Ogrodzenie pełne z metalu, drewna czy murowane? Mamy pomysły na takie ogrodzenie

2023-07-10 14:28

Ogrodzenie pełne doskonale izoluje posesję od uciążliwego sąsiedztwa czy ruchliwej drogi. Ogrodzenie pełne nie tylko zasłoni widok i ochroni przed zanieczyszczeniami z ulicy, ale w pewnym stopniu ograniczy hałas docierający z zewnątrz. Radzimy, z jakiego materiału zrobić ogrodzenie pełne. Zobacz pomysły na takie ogrodzenia.

Spis treści

  1. Czy ogrodzenie pełne z metalu?
  2. Ogrodzenie pełne z drewna
  3. Ogrodzenie pełne murowane
  4. A może gabion?
  5. Ogrodzenie pełne z betonu architektonicznego

Ogrodzenie pełne stworzy ramy ogrodu, a dobrze dobrane będzie ładnym tłem ogrodowej kompozycji i podkreśli urodę roślin. Jednak ogrodzenie pełne może dominować nad otoczeniem, a ukryte za nimi domostwa mogą sprawiać wrażenie niedostępnych. Dlatego ogrodzenie pełne nie jest polecane na osiedlach domów jednorodzinnych czy w atrakcyjnym otwartym krajobrazie.

Surowość i monotonię ogrodzenia pełnego można złagodzić łącząc różne materiały, na przykład w kamienną czy klinkierową ścianę wpleść co jakiś czas drewniane lub metalowe przęsła. Dużą rolę mogą też odegrać rośliny. Wspinające się po murze pnącza, a także niewymagające krzewy posadzone przed ogrodzeniem sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przyjazna.

Ogrodzenie pełne
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Ogrodzenie metalowe pasuje zwłaszcza do nowoczesnej architektury. Tu połączenie metalowych przęseł i muru sprawiło, że powstał interesujące ogrodzenie pełne

Czy ogrodzenie pełne z metalu?

Ogrodzenie pełne z metalu zwykle mają nowoczesną formę, ale w ofercie firm są także wzory, które pasują do domów w stylu tradycyjnym. Przęsła metalowe składają się z różnej szerokości profili, które mogą być osadzone prawie na styk, na zakładkę lub żaluzjowo, dzięki czemu skutecznie chronią wnętrze działki. Można je kupić w zestawie ze słupkami i elementami montażowymi lub oddzielnie, żeby zamocować między murowanymi słupkami.

Ogrodzenie pełne mogą być wykonane ze stali lub z aluminium. Stal powinna być zabezpieczona antykorozyjnie, najlepiej przez ocynkowanie ogniowe i dodatkowo pokryta farbą do metalu metodą proszkową, co jeszcze zwiększa jej trwałość.

Ogrodzenia pełne z metalu zwykle oferowane są w kilku lub kilkunastu barwach, jednak za dodatkową opłatą można wybrać dowolny kolor krycia z palety RAL. W sprzedaży są także ogrodzenia pełne z profili pomalowanych proszkowo imitujące deski, z odwzorowanymi sękami i przebarwieniami charakterystycznymi dla drewna.

Ogrodzenie pełne
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: KOWALCZUK ARCHITEKCI Poziome deski i niewidoczny montaż to bardziej nowoczesne rozwiązanie. Niewielkie szczeliny nie odsłaniają zbyt wiele, ale dodają ogrodzeniu pełnemu lekkości

Ogrodzenie pełne z drewna

Najbardziej trwałe na ogrodzenie jest drewno egzotyczne, a wśród rodzimych gatunków dąb, ale znacznie częściej do budowy ogrodzeń pełnych są stosowane modrzew oraz nieco mniej odporne świerk, jodła i sosna. Jednak i one przetrwają kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że są właściwie pielęgnowane. Drewno użyte do budowy płotu musi być suche, o wilgotności 15-18%. Wszystkie elementy ogrodzenia drewnianego należy zabezpieczyć impregnatem chroniącym przed grzybami i owadami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wilgoć, promienie UV).

Warto również zwrócić uwagę na to, żeby przęsła nie stykały się z podmurówką. Nawet niewielka, kilkucentymetrowa szczelina ułatwi przesychanie drewna i zapobiegnie jego przedwczesnemu butwieniu. Ogrodzenie pełne drewniane musi być regularnie konserwowane, zwykle co 3-5 lat zależnie od rodzaju preparatu.

Ogrodzenie pełne
Autor: Piotr Gorączko Przy ruchliwej ulicy sprawdzi się solidny kamienny mur. Zatrzyma kurz i częściowo ograniczy hałas. Jego masywność złagodzą drewniane wstawki

Ogrodzenie pełne murowane

Ogrodzenie pełne można wymurować z betonu komórkowego, keramzytobetonu, pustaków betonowych lub cegieł ceramicznych, a następnie położyć na nim okładzinę kamienną, betonową lub ceramiczną albo zastosować tynk – na przykład taki, jak na elewacji domu. Innym stosowanym materiałem na ogrodzenie jest klinkier. Cechuje go duża wytrzymałość i trwałość. Nie musi być konserwowany i łatwo go utrzymać w czystości ponieważ nie wnika w niego brud.

Do budowy pełnego ogrodzenia wykorzystywany jest także kamień. Z powszechnie dostępnych skał najtrwalszy jest granit, ale często stosowane są także piaskowiec i wapień. Niestety łatwo chłoną wodę, w cieniu porastają glonami i kruszeją pod wpływem mrozu. Taka patyna wielu osobom się podoba, ale kto chce jej zapobiec powinien pokryć kamienie impregnatem.

Wygodne w użyciu są ogrodzeniowe pustaki betonowe, które po zestawieniu zalewa się betonem (przy wysokich ogrodzeniach konieczne jest zbrojenie). Elementy betonowe dostępne są w bardzo wielu kolorach i mają różną fakturę. Najczęściej imitują kamień. Choć są trwałe, warto je dodatkowo pokryć impregnatem.

Ogrodzenie pełne
Autor: Piotr Masatelrz, projekt: CUBE DESIGN Gabinowy mur i metalowa siatka to udane połączenie. Kosze wypełnione kamieniami często stosuje się tylko od strony ulicy, a resztę działki otacza ażurowymi panelami

A może gabion?

Ogrodzenie gabionowe ma zalety kamiennego muru – jest solidne i trwałe - ale jest znacznie prostsze do zrobienia. Składa się z drucianych paneli - koszy ogrodzeniowych wysokości nawet 260 cm i długości do 300 cm, które po zamocowaniu do słupków wypełnia się kamieniami polnymi, kruszywem skalnym, kostką brukową lub łupkami. Nie potrzebuje też betonowego fundamentu, bo kosze można ustawić wprost na wypoziomowanej warstwie zagęszczonego tłucznia.

Ogrodzenie pełne
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Beton architektoniczny podkreśla nowoczesną architekturę. Dzięki wykonanej z niego ścianie, która otacza taras, powstało kameralne miejsce wypoczynku, pomimo bliskości sąsiadów

Ogrodzenie pełne z betonu architektonicznego

Dobrze łączy się z innymi materiałami i ogrodową zielenią. Beton architektoniczny jest mrozoodporny, nienasiąkliwy i wytrzymały. Może mieć gładką lub porowatą strukturę i po zastosowaniu barwników – dowolny kolor, choć najczęściej oferowane są biały, szary lub antracytowy.

Do budowy ogrodzeń pełnych stosowane są puste w środku bloczki, które po zestawieniu wypełnia się zaprawą i wzmacnia zbrojeniem, lub płyty, które mocuje się na specjalnym stelażu lub ścianie za pomocą kotew.

W sprzedaży są także wielkoformatowe płyty okładzinowe, które mają tylko od 1 do 2 cm grubości (wielkości boków od 60 do 250 cm). Mocuje się je na murze klejem (montaż niewidoczny) lub jeśli chcemy uzyskać bardziej industrialny efekt – przy użyciu śrub lub nitowania (montaż widoczny).

Jeszcze inne rozwiązanie to ogrodzenie z betonu lanego. Jego prawidłowe wykonanie wymaga wprawy. Dlatego budowę takiego ogrodzenia trzeba powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Pozostałe podkategorie