| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Oszczędzanie energii elektrycznej. Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej. Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd? Podpowiadamy więc, jak zmieniejszyć rachunki za prąd w najprostszy sposób. Przekonaj się, że oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów finansowych.

Przeciętna polska rodzina wydaje na rachunki za prąd około 1200 złotych rocznie. Kwota ta będzie stale wzrastać, ponieważ według prognoz energia elektryczna z roku na rok będzie stawać się coraz droższa. Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny, dlatego już dziś warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach nawet 25%, co oznacza kilkaset złotych w skali roku. Oto 7 wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zapomnij o module stand-by

Pierwszym krokiem w drodze do oszczędzania powinno być wyeliminowanie najczęściej popełnianego błędu polegającego na stosowaniu w wielu urządzeniach trybu czuwania. Średnio w polskim domu w trybie stand-by działają cztery urządzenia, a ich roczne zużycie prądu wynosi 175 kWh, co przekłada się na wydatki na energię wyższe o nawet 100 zł. Dobrym rozwiązaniem problemu jest podłączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem, dzięki której w szybki sposób możesz odłączyć dopływ prądu np. na noc lub na czas nieobecności.

Autor: Kalbar

Gdy nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor. Nie pozostawiaj go też w trybie czuwania, bo wtedy również zużywa energię elektryczną

Pamiętaj o wyłączaniu światła

Chcąc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną należy racjonalnie korzystać z oświetlenia. Nawykiem powinno stać się gaszenie światła w pomieszczeniach w których się nie przebywa. Dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich mogą być czujniki ruchu w mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się tylko wtedy i tylko tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne.

Lodówka tylko A++

Warto zainwestować w nowy sprzęt elektryczny o wysokiej klasie energetycznej oraz z wieloma nowoczesnymi programami, dzięki którym zużycie energii stanie się znacząco niższe. Mowa tutaj o lodówce, zmywarce, pralce.

Żarówki energooszczędne?

Rozsądnym rozwiązaniem będzie wymiana żarówek na energooszczędne. Należy pamiętać jednak, że zużywają one dużo energii w chwili uruchamiania - nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie.  Jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainteresować się żarówkami typu LED. Są one wprawdzie dość drogie, ale w zamian oferują najniższe zużycie prądu oraz dużo większą trwałość niż pozostałe rodzaje żarówek, dając przy tym jasne światło o zróżnicowanej barwie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Pierwszym krokiem do zmniejszenia rachunków za prąd jest wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne

Korzystanie ze sprzętu

Korzystając ze sprzętu RTV warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że w łatwy sposób zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. Jedną z nich jest nastawianie czajnika z tylko taką ilością wody, która aktualnie jest potrzebna. Poza tym, jeżeli używasz piekarnika, można wyłączyć go na ostatnie 10 minut pieczenia. Nowoczesne piekarniki mają doskonałą izolację, więc w ten sposób sprzęt będzie nadal grzał, ale zużyje mniej energii. Według badań urządzeniem zużywającym najwięcej energii w domach jest lodówka. Jest ona włączona 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dlatego odpowiada  za nawet 30% zużycia energii w domu. Trzeba pamiętać o tym, żeby otwierać ją na krótko. Dodatkowo, nie należy wkładać do niej ciepłych potraw i pamiętać, by na jej ściankach nie gromadziła się wilgoć. Na koniec warto pamiętać, że lodówka nie powinna stać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło (kaloryfera, piekarnika), bo w ten sposób utrudniamy jej pracę.

Zmiana dostawcy energii

Jeśli chcesz zaoszczędzić warto pomyśleć nad zmianą dostawcy energii. Po zmianie ustawy i liberalizacji rynku energii w 2007 roku pojawiło się bardzo dużo małych podmiotów, które oferują niższe ceny i korzystniejsze warunki umów od dostawców prądu z którymi jesteś związany od lat. Biorąc pod uwagę, że ceny energii wzrastają, warto szczególnie zwrócić uwagę na to, iż wielu dostawców gwarantuje przy umowie rocznej lub kilkuletniej gwarancję stałej ceny, co zabezpiecza na przyszłość.

Wybór taryfy energii elektrycznej

Można je podzielić na jednostrefowe i dwustrefowe. W taryfach jednostrefowych cena energii elektrycznej jest jednakowa w ciągu doby, a w taryfach dwustrefowych niższa poza szczytem (w taryfach dla domu jest to noc i dwie godziny wczesnym popołudniem).  Co do zasady, energia w taryfach dwustrefowych jest znacznie droższa właśnie wtedy, kiedy najwięcej jej zużywasz, czyli rano od 6:00 i wieczorem do 22:00. Opłacalność taryfy dwustrefowej jest więc uzależniona w dużej mierze od sposobu, w jaki korzystasz z energii i możliwości przesunięcia najbardziej energochłonnych czynności na okres poza szczytem.

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Energie 2

Mniejszy koszt energii eletrycznej. Jak czytać rachunek za prąd?

Chcesz zmienjszyć koszt energii elektrycznej? Zanim zaczniesz wymieniać wszystkie żarówki na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...