Kiedy kompost jest gotowy? Ekspert wyjaśnia
W ubiegłym roku przez cały sezon wegetacyjny składałam odpadki w kompostowniku i dodawałam do nich szczepionkę bakteryjną. Jak sprawdzić, czy jest już gotowy? Znamy odpowiedź!
Autor: Getty Images
Kompostownik z twowrzywa sztucznego
Spis treści
Co to jest kompost?
W zdrowym ekosystemie istnieje równowaga biologiczna, która wynika z naturalnego procesu, jakim jest obieg materii. Stosując w ogrodzie zasady obowiązujące w naturze, możemy oszczędzić sobie pracy i wydatków, a poza tym stworzyć zdrowy i piękny zielony zakątek.
Kompost to nawóz organiczny, który wytwarzany jest z odpadów roślinnych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienia) przez mikroorganizmy w procesie proces kompostowania.
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Po sezonie kompostowania odpadków kompost powinien być gotowy. Aby się upewnić, trzeba wydobyć jego niewielką ilość z dolnej warstwy kompostownika. Dojrzały kompost ściśnięty w dłoni nie klei się, ale i nie rozsypuje. Przyjemnie pachnie. Przypomina czarną próchniczną ziemię. Jeżeli znajdują się w nim jeszcze nierozłożone fragmenty pędów czy gałęzi, trzeba go przesiać przez siatkę o oczkach 1 x 1 cm. To, co zostanie na siatce, należy ponownie przeznaczyć do kompostowania. Dobry, gotowy do użycia kompost znajduje się wewnątrz pryzmy. Niezupełnie rozłożone resztki organiczne leżące na jej wierzchu trzeba włożyć do kompostownika. (as)
Co wyrzucać na kompostownik?
Na kompostowniku składujemy suche liście, zaschnięte pędy bylin i roślin jednorocznych, resztki warzyw, fragmenty roślin. Po ich rozkładzie, co trwa od kilku miesięcy do roku, powstanie kompost – doskonały nawóz do wszystkich roślin. Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu na kompost nadają się odpadki kuchenne (ale nie mięso i kości, które wabią dzikie zwierzęta, na przykład szczury), fusy z kawy i herbaty, popiół z kominka, chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier.
Można do kompostu dołożyć muł wydobyty z oczka wodnego podczas czyszczenia dna i zużytą ziemię z doniczek. Zdrewniałe części roślin, takie jak twarde pędy bylin czy gałązki żywopłotu, warto pociąć na mniejsze kawałki sekatorem lub w rozdrabniaczu, bo wtedy szybciej się rozłożą.
Czytaj także: Bokashi, czyli domowe kompostowanie odpadów. Kompostownik w mieszkaniu
Ważne, żeby robiąc kompost pomieszać ze sobą materiał o różnej frakcji, na przykład suche i zdrewniałe fragmenty roślin (opadłe liście, pocięte gałązki, trociny zrębki) z zielonymi i soczystymi (skoszoną trawą, chwastami, nacią warzyw, obierkami). Te pierwsze sprawią, że pryzma kompostowa będzie luźna i dobrze napowietrzona, drugie dostarczą wilgoci i dużej ilości składników pokarmowych, szczególnie azotu, którego jest bardzo mało w suchych częściach roślin. Po zmieszaniu materiału różnego rodzaju rozkład materii organicznej będzie znacznie szybszy.
Czego nie wyrzucać na kompostownik?
Lepiej nie kompostować chwastów z nasionami, chorych roślin, a także zbyt dużej ilości skórek z owoców cytrusowych. Te ostatnie są pryskane środkami chemicznymi umożliwiającymi długi transport. Na kompost nie wolno wrzucać odchodów zwierząt domowych.
Polecamy: Jak zbudować prosty kompostownik drewniany? Przewodnik krok po kroku
Inne porady tego eksperta