Z czego i jak zrobić tanie ogrodzenie? Sprawdzamy!

2020-11-02 12:27
Ogrodzenie przęsłowe
Autor: ROBEN Jest najbardziej u nas popularne. Ma podmurówkę, murowane, betonowe, kamienne lub metalowe słupki, a między nimi przęsła – przeważnie ze stali lub drewna

Podpowiadamy, jak zrobić tanie ogrodzenie, które będzie estetyczne i funkcjonale. Czasami wystarczy zwykły parkan ze stalowej siatki, by tylko wytyczyć obrys działki. Jaki materiał na parkan wybrać? Jak wygląda budowa taniego ogrodzenia?

Pierwsze, co powinieneś przemyśleć, wybierając tanie ogrodzenie, to jego funkcja. Jeśli w trakcie budowy nie wiesz jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja i czym pokryjesz dach, wstrzymaj się z projektowaniem i budową ogrodzenia, aż zapadną co do tego ostateczne decyzje.

Tanie ogrodzenie tymczasowe

Ogrodzenie tymczasowe jest potrzebne nie po to, aby powstrzymać złodziei, bo ci, gdy zechcą wynieść parę worków zaprawy lub ukraść betoniarkę, i tak sobie poradzą. Ważne natomiast, by nikt niepowołany nie dostał się na plac budowy i nie zrobił sobie krzywdy, bo ty jako inwestor będziesz za to odpowiadać. Najkorzystniej jest wypożyczyć ogrodzenie tymczasowe. Parkany takie produkowane są ze stali ocynkowanej. Do wyboru masz ażurowe, gdzie wypełnieniem między słupkami jest sztywna siatka, albo pełne – przęsła zrobione są ze słupków i blachy profilowanej. Te drugie pozwalają zasłonić widok na budowę, ale są niestety droższe.

Przeczytaj też:

Ubezpieczenie budowy domu: czy warto je mieć? >>>

Oprócz przęseł będziesz też potrzebować przenośnych fundamentów, czyli specjalnych betonowych podpór. Mają one przyszykowane otwory, w które wsuwa się słupki. Dzięki takiemu sposobowi montażu ogrodzenie tymczasowe łatwo się ustawia i równie łatwo demontuje. Gdy wypożyczalnia jest za daleko, można zbić parkan z desek lub belek i płyt OSB, które być może da się później wykorzystać do innych celów.

Ogrodzenia systemowe. Wybieramy ogrodzenie panelowe

Najtańsze ogrodzenie: siatka

Siatka ogrodzeniowa to sposób na najtańsze ogrodzenie. Może być ocynkowana, ocynkowana i pomalowana lub powleczona plastizolem, wszystko po to, żeby nie zagroziła jej korozja. W sprzedaży są klasyczne siatki splatane lub zgrzewane – znacznie mniej elastyczne, ale solidniejsze i trwalsze. Siatka sprzedawana jest w rolkach. Dobiera się do niej słupki ze stalowych kształtowników o przekroju okrągłym albo kwadratowym. One również są zabezpieczone przed korozją, a więc ocynkowane i pomalowane bądź też powleczone plastizolem. Dostępne są również słupki z tworzywa sztucznego wzmocnionego stalowymi drutami, z pewnością lżejsze od stalowych i zupełnie odporne na rdzewienie. Oprócz zwykłych słupków konieczne są też narożne. Decydując się na tanie ogrodzenie z siatki, pamiętaj że potrzeba także pewnych akcesoriów montażowych – obejm lub drutu napinającego.

Galeria zdjęć: pomysły na ładne, tanie i trwałe ogrodzenia

Ogrodzenie z siatki: cena

Materiał Cena
Siatka zgrzewana 1-20 zł/m
Siatka splatana 9-19 zł/m
Słupki narożne 42-49 zł/szt.
Słupki początkowe 48-50 zł/szt.
Słupki pośrednie 27-41 zł/szt.
Kompletne ogrodzenie z prefabrykowanymi fundamentami 43-41 zł/m
Kompletne ogrodzenie bez fundamentów 26-33 zł/m
Brama rozwier. szer. 4 m 1200-1600 zł/szt.
Furtka 350-1000 zł/szt.
Robocizna Cena
Wykonanie ogrodzenia 28-38 zł/m

Tanie ogrodzenia panelowe

Gros ogrodzeń panelowych powstaje z metalu – stali albo aluminium. Ich słupki zrobione są z ocynkowanych rurek stalowych – często też pomalowanych lub powleczonych plastizolem – albo ze zbrojonego drutami tworzywa sztucznego. Wypełnienie to panele ze sztywnej siatki wykończonej w identyczny sposób jak słupki. Tworzące ją pręty pionowe mają średnicę 4-6 mm, a poziome pręty usztywniające 6-8 mm. Słupki i panele mają wysokość od 50 do 280 cm. Długość paneli mieści się w przedziale 190-250 cm. Panele montuje się jeden obok drugiego, osadzając słupki w betonowych fundamentach (choć niektórzy producenci dopuszczają też kotwienie bezpośrednio w gruncie).

Tanie ogrodzenie: parkany z mrozoodpornego PCW

Jeszcze prostsze do montażu i równie tanie ogrodzenie to parkany z mrozoodpornego PCW, odpornego na promienie UV. Wyglądają bardzo podobnie do pomalowanych drewnianych płotów. Nie musisz się jednak obawiać, że farba zacznie się kiedyś łuszczyć, gdyż są barwione w masie. Tworzą je puste w środku słupki i przęsła, oprócz których potrzebne są zaślepki słupków oraz elementy mocujące. Przęsła mają długość od 150 do 230 cm. Wysokość słupków wynosi od 90 do 250 cm. Winylowe płotki składa się w całość z poszczególnych elementów, używając do tego wkrętów lub kołków, które po zamocowaniu pozostają niewidoczne. Niektóre modele przeznaczone są do łączenia na pióro i wpust, bez użycia dodatkowych akcesoriów. Można również kupić przęsła fabrycznie zmontowane.

Ogrodzenie panelowe: cena

Materiał Cena
Panel z parą słupków 38-52 zł/szt.
Słupki 27-106 zł/szt.
Kompletne ogrodzenie z prefabrykowanymi fundamentami 58-120 zł/m
Kompletne ogrodzenie bez fundamentów 42-55 zł/m
Brama rozwieralna szer. 4m 1200-2800 zł/szt.
Brama przesuwna szer. 4 m 2900-4600 zł/szt.
Furtka 480-970 zł/szt.
Robocizna Cena
Wykonanie ogrodzenia panelowego 38-40 zł/m

Tanie ogrodzenie z drewna

Są takie miejsca, gdzie płoty z drewna wydają się najbardziej korzystnym i pożądanym rozwiązaniem. Przykładem działki leśne lub położone na terenach o charakterze rekreacyjnym. Niestety, coraz częściej zastępuje się je parkanami z metalu, bo te nie wymagają tak częstych prac konserwacyjnych, a płoty trzeba raz na kilka lata odświeżać. Częstotliwość tych zabiegów zależy od materiału, z jakiego płot powstał, sposobu jego wykończenia oraz miejsca usytuowania – z pewnością nadmiar słońca lub wilgoć utrzymująca się z powodu blisko położonej gęstej roślinności nie wychodzą płotom na dobre.

Przeczytaj też:

Jak odnowić drewniane ogrodzenie. Produkty i porady wykonawcze >>>

Klasyczny płot ma zarówno słupki, jak i przęsła wykonane z drewna. Wystarczy tu tanie drewno sosnowe lub świerkowe. Polecany jest modrzew, który dzięki obfitej zawartości żywicy jest naturalnie uodporniony na korozję biologiczną. Przęsła zbudowane są z desek (sztachet) ustawionych pionowo lub poziomo. Przybite są do drewnianych łat lub przykręcone do coraz częściej zastępujących je metalowych płaskowników. Niekiedy też przęsła zrobione są z drewnianej ramy wypełnionej deskami i listwami. Wypełnienie może też być sporządzone z cienkich listewek przeplatających się wzajemnie lub tworzących kratkę. Słupki wykonuje się z krawędziaków. Oczywiście można z nich zrezygnować na rzecz słupków ze stali.

Przeczytaj też:

Płot (panel) ogrodowy: rodzaje, ceny, wymiary

Elementy ogrodzeń drewnianych są do kupienia w marketach budowlanych. Bardziej wyszukane modele zamawia się w stolarniach lub firmach produkujących drewnianą galanterię ogrodową. W tym drugim przypadku możemy liczyć też na dowóz i montaż. Ponieważ drewno jest podatne na niszczące działanie grzybów, owadów oraz promieni UV, musi być właściwie zabezpieczone – pomalowane lub zaimpregnowane.

Tanie ogrodzenie: zielony żywopłot

To najtańszy rodzaj ogrodzenia i najbardziej ekologiczny spośród wszystkich. Żywopłot może zastąpić parkan lub stworzyć zielone tło płotu bądź murka. Choć nie wymaga projektu, fundamentów, wykonawstwa, trzeba go jednak posadzić i pielęgnować. W rewanżu odgrodzi cię od ciekawskich spojrzeń i hałasów dobiegających z ulicy. Najpopularniejsze są u nas żywopłoty z tuj.

Przeczytaj też:

Jak sadzić tuje: 10 zasad sadzenia tui >>>

Widujemy też żywopłoty z wierzby, leszczyny, jałowców, cisów. Gdy liczysz na kwiaty i owoce przyciągające owady zapylające oraz ptaki, posadź rokitnik, głóg, kalinę, dereń, pigwowiec, tarninę, forsycję lub czarny bez. Niestety, gdy gęsty szpaler krzewów rośnie zbyt blisko domu, hamuje przewiew, co może doprowadzić do pojawienia się glonów i pleśni na elewacjach.

Jak zrobić tanie ogrodzenie z siatki

W przypadku tego taniego ogrodzenia oprócz zwykłych słupków osadza się też specjalne słupki narożne i pośrednie słupki naprężające. Mają one po dwa skośne zastrzały – czyli stalowe elementy podpierające zwiększające ich stabilność. Zastrzały także wymagają fundamentów. Słupki naprężające rozmieszcza się co 25 m. Jeśli więc parkan jest na danym odcinku krótszy, nie potrzeba tu takich słupków, wystarczą te zwykłe. Siatka jest łączona ze słupkami specjalnymi uchwytami, obejmami lub przywiązywana drutem. Najtrudniejszym etapem będzie naprężanie siatki. W przypadku zgrzewanej potrzebny będzie sztywny pręt napinający i napinacze. Pręt umieszcza się pionowo na końcu siatki, przeplatając między oczkami. Przywiązuje się go później do słupka narożnego drutem wiązałkowym, w kilku miejscach na jego wysokości. Następnie rozwija się siatkę aż do ostatniego słupka w rzędzie i zakłada się na niego obejmy z napinaczem. Siatkę docina się i na końcu wsuwa drugi pręt napinający. Łączy się go drutem wiązałkowym z napinaczami i – dokręcając ich śruby – napręża siatkę. Na koniec siatkę łączy się w prawidłowy sposób ze wszystkimi słupkami. Z siatką elastyczną, czyli splataną, nie pójdzie aż tak łatwo. Najpierw trzeba między skrajnymi słupkami rozpiąć druty napinające w rozstawie 50 cm. Górny drut przeplata się przy tym przez otwory w słupkach. Druty wiąże się do pierwszego słupka drutem wiązałkowym, a do ostatniego mocuje za pośrednictwem napinaczy. Napinacze są zaś przymocowane do słupka podwójnym drutem. Regulując napinacze, napręża się druty. Pamiętaj, że naprężanie zaczyna się od drutu dolnego. Po naprężeniu drutu górnego w otwory, przez które on przechodzi, wbija się gwoździe. W ten sposób zostaje zaklinowany w miejscu. Później na druty napinające zakłada się siatkę, wykorzystując końcówki każdego splotu – są one zawijane na drutach. Na początku siatki umieszcza się pionowy pręt napinający, przeplatając go przez oczka. Drut ten przytwierdza się drutem wiązałkowym do słupka. Siatkę rozwija się i naciąga ręcznie. Na przeciwległym końcu wkłada się także pionowy pręt. Stosując specjalny grzebień napinający, można naprężyć siatkę, aby udało się ją połączyć ze słupkiem. Tu niezbędny będzie ręczny napinacz zwany takielem. Zahacza się go o grzebień, a z drugiej strony, przy użyciu stalowej linki, przywiązuje do jakiegoś stabilnego elementu, na przykład drzewa. Poruszając jego dźwignią, napina się siatkę, a na koniec łączy ją ze słupkami.

Parkan stalowy
Autor: Andrzej Szandomirski Przy długich lub łączonych przęsłach część ciężaru stalowej konstrukcji biorą na siebie wsporniki o kształcie litery T zakotwione w cokole

Jak zrobić płot panelowy

Jego montaż ułatwi instrukcja sporządzona przez producenta danego ogrodzenia. Panele zazwyczaj łączy się z obu stron ze słupkami i element taki ustawia w linii ogrodzenia. Słupki wkłada się do wykopów, koryguje ich ustawienie względem pionu i dobrze podpiera. Wykopy wypełnia się później gęstą mieszanką betonową. Panele można skracać, przecinając je piłą do metalu. Przytwierdza się je do słupków specjalnymi uchwytami i śrubami. Są też systemy ogrodzeniowe, w których śrub się nie używa. Panele są zahaczane o uchwyty wyprofilowane w słupkach.

Sprawdź też:

magazyn Murator

Więcej informacji na temat wyboru i budowy ogrodzenia, a także garść informacji o bramach wjazdowych i furtkach znajdziesz w artykule „Ogrodzenia – rodzaje, zasady montażu, koszty" na stronie miesięcznika „Murator".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie