówkę i demonstrację prestiżu. A dla kolejnej grupy właścicieli założenie ogrodu to uciążliwa konieczność wynikająca z poczucia presji społecznej: „bo sąsiedzi obserwują i komentują”.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rodzaje ogrodów

Wybór danego rodzaju ogrodu w znacznym stopniu decyduje o jego wyposażeniu w obiekty małej architektury. Ma też znaczenie, jeśli chodzi o charakter kompozycji roślinnych. A z tego wynika gatunkowy dobór roślin. Warto o tym pamiętać, bo najlepiej w użytkowaniu i pielęgnacji sprawdza się ogród zaprojektowany konsekwentnie, w harmonii z potrzebami właścicieli. Taki, w którym czujemy się naprawdę „u siebie”.

Uzmysłowienie sobie, co kieruje nami w myśleniu o własnym ogrodzie, ułatwi zrobienie projektu ogrodu i dobór elementów jego wyposażenia:

  • zielona oaza to miejsce zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów szczelnym ogrodzeniem lub żywopłotem, wypełnione bujną roślinnością.
  • miejsce aktywnego wypoczynku wymaga takiego ukształtowania przestrzeni wokół domu, by zależnie od wielkości parceli znalazło się na niej miejsce na trawnik, po którym można biegać, grać w piłkę i kometkę, urządzenia do zabawy dla maluchów, a dla starszych – tablica do gry w koszykówkę.
  • wizytówka domu to ogród wypielęgnowany, zaaranżowany tak, by z zewnątrz dobrze go było widać. Szczególną wagę przywiązuje się tu do aranżacji części frontowej, czyli przedogródka.
  • demonstracja prestiżu to sposób na pochwalenie się zasobnością kieszeni, czyli pokazanie, że właścicieli stać na drogie, modne wyposażenie ogrodu i ekskluzywne rośliny. Prowadzi to często do problemów z pielęgnacją efektownych, ale trudnych w uprawie roślin czy inwestowania w niepotrzebne, drogie gadżety.
  • pod presją sąsiadów powstają założenia, które nie odzwierciedlają własnego gustu i nie zaspokajają potrzeb. Naśladuje się w nich okoliczne ogrody, bo to pozwala na uniknięcie nieżyczliwych komentarzy.

Pomysł na ekologiczny ogród przydomowy. Zakładanie i pielęgnacja eko ogrodu

Ogród przydomowy z bujną roślinnością zamiast iglaków i trawnika? Oto pomysł na ekologiczny ogród....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak...

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...