Sufit podwieszany - jakie płyty wykorzystać? Porównanie
Sufity podwieszane to już niemalże standard w nowych mieszkaniach oraz wielu domach. Do wykonania takiego sufitu można wykorzystać dwa rodzaje materiłu: płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe. Zobacz, czym różnią się one od siebie oraz który rodzaj bardziej nadaje się do twojego sufitu podwieszanego.
Autor: Piotr Ligier
Płyty gipsowo-kartonowe
Rdzeń płyt gipsowo-kartonowych wykonany jest z gipsu i obłożony z obu stron kartonem. Płyty mogą być zwykłe lub impregnowane: ognio- i wodoodporne. Najczęściej mają gładką powierzchnię, choć są też płyty perforowane – mniej sztywne i wytrzymałe, ale za to lepiej pochłaniające dźwięki. Są też specjalne płyty pokryte z dwóch stron włóknem szklanym. Wykańcza się nimi powierzchnie łukowe. Płyty g-k można bez nacinania wyginać w łuk o minimalnym promieniu 35-50 cm (zależnie od grubości płyty). Mają różne wymiary: ich szerokość wynosi zwykle 1,2 m, długość może być różna i wynosi od 2 do 3 m, a grubość 12,5-25 mm. Po zamocowaniu płyt ich połączenia wykańcza się gipsem szpachlowym, czasami miejsca te wzmacnia się dodatkowo specjalnymi taśmami.
Płyty gipsowo-włóknowe
To płyty z gipsu zmieszanego ze zmielonym papierem makulaturowym. Dzięki zbrojeniu włóknami celulozy są one bardziej wytrzymałe i elastyczne niż płyty gipsowo-kartonowe. Płyty gipsowo-włóknowe można wyginać bez nacinania. Zwykle płyty mają wymiary: szerokość 1 m i długość 1,5 m lub szerokość 1,2 m i długość 2-3 m. Mogą mieć też różne grubości 10; 12,5; 15 i 18 mm.
Oba rodzaje płyt: gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe często mocuje się do sufitu na ruszcie zamocowanym bezpośrednio do stropu. Zamiast tego lepiej zrobić sufit podwieszany, który będzie zamocowany na wieszakach. Nie jest to dużo droższe, a poprawia akustykę. Przez tak zamocowany sufit dźwięki przenoszą się trudniej (dzięki wieszakom nie są one przekazywane przez jego konstrukcję na strop) niż przez sufit z płyt na ruszcie zamocowanym bezpośrednio do stropu. Sufity podwieszane z płyt zwykle montuje się na metalowych, rzadziej drewnianych konstrukcjach.