Ogrodzenia systemowe, czyli ogrodzenia z gotowych elementów. Ładne i szybkie w budowie

2023-06-12 8:03

Wybór ogrodzenia wcale nie jest prosty. Ma pasować do architektury budynku, wyraźnie wyznaczać granice naszej działki, a przede wszystkim odpowiadać naszym preferencjom co do wyglądu. Kompletne systemy ogrodzeniowe mogą znacznie ułatwić decyzję.

Spis treści

  1. Idea ogrodzenia systemowego
  2. Ogrodzenia z elementów gotowych - wersja ekonomiczna
  3. Nowoczesne ogrodzenia systemowe
  4. Elementy ogrodzenia gotowego
  5. Gotowe furtki i bramy
  6. Ogrodzenie systemowe - gwarancja jakości i trwałości

Idea ogrodzenia systemowego

Rynek oferuje wiele systemów ogrodzeniowych. Proponowane są gotowe zestawy, zawierające wszystkie potrzebne elementy, często przeznaczone do samodzielnego montażu. Zwykle są to rozwiązania uniwersalne, pozwalające dopasować liczbę i rozmiary elementów do konkretnych potrzeb inwestora. W ramach jednego zestawu kupuje się odpowiednią liczbę słupków, przęseł, furtkę, bramę wjazdową i wszystkie niezbędne elementy mocujące. A co najważniejsze, wszystkie komponenty pasują do siebie pod względem estetycznym i technicznym. Producenci mają opracowane skuteczne sposoby montażu elementów, dzięki czemu ogrodzenie systemowe buduje się szybko.

Czasem producenci oferują w systemie znacznie więcej, także prefabrykowane podmurówki, daszki nad furtki, wygrodzenia na śmietnik. Najbardziej rozbudowane systemy oferują również dodatkowe akcesoria, na przykład domofony, oświetlenie LED czy skrzynki na listy.

System ogrodzeniowy
Autor: Plast-Met Systemy ogrodzeniowe System ogrodzeniowy to nie tylko podstawowe elementy, czyli przęsła, furtki, bramy i słupki umożliwiające ich osadzenie. To także wiele dodatkowych akcesoriów, na przykład słupki z lampami LED, skrzynki na listy, a nawet skrzynki zintegrowane z domofonami

Ogrodzenia z elementów gotowych - wersja ekonomiczna

To systemy nawiązujące do klasycznych ogrodzeń metalowych. Najprostszym modelem i zarazem najtańszym rozwiązaniem są panele ze sztywnej siatki metalowej. Pręty, z których są wykonane, mają większą średnicę niż drut w tradycyjnej siatce. Różni je także sposób łączenia prętów - zamiast splatania drutu w panelach pręty zgrzewa się punktowo, dzięki czemu przęsło ma większą stabilność niż wykonane z tradycyjnej siatki. Aby ogrodzenie panelowe mogło być nazwane systemowym, producent oferuje także furtki i bramy, które są przygotowywane na konkretny wymiar podany przez klienta.

Gdy szukamy systemu ogrodzeniowego z elementami produkowanymi z kształtowników zamkniętych o przekroju kwadratowym albo prostokątnym, w wersji ekonomicznej mamy do wyboru zarówno te z profili ustawionych pionowo, które stylistyką nawiązują do klasycznych ogrodzeń spawanych, jak i te o masywnych, szerokich sztachetach ułożonych poziomo. Te drugie są charakterystyczne zwłaszcza dla ogrodzeń aluminiowych, w przypadku systemów ze stali są raczej klasyfikowane jako modele nowoczesne.

Nowoczesne ogrodzenia systemowe

Do tej kategorii zalicza się systemy, które umożliwiają wykonanie ogrodzenia wyróżniającego się oryginalnością. Charakterystyczne jest dla nich to, że zbudowane są z prostokątnych profili. Jeśli są montowane poziomo, wówczas przypominają szerokie, dość gęsto zamocowane sztachety. Niektóre nowoczesne rozwiązania typu palisadowego dają inwestorom możliwość samodzielnego doboru szerokości szczelin między panelami w przęśle.

Współczesnym trendem jest wprowadzanie różnego rodzaju ozdób, dzięki czemu także ogrodzenie wzniesione z zestawu gotowych elementów można w pewien sposób spersonalizować. Są to na przykład inaczej niż reszta wykończone profile, wyglądające jak wstawki z innego materiału. Urozmaiceniem są także blaszane wstawki z laserowo wycinanym wzorem, wyraźnie rozbijające jednorodny rytm równomiernie rozmieszczonych profili. Efekt potęgują przedostające się przez wzory promienie, tworząc światłocienie zmieniające swoje kształty zależnie od stopnia nasłonecznienia i pory dnia.

Ozdoby wprowadzają nie tylko producenci stalowych ogrodzeń systemowych, ale też tych aluminiowych. Tu także proponowane są drewnopodobne wstawki oraz łączenie aluminium z płytami ze spieków kwarcowych, które wiernie imitują kamień naturalny. W wielu systemowych rozwiązaniach można dopasować elementy do konkretnych potrzeb, na przykład indywidualnie określając ich wymiary.

Elementy ogrodzenia gotowego

Wszystkie ogrodzenia systemowe składają się z modułów gotowych do szybkiego połączenia. Jednak systemodawcy oferują je pod różną postacią. Można kupić zestaw podstawowych elementów: przęsła, furtkę, bramę i słupki o różnych przekrojach, które umożliwią ich stabilne zamocowanie. Ale są także systemy ogrodzeń, w których poszczególne elementy przęseł, furtki, a nawet bramy są spakowane w paczki, które znacznie łatwiej przetransportować na działkę. Do takiego zestawu dołączone są niezbędne części montażowe oraz szczegółowa instrukcja. Elementy ogrodzenia można złożyć samodzielnie, nawet bez fachowej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi.

Moduły stanowiące przęsła osadza się zwykle w metalowych słupkach, ale można też wykorzystać je jako wypełnienie przęseł w ogrodzeniu murowanym. Do tego drugiego wariantu trzeba zastosować jednak inne łączniki i niektóre firmy oferują je w zestawie.

Profile, z których wykonuje się elementy ogrodzeniowe, mają podobne przekroje zewnętrzne, ale różnią się grubością ścianek, a to wpływa między innymi na ich ciężar.

ogrodzenie gotowe - łączenie elementów
Autor: Piotr Mastalerz Wszystkie elementy, z których składa się ogrodzenie systemowe, mają fabrycznie przygotowane otwory. W komplecie znajdują się niezbędne łączniki mechaniczne
ogrodzenie gotowe - łączenie elementów
Autor: Piotr Mastalerz Producenci ogrodzeń systemowych proponują różne sposoby łączenia przęseł ze słupkami, czasem są to obejmy i wkręty, innym razem specjalnie ukształtowane łączniki

Gotowe furtki i bramy

Standardem są bardzo wygodne furtki, niemal we wszystkich systemach zapewniają przejście o szerokości blisko 1 m. Wysokość furtek jest tak dobrana, by górna krawędź całego ogrodzenia - przęseł, bramy i furtki - wypadała na jednym poziomie. Jeśli pod przęsłem przewidziany jest cokół, wówczas furtka musi być odpowiednio wyższa.

We wszystkich systemach ogrodzeniowych mamy do wyboru bramy dwuskrzydłowe i przesuwne. Ich szerokość jest podobna - ma zwykle około 4 m, tak by zapewniały wygodny przejazd samochodu. Ale są też bramy węższe o 3-metrowym świetle przejazdu, na przykład na wąskie działki. W niektórych rozwiązaniach szerokość bramy można ustalić indywidualnie, a nawet wybrać model bramy przesuwnej ze skróconą przeciwwagą. Większość bram jest oferowana jako otwierane ręcznie, choć bez trudu można je doposażyć u tego samego producenta w dopasowany do nich napęd.

Połączenie słupka ogrodzeniowego z podmurówką
Autor: Plast-Met Systemy ogrodzeniowe Aby prefabrykat betonowy stabilnie połączyć z metalowymi słupkami, montuje się na nich metalowe łączniki
Połączenie słupka ogrodzeniowego z podmurówką
Autor: Marcin Czechowicz W niektórych systemach ogrodzeniowych słupki są przystosowane do przykręcenia ich do betonowego fundamentu

Ogrodzenie systemowe - gwarancja jakości i trwałości

Wszystkie wyroby wprowadzane na rynek są objęte dwuletnią rękojmią wynikającą z przepisów prawa. Jednak ogrodzenie ma nam służyć znacznie dłużej i być estetycznym i funkcjonalnym dopełnieniem domu. Oczekujemy więc, że przez wiele lat nie straci pierwotnego wyglądu i nie będzie wymagało napraw ani konserwacji. Często przesłanką do określenia jakości i trwałości systemu ogrodzeniowego może być długość gwarancji udzielanej przez producenta. Zawsze trzeba jednak sprawdzić, czego ona dotyczy. Producenci ogrodzeń systemowych udzielają od 2 do 10 lat gwarancji. Zwykle jest to gwarancja funkcjonalna, zapewniająca dobry stan techniczny, odporność na korozję i perforację. W niewielu wypadkach gwarantuje się walory estetyczne - nienaruszenie powłoki lakierniczej w postaci ubytków farby, pęcherzy lub odprysków.

Trzeba mieć jednak świadomość, że niezwykle istotnym aspektem wpływającym na trwałość ogrodzenia jest jego właściwy montaż.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie