Jakie rośliny posadzić przy domu letnim, żeby ogród wyglądał schludnie? Radzi nasz ekspert

2024-07-15 14:07

Jestem właścicielką domu letniego, przy którym, przyznaję, panuje lekki nieład. Jakie rośliny posadzić, żeby ogród zawsze wyglądał schludnie? – pyta nasza czytelniczka. Zobacz, co radzi jej ekspert.

Domek Dominiki i Darka na Podhalu – taras
Autor: Wnętrza Michała Przestrzeń wokół domu można urządzić na różne sposoby w zależności od gustu.

Spis treści

  1. Ogród przy domu letnim – jakie ma specyficzne wymagania?
  2. Co sprawdzi się w ogrodzie przy domu letnim, a co nie?
  3. Jakie kwiaty kwitną przez całe lato?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Do ogrodu przy letnim domu pasują znane od lat swojskie bzy lilaki, jaś­minowce, kaliny, derenie i irgi. Mogą je uzupełniać mało wymagające krzewy: berberysy, karagany syberyjskie, kolkwicje chińskie, pęcherznice kalinolistne, pięciorniki krzewiaste, pigwowce i tawuły.

Inne porady tego eksperta

Ogród przy domu letnim – jakie ma specyficzne wymagania?

Dom letni z założenia bywa zamieszkany czasowo. Przyjeżdżamy do niego na wakacje albo tylko na kilka dni. To nie służy ogrodowi, który wymaga systematycznej pielęgnacji, np. odchwaszczania i podlewania. Jeśli wiemy, że na prace przy roślinach nie będziemy mogli poświęcić zbyt wiele czasu lub nie będziemy ich wykonywać regularnie, posadźmy sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki. Dostosowane do nasłonecznienia działki, rodzaju gleby i jej wilgotności rośliny bujnie rosną, mniej chorują, są rzadziej atako­wane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz. To sprawia, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji i „sa­me” dobrze rosną. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam rośliny, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji.

Co sprawdzi się w ogrodzie przy domu letnim, a co nie?

Sprawdzonym sposobem zagospodarowania letniej działki jest założenie wiejskiego ogródka z drzewami i krzewami owocowymi oraz naturalnym, wysoko koszonym trawnikiem lub łąką kwietną. Lepiej natomiast porzucić marzenia o gęstej i niskiej darni, bo jej utrzymanie w dobrym stanie nie jest łatwe – wymaga częstego (raz w tygodniu) koszenia a w czasie suszy podlewania.

Jakie kwiaty kwitną przez całe lato?

Urządzając ogród przy domu letnim, warto zdecydować się na gatunki, które będą kwitnąć aż do jesieni (oczywiście pamiętając o wcześniejszych radach). Wśród długo kwitnących gatunków warto wymienić takie jak:

  • jeżówka purpurowa,
  • słoneczniczek szorstki,
  • krwawnik pospolity,
  • liliowiec ogrodowy,
  • szałwia omszona,
  • cynia wytworna,
  • begonia stale kwitnąca,
  • trzykrotka Andersona,
  • floks wiechowaty,
  • nachyłek wielkokwiatowy.

Należy pamiętać, że niektóre z tych kwiatów wymagają więcej pielęgnacji niż inne, a zatem warto poznać je bliżej, nim zdecydujemy się posadzić je w ogrodzie przy domu letnim.

ogrod na wsi
Autor: Archiwum serwisu Ogród przy letnim domu
Nasi Partnerzy polecają