Ogrodzenie betonowe - jak zbudować płot betonowy

2022-04-20 14:59
Ogrodzenie betonowe wyokość
Autor: materiały prasowe Kamat Najpopularniejsza wysokość ogrodzenia betonowego to 150 cm. Inwestorzy ceniący dyskrecję własnej posesji wybieraja ogrodzenia pełne o wysokości nawet 2 m

Ogrodzenia betonowe to sposób na tanie, szybkie i solidne wydzielenie działki z przestrzeni. Jest bardzo duży wybór wzorów ogrodzeń z betonu, więc bez trudu można dobrać pasujące na naszą posesję.

Ogrodzenia z betonu są mocne, twarde i trwałe. Niestraszna im niepogoda, słońce, wiatr i deszcz. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia betonowe, zwłaszcza te w wersji pełnej, tworzą masywną przegrodę oddzielającą naszą posesję od otoczenia. Wybierają je osoby, które cenią swoją prywatność. Co ważne, ogrodzenie betonowe zmniejsza też hałas dobiegający z zewnątrz.

Obniż swoje rachunki za ogrzewanie

Ogrodzenia betonowe jedno- i dwustronne

Na rynku jest bardzo duży wybór ogrodzeń betonowych. Przęsła mogą być pełne i gładkie albo z odciśniętym w betonie deseniem. Ogrodzenia betonowe mogą mieć też przęsła lekkie, całkowicie ażurowe lub z niewielkimi otworami tworzącymi dekoracyjny wzór. Producenci dbają o estetykę ogrodzeń betonowych. Są ogrodzenia betonowe z wzorem naśladującym cegłę, kamień naturalny, np. piaskowiec, deski, drewniane płoty lamelowe, plecionki wikliniowe itp. Elementy wchodzące w skład określonej linii mają spójne wykończenie. Podobne wzory powtarzają się na podmurówce, słupkach i przęsłach. Zdobienie może być jednostronne lub dwustronne. W pierwszym przypadku po jednej stronie warstwa betonu będzie płaska, natomiast ogrodzenia betonowe dwustronne mają też po drugiej stronie ozdobny wzór.

Ogrodzenie betonowe dwustronne
Autor: materiały prasowe Betto Ogrodzenie betonowe dwustronne może być atrakcyjne, dzięki ciekawym wzorom i kolorom. Wielu inwestorów docenia to, że tworzy masywną granicę oddzielająca ich działkę od otoczenia.

Ogrodzenie betonowe –  jak jest zbudowane?

Elementy ogrodzeń betonowych wykonuje się z mieszanki cementu z kruszywem i wodą tworzącej beton klasy co najmniej C16/20 (B20). Produkty mają zbrojenie, które zapewnia im stabilność i wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia.

Sprawdź też:

W skład sysemu ogrodzenia z betonu wchodzą słupki oraz elementy podmurówki i przęseł. Słupki mogą być proste, gładkie i wąskie albo znacznie szersze z dekoracyjnym daszkiem lub kulą. Mają po bokach zagłębienia tworzące rowki, w które należy wsunąć przęsła ogrodzenia. Ponieważ beton jest ciężki, betonowe przęsła są podzielone na mniejsze poziome odcinki. Często obejmują one kolejne fragmenty wzoru danego ogrodzenia, więc należy ustawiać je jeden na drugim w odpowiedniej kolejności. Najniższy element przęsła jest pełny, wyższe mają ażurowe dekoracje. Najwyższy element przęsła ma ozdobne wykończenie krawędzi, które tworzy prostą, zębatą lub falistą górną linię ogrodzenia.

Sprawdź też:

Ogrodzenie betonowe na jaką działkę
Autor: materiały prasowe Kamat Ogrodzenia betonowe można budować na działkach ze spadkiem. Wymaga to odpowiedniego przygotowania podłoża, żeby kolejne odcinki ustawić nieco niżej, ale poziomo.

Ogrodzenie betonowe kolor - czym je pomalować?

Beton jest szary, często jego barwa jest niejednorodna. Jedni producenci dodają pigmenty do masy betonowej, inni uważąją, że zdecydowanie lepszy efekt estetyczny uzyskuje się przez malowanie ogrodzenia betonowego. Przęsła i słupki betonowe można zabezpieczyć od nowości, a po latach odświeżyć przez pomalowanie ich farbą do betonu. Wielu producentów oferuje taką usługę, więc ogrodzenie betonowe można zamówić od razu z malowaniem ręcznym lub mechanicznym (natryskowym). Przęsła mogą być pomalowane jednorodnie albo z barwnym wyróżnieniem określonych elementów wzoru.

Ogrodzenie betonowe szary kolor
Autor: materiały prasowe Kamat Ogrodzenie betonowe naśladujące bloki kamienia i pomalowane na szary kolor świetnie komponuje się z pełną furtką w nowoczesnym stylu.

Ogrodzenie betonowe wymiary

Przęsło razem ze słupkiem ma standardowo długość 2 m. Wysokość ogrodzeń betonowych może być różna. Najpopularniejsze wymiary to 150, 175 i 200 cm. Można znaleźć też producentów, którzy mają tak opracowaną ofertę elementów przęseł, że można u nich kupić ogrodzenia betonowe o wysokości nawet 3,5 m lub tylko 1 m. Oczywiście wymiary pośrednie - skokowo co 20-25 cm - są również dostępne.

Sprawdź też:

Ogrodzenie betonowe
Autor: materiały prasowe Płotbet Ogrodzenie betonowe ma standardową budowę. Między słupkami są wstawione elementy przęsła. Najniżej jest podmurówka, u góry zwykle element dekoracyjny.

Montaż ogrodzenia betonowego

Ogrodzenia betonowe to rozwiązania systemowe przystosowane do łatwego i szybkiego montażu. Warto je zamówić z tą usługą, bo przęsła są ciężkie. Ale jeśli mamy domowników o dużej sile i chęci do pracy, bez trudu zmontują ogrodzenie betonowe. Trzeba dokładnie wytyczyć jego linię w podłożu i odmierzyć odstępy między punktami posadowienia słupków. Muszą być one osadzone w betonowych stopach fundamentowych o głębokości 60-80 cm (zależnie od wysokości ogrodzenia) i wymiarach co najmniej 40 x 40 cm. Gdy beton zwiąże i nabierze wytrzymałości, można zmontować ogrodzenie, czyli w odstępy między słupkami wsunąć elementy przęseł. 

Sprawdź też:

Ogrodzenie betonowe ceny

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Producenci z reguły nie różnicują ceny ogrodzenia betonowego w zależności od wzoru. Koszt przęsła ze słupkiem o długości 2 m i wysokości 150 cm wynosi 100-115 zł. Za 2 m ogrodzenia betonowego wysokiego na 2 m trzeba zapłacić 120-150 zł. Jeśli chcielibyśmy mieć płot betonowy wysoki na 3 m, trzeba liczyć się z kosztem 200 zł/2 m.

Nie przegap! Sprawdź, jaki masz wybór

Nie jesteś jeszcze zdecydowany, jakie ogrodzenie wybrać. Koniecznie sprawdź podpowiedzi naszych ekspertów:

Ogrodzenie betonowe malowanie
Autor: materiały prasowe Kamat Czasem słupki maluje się w innym kolorze niż pozostałą część ogrodzenia betonowego. Ładnie dobrane barwy utworzą ciekawą kompozycję.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie