Pustak na ogrodzenie. Wybieramy pustaki łupane do budowy ogrodzenia

2019-01-31 10:38

Pustaki są chętnie wykorzystywane do budowy ogrodzenia. Pustaki łupane nadają się m.in. do budowy trwałego ogrodzenia – to prosty i umiarkowanie tani sposób na wyznaczenie granic działki. Pustak na ogrodzenie - rodzaje, ceny, właściwości, zastosowanie do budowy ogrodzenia.

Materiałem często wykorzystywanym przy budowie ogrodzeń jest pustak łupany. Jakie są zalety ogrodzenia z pustaka łupanego? Jak wybierać pustaki łupane na ogrodzenie?

Pustak łupany na ogrodzenie – dobra wytrzymałość, niezła cena

Pustak łupany jako materiał budulcowy ogrodzeń jest złotym środkiem między wysoką jakością, dobrymi parametrami technicznymi, wyglądem a niskim kosztem ogrodzenia. To względnie tani budulec – cena za jeden pustak w zależności od jego parametrów średnio waha się w granicach 10-24 zł za sztukę.

Główne zalety pustaka łupanego to dobra wytrzymałość i trwałość materiału:

  • jest odporny na mróz i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne (oczywiście należy zastosować izolację poziomą, np. papkę, lepik lub specjalną folię),
  • nie pęka podczas prac budowlanych i później już po zbudowaniu ogrodzenia (jest produkowany z mocnego kruszywa).

Wytrzymałość na uszkodzenia jest mniejsza niż w przypadku niełupliwych i twardych gatunków kamienia, ale większa w porównaniu z większością materiałów ogrodzeniowych. Na ten parametr wpływa również niska nasiąkliwość. Wbrew pozorom pustak nie jest tak ciężki, na jaki wygląda. Jest pusty w środku, co zmniejsza ciężar całkowity i jednocześnie ułatwia budowę ogrodzenia.

Zobacz także:

Ogrodzenia z pustaków łupanych montuje się na zbrojeniach zalewanych potem betonem. Na 1 mb ogrodzenia powinien przypadać co najmniej jeden pręt, na słup – dwa pręty. Montaż jest bardzo łatwy, poradzi sobie z nim osoba mająca pewne pojęcie o majsterkowaniu i budowie.

Pustak łupany a architektura ogrodu

Pustak łupany – ogrodzeniowy – pasuje do większości stylów urządzania ogrodów. Nadaje się do wielostylowych ogrodów miejskich, ogrodów angielskich, a w połączeniu z drewnianymi sztachetami także do rustykalnych ogrodów wiejskich. W ogrodach nowoczesnych (wraz z gabionami) może być strzałem w dziesiątkę. W dużej mierze zależy to od formy, barwy i ogólnego projektu ogrodzenia z pustaków łupanych.

Na popularność stosowania pustaków łupanych wpływa fakt, że imitują one (oczywiście w pewnym stopniu) kamień naturalny. Z pustaków łupanych powinno się zrezygnować jedynie w restrykcyjnych ogrodach naturalistycznych i leśnych, gdzie warto postawić na drewno, np. nieokorowane.

Zobacz także:

Ogrodzenie z pustaków łupanych będzie doskonale współgrać z wystrojem ogrodu, gdy użyjemy tego materiału do budowy różnych elementów wyposażenia ogrodu, takich jak budynki gospodarcze, altany ogrodowe, murki oporowe oddzielającego część dekoracyjną od gospodarczej czy kwietniki.

Kryteria wyboru pustaka łupanego – na co zwrócić uwagę?
Jadar-ogrodzenia

Autor: materiały prasowe Jadar

Pustak łupany słupkowy (fot. Jadar)

Czynnikiem decyzyjnym przy wyborze pustaka ogrodzeniowego (poza ceną) jest rozmiar, grubość i barwa. Dostępność produktów na rynku jest duża, można wybrać m.in. materiał o wymiarach 390x180x160, 390x240x160 lub 360x360x160mm.

W sprzedaży dostępne są pustaki szare, marmurkowe, białe, grafitowe, zielone, beżowe i w innych kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że zamawiane partie nie zawsze są jednorodne kolorystycznie, mogą różnić się odcieniem. Dlatego przy budowie ogrodzenia warto je przemieszczać, tak aby losowo tworzyły mozaiki.

Pustaki o możliwie najrówniejszej strukturze zaleca się przeznaczyć do budowy słupków, do których będzie mocowana brama i furtka. Duże znaczenie ma także użycie daszków łupanych nad słupkami. Dodatkowo można je spoinować (np. silikonem), aby ograniczyć wpływ czynników atmosferycznych i zmniejszyć ryzyko zabrudzenia.

Konserwacja ogrodzenia z pustaka łupanego

Pustaki łupane nie są szczególnie podatne na zabrudzenia – specyficznie stonowane barwy sprawiają, że kurz i inne drobinki są mało widoczne. Z czasem mogą jednak ulegać zabrudzeniu błotem, zaciekami lub porastać mchem. Dlatego co jakiś czas warto je czyścić - dobrze sprawdzi się tu myjka ciśnieniowa lub po prostu szczotka z wodą.

Pustaki zaleca się zaimpregnować przed budową ogrodzenia - zwiększy to odporność materiału na niekorzystne procesy. Czasem niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych preparatów do likwidacji mchu lub zacieków wapiennych. Trzeba jednak uważać z nimi – warto wcześniej przeprowadzić próbę na mało widocznym, pojedynczym bloczku.

Zobacz także:

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie