Świerk kaukaski – wymagania, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2021-04-29 21:18
Świerk kaukaski
Autor: GettyImages Świerk kaukaski to piękny gatunek, który z powodzeniem można uprawiać w wielu rejonach Polski

Świerk kaukaski (Picea orientalis), znany także jako świerk wschodni, to okazałe drzewo pochodzące z Kaukazu i Azji Mniejszej. Ma gęste pędy pokryte bardzo krótkimi igłami. W ogrodzie można uprawiać go jako soliter lub wykorzystać do tworzenia większej drzewiasto-krzewiastej kompozycji. Jakie warunki zapewnić świerkowi kaukaskiemu i jak go uprawiać?

Świerk kaukaski (Picea orientalis) może być wszechstronnie wykorzystywany w ogrodzie. Nadaje się także na choinkę bożonarodzeniową, chociaż jest znacznie mniej popularny niż świerk pospolity, jodła koreańska czy nawet sosna pospolita.

Sadzenie iglaków krok po kroku

Spis treści

  1. Świerk kaukaski – krótka charakterystyka gatunku i przegląd odmian
  2. Interesujące odmiany świerka kaukaskiego
  3. Podstawowe wymagania świerka wschodniego
  4. Jak sadzić i pielęgnować świerk kaukaski?
  5. Świerk kaukaski - zastosowanie w ogrodzie

Świerk kaukaski – krótka charakterystyka gatunku i przegląd odmian

Świerk kaukaski to okazałe drzewo, które w ojczyźnie pochodzenia może osiągać 40 m wysokości. W Polsce podstawowy gatunek zwykle dorasta do 25 m, wyselekcjonowane odmiany są zazwyczaj dużo niższe. Ma smukły, stożkowany pokrój, podobny jak u świerku pospolitego. Wytwarza gęste, jasne pędy. To, co go wyróżnia, to wygląd igieł. Są bardzo krótkie (najkrótsze u świerków). Ich długość dochodzi do 1 cm. Mają wałeczkowaty kształt, są tępo zakończone. Szyszki są wąskie, wydłużone, o długości do 9 cm. Gatunek rośnie wolno.

Interesujące odmiany świerka kaukaskiego

  • 'Aureospicata' – wytwarza bardzo jasne przyrosty kontrastujące z ciemnozielonymi igłami usytuowanymi na starszych pędach. Osiąga ok. 10 m wysokości.
  • 'Golden Start' – młode przyrosty są zielonożółte. Rośnie bardzo wolno. Docelowo osiąga 3-4 m wysokości.
  • 'Nutans' – odmiana zwraca na siebie uwagę nieregularnym pokrojem. Gałęzie boczne mają różną długość. Często drzewo jest asymetryczne;
  • 'Compacta' – zwarta, karłowa odmiana osiągająca 2-3 m wysokości;
  • 'Early Gold' – to mutacja 'Aureospicata' o pięknych złotych, wiosennych przyrostach. Osiąga 5-10 m wysokości.
Świerk kaukaski
Autor: GettyImages To, co go wyróżnia świerk kaukaski, to wygląd igieł. Są bardzo krótkie (najkrótsze u świerków)

Podstawowe wymagania świerka wschodniego

Świerk kaukaski ma małe wymagania względem stanowiska. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i częściowo zacienionych, radzi sobie w cieniu (wolniejszy wzrost). Należy wybrać mu miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Należy unikać wystawy wschodniej ze względu na silne, mroźne, zimowe wiatry.

Preferuje żyzne, próchnicze podłoża. Toleruje słabsze typy gleb. Zaleca się go uprawiać w cieplejszych rejonach Polski, na wschodzie może przemarzać. W szczególności lubi miejsca o podwyższonej wilgotności powietrza, dlatego bardzo dobrze nadaje się do obsadzania obszarów nadmorskich.

Przeczytaj też:

Iglaki w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja młodych roślin >>

Jak sadzić i pielęgnować świerk kaukaski?

Świerk zaleca się sadzić na przełomie września i października (wcześnie, by zdążył się zaaklimatyzować) lub wiosną (kwiecień, maj). Do wykopanych dołków warto dodać odrobinę przefermentowanego kompostu.

  • podlewanie świerku kaukaskiego

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Młode egzemplarze powinno się nawadniać regularnie, starsze jedynie w czasie długo utrzymującej się, bezdeszczowej pogody. Ponadto świerki (tak jak wszystkie drzewa i krzewy zimozielone) zaleca się podlewać w czasie umiarkowanie ciepłych (tj. bezmroźnych) i bezśnieżnych, zimowych dni. To zapobiegnie wystąpieniu suszy fizjologicznej, objawiającej się brązowieniem igieł, usychaniem całych pędów, a nawet zamieraniem drzew na przedwiośniu i wiosną.

  • nawożenie świerku kaukaskiego

Wiosną pod drzewem można sypnąć trochę obornika granulowanego (lub wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby).

  • cięcie świerku kaukaskiego

Regularne cięcie nie jest konieczne. W razie potrzeby usuwa się pędy chore, uszkodzone i suche. Zabieg powinno się wykonać pod koniec zimy.

  • ściółkowanie

Przed zimą u podstawy pnia młodego drzewa można usypać grubą warstwę ściółki okrywającej.

  • ochrona przed szkodnikami

Problemy, z którymi może borykać się właściciel ogrodu uprawiający świerk wschodni, to przędziorek, opieńka miodowa, zgnilizna korzeni i pnia.

Świerk kaukaski - zastosowanie w ogrodzie

Zarówno podstawowy gatunek, jak i odmiany botaniczne (poza karłowymi) nadają się na solitery do średnich i dużych ogrodów. Świerk często wykorzystuje się w kompozycjach drzewiasto-krzewiastych. Może dekorować większe wrzosowisko. Efektownie wygląda przy ogrodzeniu.

Roślina pasuje do różnych stylów urządzania. Podobnie jak inne iglaki, jest dekoracyjna przez cały rok. Dzięki niej na działce jest zielono również w zimie. Świerk kaukaski nadaje się do parków i zieleni miejskiej. Do Europy sprowadzono go w 1837roku, właśnie jako drzewo parkowe.

Przeczytaj też:

Zastosowanie iglaków w ogrodzie: zalety roślin iglastych >>

Świerk kaukaski
Autor: GettyImages Świerk kaukaski może być wszechstronnie wykorzystywany w ogrodzie

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają