Spis treści
- Jak wygląda świerk biały 'Conica'?
- Jak przesadzić świerki białe 'Conica'?
- Jakie wymagania ma świerk biały?
Jak wygląda świerk biały 'Conica'?
'Conica' należy do najbardziej znanych i popularnych odmian świerka białego. Zwraca uwagę regularnym stożkowatym i gęstym pokrojem korony i krótkimi żywo zielonymi igłami. Rośnie wolno i po około 10 latach osiąga 1,5 m wysokości. Stare okazy mogą zajmować większą przestrzeń, tworząc szeroko stożkowate krzewy.

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.
Jak przesadzić świerki białe 'Conica'?
Świerk biały odmiany 'Conica' jest trudny do przesadzania. Roślina o wysokości 1,5 m to już duży okaz. Przesadzić go można, ale trzeba roślinę do tego przygotować.
W maju-czerwcu należy podciąć mu korzenie dookoła korony, najlepiej w takim zarysie, w jakim będzie miał bryłę korzeniową przy przesadzeniu. Miejsce cięcia wykonujemy pionowo, bez prób podrywania do góry rośliny. Na zewnątrz cięcia korzeni odkopujemy rów głębokości i szerokości szpadla, po czym wypełniamy go torfem lub kompostem.
Pod koniec sierpnia lub we wrześniu możemy okopać szerzej przygotowaną do przesadzenia bryłę. Z jednej strony bryły wykopujemy szerszy dołek, tak aby można było pod nią podłożyć mocną płachtę lub jutę i delikatnie przechylamy świerk z bryłą. Trzeba go umieścić na płachcie, tak aby dało się go wyciągnąć z dołka. W nowym miejscu trzeba przygotować dół i wyścielić go torfem.
Przypominam o kolejności: sadzenie, zasypanie mieszanką torfu z ziemią, podlanie i na koniec ugniatanie ziemi wokół bryły świerka. Wcześniejsze ubicie ziemi prawie uniemożliwia przeniknięcie wody do dolnych korzeni, co jest warunkiem dobrego przyjęcia się przesadzanych krzewów o tak dużych rozmiarach.
Przeczytaj też: Przesadzanie dużych drzew nie zawsze im służy. Jak duże drzewa można przesadzać, kiedy i jak to robić?
Jakie wymagania ma świerk biały?
Świerk biały najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Należy do drzew iglastych, które tolerują szeroki zakres odczynu pH gleby – od bardzo kwaśnego do obojętnego (pH 4-5 do 7). Nie potrzebuje silnego nawadniania, dobrze znosi okresowe susze, a dorosłe okazy są w pełni mrozoodporne (młode sadzonki lepiej zabezpieczyć na zimę).
Przeczytaj też: Świerk biały, czyli świerk kanadyjski - jakie odmiany nadają się do ogrodu? Jak uprawiać świerk biały?
Zobacz galerię zdjęć: Świerki do ogrodu

Inne porady tego eksperta