Świerk biały, czyli świerk kanadyjski - jakie odmiany nadają się do ogrodu? Jak uprawiać świerk biały?

2024-07-17 10:10

Świerk biały rośnie dziko na północy Stanów Zjednoczonych i jest ładnym drzewem iglastym, podobnym do znanego świerka kłującego (srebrnego). W polskich ogrodach od lat uprawiane są głównie jego dekoracyjne, karłowe lub wolno rosnące odmiany. Jakie wymagania ma świerk biały?

Spis treści

  1. Jak wygląda świerk biały?
  2. Świerk biały - wymagania
  3. Jak sadzić świerk biały?
  4. Świerk biały - szkodniki i choroby
  5. Świerk biały Conica i inne odmiany świerka białego
  6.  Inne gatunki świerków
  7. Gatunki i odmiany świerków do ogrodu. Zdjęcia
  8. Świerk biały - zastosowanie odmian świerka białego w ogrodzie

Jak wygląda świerk biały?

Okazy świerka białego o naturalnym, wąsko stożkowym pokroju, dorastające do ponad 30 m i dożywające nawet ponad 300 lat można spotkać głównie w północnych rejonach USA, w pobliżu granicy z Kanadą. Stąd inna, potoczna nazwa świerka białego (Picea glauca) - świerk kanadyjski.

Ze względu na zabarwienie igieł, które z wierzchu są niebieskozielone, a od spodu z dwoma białymi paskami nalotu woskowego, świerk biały kojarzony jest z popularnym w naszym kraju świerkiem kłującym (srebrnym) i jego odmianą 'Glauca'. Jednak w odróżnieniu od niego, korona świerka białego jest węższa, a igły są tępe (silnie, przyjemnie pachną po roztarciu). Mniejsze są także zwisające szyszki, które osiągają długość około 4-6 cm.

Świerk biały
Autor: GettyImages Świerk biały ma atrakcyjne igły: z wierzchu zielononiebieskie, od spodu zielonobiałe

Świerk biały - wymagania

Świerk biały najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Należy do drzew iglastych, które tolerują szeroki zakres odczynu pH gleby – od bardzo kwaśnego do obojętnego (pH 4-5 do 7). Nie potrzebuje silnego nawadniania, dobrze znosi okresowe susze, a dorosłe okazy są w pełni mrozoodporne (młode sadzonki lepiej zabezpieczyć na zimę).

Jak sadzić świerk biały?

W sprzedaży spotkać można ukorzenione już sadzonki odmian świerka białego, uzyskane przez szczepienie. Przed sadzeniem warto doniczkę z rośliną włożyć do wiadra z wodą na około 30 minut. Sadzimy zawsze do dołka nieco większego niż bryła korzeniowa rośliny i na podobną głębokość, jak w doniczce. Do dołka wsypujemy np. mieszkankę ziemi macierzystej z ogrodu z podłożem do iglaków lub kwaśnego torfu, następnie lekko ugniatamy i podlewamy. Warto wyściółkować powierzchnię gleby pod posadzoną rośliną np. korą sosnową. Najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, ale okazy uprawiane w pojemnikach można sadzić w ciągu całego sezonu.

Świerk biały - szkodniki i choroby

Świerk biały jest raczej odporny na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne, ale może paść ofiarą szkodników – przędziorków lub mszyc (szczególnie w czasie suchego lata), a w przypadku utrzymywania się nadmiernej wilgoci w glebie, atakują go choroby grzybowe.

Gdy wiosną zauważymy na świerku drobne pajęczynki na igłach, to znak, że pojawił się przędziorek, którego żerowanie może prowadzić do brązowienia i zamierania dużych fragmentów lub całych roślin. Najlepiej zastosować preparaty przeznaczone do zwalczania wszystkich form tych szkodników. Dobrym sposobem unikania zagrożenia jest także wykonanie profilaktycznych oprysków wczesną wiosną preparatami olejowymi (np. Promanal, Emulpar), które uniemożliwiają rozwój tych szkodników.

Świerk biały 'Conica'
Autor: GettyImages Świerk biały 'Conica' to jedna z najbardziej popularnych odmian świerka białego

Świerk biały Conica i inne odmiany świerka białego

W uprawie znajdziemy głównie wolno rosnące lub karłowe odmiany świerka białego, które charakteryzują się dekoracyjnym kształtem, gęstym pokrojem oraz efektowną barwą igieł.

Do najbardziej znanych i popularnych odmian należy 'Conica', zwracająca uwagę regularnym stożkowatym i gęstym pokrojem korony i krótkimi żywo zielonymi igłami. Rośnie wolno i po około 10 latach osiąga 1,5 m wysokości. Stare okazy mogą zajmować większą przestrzeń, tworząc szeroko stożkowate krzewy.

Inne odmiany, podobne pokrojem do odmiany 'Conica', to między innymi:

  • 'Laurin' - karłowa, stożkowata odmiana o zielonych, krótkich igłach i przyrostach rocznych do 2-3 cm.
  • 'Sanders Blue' - tworzy ładną, stożkową koronę o srebrzystym zabarwieniu.
  • 'Conica Maigold' - korona w formie gęstego stożka; młode przyrosty są jasnożółte (starsze igły z czasem zielenieją, ale wierzchołki pędów długo pozostają jaśniejsze).
  • Wolno rośnie (i osiąga podobną wysokość) także odmiana 'Alberta Globe', będąca mutacją odmiany 'Conica' i tworząca zaokrągloną lub kopulastą zieloną koronę.
  • Zaokrągloną, gęstą koronę tworzy także inna karłowa odmiana - 'Echiniformis', która wyróżnia się dodatkowo niebieskozielonym zabarwieniem krótkich igieł.

 Inne gatunki świerków

Gatunki i odmiany świerków do ogrodu. Zdjęcia

Świerk biały - zastosowanie odmian świerka białego w ogrodzie

Karłowe, najbardziej ozdobne odmiany są uprawiane w przydomowych ogrodach, np. w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Równie często są one uprawiane w donicach i innych pojemnikach na tarasach czy balkonach. Świetnie prezentują się również posadzone jako soliter w wyeksponowanym miejscu lub w zestawieniu z innymi iglakami o różnych barwach igieł.

Przeczytaj też:

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Przędziorki na świerku