Jak formować rośliny w kule i zrobić z nich kuliste rzeźby? Wyjaśnia ekspert

Jak prawidłowo formować rośliny, aby stworzyć z nich kuliste rzeźby? Jakie rośliny można tak przycinać? - pyta nasz czytelnik.

Topiary

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Jak zrobić kuliste rzeźby z roślin?

Spis treści

  1. Jakie rośliny nadają się do formowania w kule?
  2. Jak formować rośliny w kule i zrobić z nich kuliste rzeźby?
  3. Jakich narzędzi użyć do formowania roślin w kule?

Jakie rośliny nadają się do formowania w kule?

Najczęściej roślinne rzeźby wykonuje się z zimozielonych krzewów ozdobnych, które dobrze znoszą cięcie, szybko się zagęszczają i mają dekoracyjną barwę lub fakturę liści bądź igieł. Prym wiodą tu dobrze znane:

Oprócz wspomnianych krzewów, do tworzenia roślinnych rzeźb używane są często także wybrane gatunki drzew ozdobnych – głównie graby (Carpinus), buki (Fagus), klony (Acer), czy lipy (Tilia).

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Jak formować rośliny w kule i zrobić z nich kuliste rzeźby?

Formowanie roślin w kule nie jest trudne, wymaga jednak wprawnej ręki i cierpliwości – na gotową rzeźbę trzeba czekać co najmniej kilka lat. Bardzo ważny jest początkowy etap pracy, czyli zagęszczanie roślin. Uzyskuje się je przez regularne przycinanie nowych przyrostów pędów. W pierwszych latach uprawy skraca się je co najmniej o połowę, a gdy rośliny osiągną planowaną wielkość, odcina się prawie całe przyrosty. Kule najłatwiej jest formować, posługując się szablonem, na przykład z grubego kartonu.

Rośliny należy przycinać przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i w pierwszej połowie lipca. Najlepiej robić to w chłodny i pochmurny dzień, żeby ostre słońce nie przypaliło odsłoniętych delikatnych liści. Nie wolno zapominać o regularnym zasilaniu roślin, na przykład nawozem wieloskładnikowym – raz wczesną wiosną a następnie w czerwcu. Częste przycinanie pobudza je do wzrostu, a to wiąże się z ich większymi wymaganiami pokarmowymi.

Czasami się zdarza, że zimą niektóre gałązki podsychają. Trzeba je wyciąć wiosną i, przeplatając pozostałe, zamaskować ubytek. Gdy wyrosną nowe pędy, nie będzie on widoczny. Taką roślinę warto opryskać nawozem dolistnym, który szybko poprawi jej kondycję. (eb-g)

Jakich narzędzi użyć do formowania roślin w kule?

Narzędzia, którymi formujemy rośliny powinny być naostrzone i dobrej jakości. Tępe, powodują uszkodzenia, kaleczą i miażdżą pędy, co może być przyczyną rozwoju chorób i osłabienia roślin. Do strzyżenia najbardziej pomocne będą sekatory ręczne, nożyce: ręczne, elektryczne lub spalinowe oraz mniejsze nożyczki do roślin.

Przeczytaj też: Formowanie żywopłotu - sposoby formowania żywopłotu

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE