Domy z kominkiem zewnętrznym. TOP 5 projektów gotowych Muratora
Przedstawiamy projekty gotowe domów z kominkiem zewnętrznym z kolekcji Muratora. Kominek i taras to dwa elementy, bez których większość z nas nie wyobraża sobie swojego domu. Kominek tworzy ciepły nastrój w salonie. Mogą przy nim się odbywać niekończące się spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Ale latem chciałoby się siedzieć przy kominku na świeżym powietrzu i oglądać z tarasu spadające gwiazdy. Będzie to możliwe w domu z kominkiem zewnętrznym.
Kominek zewnętrzny zwykle buduje się na tarasie albo obok tarasu, na którym można przyjemnie rozsiąść się i podziwiać skrzące się szczapy drewna. Z drugiej strony strony zwykle znajduje się salon, w którym również można zbudować kominek. Wtedy obie konstrukcje kominkowe są zwrócone do siebie plecami, a między nimi znajduje się komin z dwoma przewodami spalinowymi. Każdy kominek powinien być wyposażony w osobny przewód spalinowy. To oszczędne rozwiązanie bo w takim wypadku kominy są ustawione w jednym bloku, do którego można dołączyć też przewody wentylacyjne z salonu. Kominek zewnętrzny może także być wzniesiony osobno i połączony pośrednio z domem dodatkową konstrukcją.
Taras z kominkiem może być odkryty lub zadaszony. Nie ma to wpływu na działanie kominka, ale na nasz komfort. Z takiego kominka będzie można się cieszyć nawet w czasie deszczu. Ponieważ zewnętrzny kominek zwykle ma otwarte palenisko, umieszcza się go tak, żeby był osłonięty od wiatru. Wygodne jest więc umieszczenie go w narożniku wewnętrznym między dwiema ścianami, we wnęce lub w podcieniu. Miejsce na kominek zewnętrzny może być też zaplanowane na eksponowanej części elewacji, ale lepiej żeby nie była to najbardziej wietrzna strona domu.
Przeczytaj też:
Wokół kominka powinna być zaaranżowana strefa wypoczynkowa na tarasie, w której będzie można miło spędzać czas podczas posiłków na świeżym powietrzu. Dobrze zaplanowana strefa z kominkiem zewnętrznym może być użytkowana od wiosny do jesieni.
Przeczytaj też:
Kominek zewnętrzny: posadowienie
Planując kominek na tarasie, trzeba pamiętać, że musi być on posadowiony na fundamencie, który przeniesie ciężar konstrukcji. Płyta fundamentowa kominka powinna się znajdować na tej samej wysokości co ściana fundamentowa domu. Zwykle stanowi rozszerzony fragment ściany fundamentowej. Na płycie fundamentowej opiera się komin wymurowany z cegieł lub zbudowany z systemowych elementów prefabrykowanych. Komin powinien mieć wysokość co najmniej 4 m, a jego wylot powinien się znajdować 40 cm powyżej kalenicy.
Kominek zewnętrzny: wykończenie
Materiał użyty do wykończenia kominka to zwykle ten sam kamień lub cegła klinkierowa zastosowane na elewacji lub ogrodzie. Obudowa kominka powinna być wykonana z materiału bardzo trwałego i odpornego na temperaturę. Kamień lub klinkier można od czasu do czasu umyć, jeśli zostaną okopcone sadzą. Wyższą - kominową część konstrukcji można pokryć tynkiem elewacyjnym.
Przeczytaj także:
TOP 5: projekty domów z kominkiem zewnętrznym
Przedstawiamy 5 projektow domów jednorodzinnych z kominkiem zewnętrznym z kolekcji Muratora. Są to domy w różnym stylu. Zarówno parterowe, jak i domy z poddaszem użytkowym.
Przeczytaj też:
Dom z kominkiem zewnętrznym: M210 - Jasna przestrzeń
Powierzchnia użytkowa 142,2 m2
Powierzchnia garażu 33,6 m2
Powierzchnia całkowita 264,9 m2
Wymiary działki 24,30 x 18,30 m
Sprawdź szczegóły: projekt domu M210 Jasna przestrzeń >>>
Projekt Jasna przestrzeń to okazały dom, który będzie elegancką wizytówką właścicieli. Został zaprojektowany dla dużej, nawet dwupokoleniowej rodziny. Jego boczne elewacje są niepozorne, prawdziwe oblicze domu widać dopiero na ścianie szczytowej. Ta jest niemal całkowicie przeszklona, pośrodku przebiega komin, dzięki któremu na tarasie można cieszyć się widokiem ognia w otwartym kominku. Taka atrakcja zachęca do przyjmowania gości i wspólnych biesiad pod gołym niebem. Wrażenie robi również duża dwukondygnacyjna strefa dzienna pięknie doświetlona naturalnym światłem, dzięki dużym przeszkleniom w ścianie szczytowej. Między przeszkleniami jest umieszczony drugi kominek, przy którym można spędzać czas w zimowe wieczory.
Oprócz efektownych przeszkleń domowi dodaje uroku również ciekawa kompozycja materiałów wykończeniowych na elewacji. Szara płaska dachówka i takież płytki klinkierowe zostały skontrastowane z panelami elewacyjnymi w ciepłym miodowo-brązowym kolorze.
Oprócz reprezentacyjnej strefy dziennej na parterze jest dodatkowy pokój – blisko łazienki, z niekrępującym wejściem – w sam raz dla dziadków. Ponadto na pierwszej kondygnacji jest garaż dwustanowiskowy i pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.
Na poddaszu umieszczono trzy duże sypialnie i obszerną łazienkę. Sypialnia rodziców jest zaopatrzona w osobną garderobę. Dużą zaletą jest też pralnia, w której będzie można nie tylko robić, ale też suszyć pranie.
Kominek zewnętrzny jest zaprojektowany także w pozostałych wariantach projektu domu M210 - Jasna przestrzeń. Ogółem do wyboru jest 6 projektów. Można zobaczyć je tu: Rodzina projektów M210 - Jasna przestrzeń
Dom z kominkiem wewnętrznym: M79c - Przed kominkiem - wariant III
Powierzchnia użytkowa 137,5 m2
Powierzchnia garażu 32,3 m2
Powierzchnia całkowita 224,4 m2
Wymiary działki 26,20 x 26,00 m
Sprawdź szczegóły: projektu domu M79c Przed kominkiem - wariant III
Elegancki i bardzo wygodny dom parterowy. Znakomicie będzie się prezentował zarówno w willowej dzielnicy miejskiej lub podmiejskiej, jak i na terenach wiejskich, otoczony pięknym ogrodem lub lasem. W salonie obok drzwi, przez które można wyjść na taras, zaprojektowano kominek. Drugi kominek znajduje się na tarasie, gdzie na pewno zmieści się stół i fotele. Poranna kawa w takim miejscu będzie pięknym początkiem dnia.
Z przyjemnością patrzy się na elewację: okna ze szprosami, zwieńczone łagodnym łukiem, i masywne słupy obłożone klinkierem podtrzymujące połać dachu nad wejściem i nad tarasem. Wiele uroku dodają też małe okrągłe okienka umieszczone nad trójskrzydłowymi oknami i nad drzwiami do garażu.
Budynek o rozczłonkowanej bryle ma dwa podcienie, w których od frontu umieszczono wejście, a od strony ogrodu - taras z kominkiem zewnętrznym. Z przedsionka wchodzi się do strefy dziennej, którą tworzy duży salon połączony z otwartą kuchnią. Do domu można też wejść z garażu, przechodząc przez spiżarnię do kuchni. W środku domu, po lewej stronie od wejścia, znajduje się strefa nocna. Składa się ona z trzech sypialni, z których dwie sąsiadują z garderobami, z dwóch łazienek i pralni. Umieszczono tu też gabinet, w którym będzie można w ciszy pracować lub oddać się lekturze. Po prawej stronie od wejścia znajduje się dwustanowiskowy garaż połączony z kotłownią
Dom z kominkiem zewnętrznym: M142 - Pomysłowy
Powierzchnia użytkowa 124,6 m2
Powierzchnia garażu 17,6 m2
Powierzchnia całkowita 181,0 m2
Wymiary działki 21,60 x 24,90 m
Sprawdź szczegóły: projekt domu M142 Pomysłowy
Pomysłowy i przytulny parterowy dom, w którym wygodnie może zamieszkać cztero- lub pięcioosobowa rodzina. Drewniana okładzina na elewacji i dach kryty tradycyjną ceramiczną dachówką dodają mu uroku. Dodatkową atrakcją domu jest kominek na tarasie, który umili spędzane tam wieczory. Taras jest umieszczony w narożniku od ogrodu.
Rozłożysty budynek parterowy jest przykryty czterospadowym dachem o łagodnym stoku. Duży pokój dzienny z kominkiem jest połączony z kuchnią stanowiącą boczną wnękę. W salonie centralnie umieszczono reprezentacyjny kominek. Obok niego jest wyjście na taras zewnętrzny z dodatkowym kominkiem. Na zadaszony taras jest też wyjście z jednej z trzech sypialni.
Sypialnie i duża łazienka z prysznicem i wanną są oddzielone od pokoju dziennego korytarzem. Dzięki temu powstała przytulna i niekrępująca strefa nocna. Dodatkowo, blisko strefy wejścia do domu przewidziano wc, a obok kuchni znalazło się miejsce na spiżarnię. Od frontu zaprojektowano jednostanowiskowy garaż połączony z domem przez kotłownię.
Dom z kominkiem zewnętrznym: projekt C39 - Gwarny
Powierzchnia użytkowa 106,2 m2
Powierzchnia garażu 16,9 m2
Powierzchnia netto 144,4 m2
Wymiary działki 21,80 x 17,90 m
Sprawdź szczegóły: projekt domu C39 Gwarny
Projekt domu Gwarny to kompaktowy budynek dla niedużej rodziny osoby pracującej w domu lub przyjmującej interesantów. Prosta, bryła budynku przykryta jest wielospadowym dachem. Dwie lukarny, kominy obłożone kamieniem oraz drewniane detale sprawiają, że swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnych polskich domów. Z jednej strony bryły głównej budynku zaprojektowano garaż przykryty jednospadowym dachem, a z drugiej zadaszoną werandę z kominkiem zewnętrznym.
Projekt domu czerpiącego z tradycji polskiego budownictwa drewnianego uzyskał zgodę na realizację na obszarach Parków Krajobrazowych: Kaszubskiego, Bolimowskiego i Podlaski Przełom Bugu. Świetnie nadaje się na siedzibę leśniczego lub osoby prowadzącej własną firmę. Na parterze obok wejścia umieszczono bowiem gabinet.
Wewnątrz dom ma klasyczny podział na część dzienną i nocną. Część dzienna na parterze składa się z otwartego na kuchnię i klatkę schodową pokoju dziennego. W trosce o wygodę domowników zaprojektowano garaż z przejściem bezpośrednio do holu, a przy garażu duże pomieszczenie gospodarcze, dostępne też od strony ogrodu. Poddasze zostało przeznaczone na część nocną z trzema sypialniami i bardzo dużą łazienką.
Dom z kominkiem zewnętrznym: M42b - Przemyślany - wariant II
Powierzchnia użytkowa 101,9 m2
Powierzchnia garażu 18,4 m2
Powierzchnia całkowita 162,5 m2
Wymiary działki 20,90 x 23,30 m
Sprawdź szczegóły: projekt domu M42b - Przemyślany - warinat II
Przemyślany - wariant II to nieduży, wygodny dom dla rodziny 2 + 1. Dobrze przemyślany układ pomieszczeń zapewni komfort wszystkim jej członkom. Kluczowe wydaje się być wyraźne podzielenie wnętrza na strefy. Dzienna, złożona z salonu i kuchni, służy spotkaniom domowników i podejmowaniu gości, a nocna, z dwoma sypialniami i łazienką, niezakłóconemu wypoczynkowi. Oddzielający ją korytarz gwarantuje ciszę, nawet, gdy w salonie odbywa się przyjęcie. Funkcjonalność domu zwiększają pomieszczenia pomocnicze: dwa pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia i garderoba. Z zewnątrz dom prezentuje się skromnie i bezpretensjonalnie. Pozbawione nadmiernej ornamentyki i detali elewacje zdobią boniowane fragmenty ścian oraz zastosowane na cokole, słupach, parapetach, kominach i zewnętrznym kominku płytki klinkierowe.
Atrakcyjnym miejscem odpoczynku jest też przytulny taras osłonięty ścianami budynku i dachem. Na taras można wyjść przez dwoje drzwi prowadzących z salonu. Ozdobę tarasu stanowi kominek, przy którym mieszkańcy mogą spędzać miłe wieczory. Kominek jest wkomponowany symetrycznie między parę pojedynczych drzwi tarasowych. Kominek jest dwustronny. Po drugiej stronie ściany zewnętrznej, w salonie, znajduje się drugi kominek. Ustawiony centralnie na ścianie wiodącej na taras stanowi główną atrakcję wnętrza.
Projekt domu M42b - Przemyślanego jest opracowany w 5 wariantach. Żeby obejrzeć rodzinę tych projektów zobacz tu: rodzina projektów domu M42 - Przemyślanego
Sprawdź nasze propozycje!
- Projekt domu Miarodajny - najlepszy i najczęściej wybierany projekt 2019 r.!
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Dom na działkę z wjazdem od południa: polecane projekty
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym
- 5 idealnych domów dla rodziny 2+3
- 5 projektów domów z poddaszem do adaptacji
- 5 najlepszych projektów małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Projekty domów z ryzalitem: eleganckie i wygodne
Zaufaj doświadczeniu Muratora!
Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.