Jak uprawiać gunnerę? [Porada eksperta]

2021-02-03 12:02
Gunnera olbrzymia
Autor: www.thinkstockphotos.com Gunnera ma duże potrzeby wodne i pokarmowe

W jednym z niemieckich ogrodów widziałam roślinę o ogromnych liściach, której nazwa łacińska to gunnera. Czy można ją gdzieś kupić i jak ją uprawiać?

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Gunnera to także polska nazwa tej rośliny. Pochodzi ona z podmokłych brazylijskich oraz kolumbijskich lasów i niestety nie jest całkowicie odporna na mróz. Dlatego rzadko bywa sadzona w naszym kraju – głównie w ogrodach botanicznych. Jest to jedna z największych bylin na świecie; jej liście w środowisku naturalnym mają nawet 2 m średnicy i są osadzone na ogonkach długości do 2,5 m. Rośliny uprawiane w chłodniejszym klimacie nie osiągają takich rozmiarów.

Gunnera najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej, bogatej w składniki pokarmowe glebie (powinna być stale wilgotna). Dobrze, jeśli odczyn podłoża jest lekko kwaśny, a miejsce słoneczne lub nieco ocienione.

Jesienią trzeba ją bardzo starannie zabezpieczyć przed mrozem. Po pierwszym przymrozku należy ściąć liście. Karpę przykryć torfem, korą lub suchymi liśćmi drzew, a także ściętymi liśćmi tej rośliny; warstwa okrycia powinna mieć 60 cm. Powstały kopczyk warto dodatkowo okryć świerkowymi gałęziami, które uchronią liście przed rozwiewaniem przez wiatr. Wiosną okrycie należy zdjąć dopiero wtedy, gdy temperatura się ustabilizuje i nie będzie zagrażał mróz. Niestety, gunnerę bardzo trudno kupić w sklepach ogrodniczych. Bywa w ofercie internetowej. (eb-g)

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.