Czym oprócz kory można ściółkować rośliny?

2024-10-18 10:07

Czy do ściółkowania ziemi wokół roślin można wykorzystać inne materiały niż kora?

Spis treści

  1. Co to jest ściółkowanie?
  2. Dlaczego warto rozkładać ściółkę w ogrodzie?
  3. Czym oprócz kory można ściółkować rośliny?

Co to jest ściółkowanie?

Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie gleby wokół roślin materiałem, który chroni je przed skrajnymi temperaturami, stwarza im lepsze warunki do rozwoju oraz sprawia, że ziemia nie pokrywa się twardą skorupą. Zabieg ten ma wiele zalet, zarówno dla roślin, jak i dla właścicieli ogrodów.

Dlaczego warto rozkładać ściółkę w ogrodzie?

Ściółka tworzy warstwę buforową. Chroni ziemię przed szybkim parowaniem wody, dzięki czemu ogród można znacznie rzadziej podlewać. Zimą zabezpiecza glebę przed przemarzaniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem.

Ściółka w ogrodzie zapobiega też wzrostowi chwastów, ponieważ trudno im się przebić przez jej warstwę, a jeśli już wyrosną, łatwo je wyrwać.

Ściółka organiczna (kora, trociny, zrębki, słoma) to także doskonały nawóz. Rozkładając się, tworzy próchnicę, która jest nie tylko źródłem substancji odżywczych potrzebnych roślinom, ale również poprawia strukturę gleby. Im więcej jest próchnicy w ziemi, tym jest ona bardziej pulchna i przewiewna, a jednocześnie lepiej zatrzymuje wilgoć. W takiej glebie żyje dużo pożytecznych mikroorganizmów, które poprawiają zdrowotność podłoża.

Ściółki takie jak żwir, grys i niemielona gruba kora w pewnym stopniu chronią ogród przed ślimakami, ponieważ nie lubią one wędrować po ostrym, chropowatym podłożu.

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Czym oprócz kory można ściółkować rośliny?

Do okrywania ziemi wokół roślin zwykle stosuje się korę, jednak można wykorzystać do tego także inny materiał.

Do ściółkowania ziemi wokół roślin wykorzystuje się także takie materiały, jak: słoma, igliwie, rozdrobnione gałęzie i trociny, wysuszona skoszona trawa (bez nasion traw i chwastów!), obornik, kompost, torf, łuski kakaowe, żwir i drobne kamyczki, czarna folia ogrodnicza lub czarna agrowłóknina.

W warzywniku i na zagonach truskawek sprawdzi się ściółka ze słomy lub z wysuszonej trawy. Nie należy rozkładać świeżego pokosu, bo łatwo się zbija i gnije, tworząc nieprzepuszczalną warstwę. Skoszoną trawę trzeba podsuszyć – złożyć w niewielką luźną pryzmę, którą powinno się co jakiś czas przegarniać, żeby przeschły źdźbła położone głębiej.

Przeczytaj też: Co daje ściółkowanie kartonami, trawą, gazetami - zalety i wady. Jakie rośliny tak ściółkować?

Ściółkowanie truskawek ściętą trawą

Inne porady tego eksperta

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają