Jak zabezpieczyć się przed kretami? [Porada eksperta]
Jak można zabezpieczyć się przed kretami. Może wkopać wzdłuż ogrodzenia jakąś grubą folię albo włókninę, żeby się nie przedostały z zewnątrz? U sąsiadów widać ślady ich działania.
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Krety drążą korytarze na znacznej głębokości, więc trudno uchronić przed nimi ogród, wkopując pas folii (poza tym czy mamy pewność, że nie ma ich już na działce?). Łączna długość ich korytarzy często przekracza 100 m, a głębokość, na jakiej się znajdują, wynosi 10-40 cm latem i poniżej 50 cm zimą. Dlatego walka z tymi zwierzętami nie jest łatwa. W miejscu, gdzie zaplanowano trawnik, można rozłożyć siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach, przysypać ją ziemią (warstwa około 10 cm) i dopiero na niej rozłożyć darń z rolki albo posiać nasiona traw. Na rabatach, które muszą być przekopywane, ten sposób odpada. W takich miejscach krety można wypłaszać specjalnymi urządzeniami emitującymi fale dźwiękowe nieprzyjemne dla tych zwierząt (krety mają bardzo wrażliwy słuch) albo wsypywać do nor gotowe preparaty odstraszające.
Wielu zwolenników mają pułapki, które wkopuje się w krecie korytarze. Są to rury zakończone zapadkami otwierającymi się do środka – kret może wejść do wnętrza, ale już się z niego nie wydostanie. Pułapki trzeba codziennie sprawdzać, a złapane zwierzęta uwalniać poza ogrodem.
Można też spróbować niekonwencjonalnych metod:
- umieścić w kretowiskach wiatraczki (ruszając się na wietrze, powodują mikrodrgania gruntu, czego krety bardzo nie lubią);
- zakopać w tunelach butelki, tak by koniec szyjek wystawał ponad ziemię (wpadające do butelki powietrze wydaje nieprzyjemny dźwięk);
- użyć substancji zapachowych, które wkłada się w krecie korytarze (spleśniałe skórki cytrynowe, liście bzu czarnego lub czosnku, aksamitki, bazylię).
Niestety, efekty często bywają niezadowalające, bo krety wykazują się dużym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją, i mimo wypłaszania lubią wracać. (eb-g)
Inne porady tego eksperta