Jak przechowywać drewno do kominka na zewnątrz (w ogrodzie)? Radzi ekspert
Czy drewna do palenia w kominku można użyć zaraz po ścięciu? Jak najlepiej przechowywać drewno do kominka na zewnątrz w ogrodzie?
Spis treści
- Przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie – ile miejsca potrzeba?
- Jakie drewno nadaje się do przechowywania?
- Jak przechowywać drewno do kominka na zewnątrz?
Przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie – ile miejsca potrzeba?
Wielkość potrzebnego miejsca na drewno zależy również od rodzaju surowca, jaki kupujemy. Jeśli zaopatrujemy się w drewno sezonowane, połupane na szczapy długości 30 cm i wysuszone, czyli takie, które od razu można wrzucić do pieca, wystarczy drewutnia odpowiadająca kubaturą bieżącemu zużyciu opału. Jeżeli jednak wybieramy tańsze drewno kominkowe niesezonowane, będziemy potrzebować miejsca na jego przechowywanie. Wtedy miejsce na drewno powinno być tak duże, żeby pomieściło 1,5-2-krotnie więcej opału, niż wynosi jego roczne zużycie, ponieważ połowę tego miejsca zajmie drewno świeże, które dopiero wysycha.
Jakie drewno opałowe wybrać? Jakie drewno opałowe jest najbardziej kaloryczne?
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jakie drewno nadaje się do przechowywania?
Zanim drewno trafi do kominka, powinno przez mniej więcej rok leżeć, żeby wyschło. Do palenia nadaje się drewno, które zawiera nie więcej niż 20 proc. wody, a takie tuż po ścięciu ma jej 70 proc. Źle się ono pali, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej osadzają się na ściankach kominka i w przewodach kominowych.
Jak przechowywać drewno do kominka na zewnątrz?
Drewno do kominka najlepiej przechowywać na dworze pod zadaszoną wiatą lub okapem dachu domu. Jeżeli ułożymy niewysuszone szczapy w nieprzewiewnym pomieszczeniu, mogą zacząć pleśnieć. Nie powinny one leżeć bezpośrednio na ziemi, by nie chłonęły wilgoci. W miejscu, gdzie będą składowane, robimy betonową wylewkę lub sypiemy 5-7-centymetrową warstwę żwiru. Szczapy warto ułożyć na legarach, ponieważ to zapewni dobrą izolację od gruntu i cyrkulację powietrza. (eb-g)
Inne porady tego eksperta