Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem - z pozwoleniem czy na zgłoszenie, który sąsiad płaci za płot?

2020-05-19 13:49 Barbara Sysik
Ogrodzenie
Autor: archiwum muratordom

Każdy właściciel może zbudować ogrodzenie i chronić swoją nieruchomość. Nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Musi się liczyć z przepisami prawa budowlanego i... racjami sąsiadów. Dowiedz się, jakie formalności należy załatwić przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem.

Na nowo podzielonych i zasiedlanych działkach problemem jest osiągnięcie porozumienia między sąsiadami co do wyglądu i kosztu stawianego ogrodzenia. Funkcjonująca gdzieniegdzie tak zwana reguła prawej strony (każdy buduje swoje ogrodzenie od strony ulicy i z prawej strony, patrząc od frontu) nie zdaje egzaminu choćby dlatego, że nie znajduje oparcia w przepisach prawa, więc nie można jej wyegzekwować. W wypadku kupna działki leżącej między zagospodarowanymi i ogrodzonymi nieruchomościami bolączką nabywcy jest to, że z każdej strony ma ona inny płot.

Kto zapłaci za budowę ogrodzenia między działkami?

Przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z finansowaniem budowy ogrodzenia. Treść art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego pozwala domniemywać, że mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do wspólnego użytku sąsiadów. Natomiast zgodnie z art. 154 § 2 korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje jednak kosztów wybudowania nowego urządzenia, czyli między innymi płotu (takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121). Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do obciążania sąsiada kosztami budowy ogrodzenia, jeśli nie jest on zainteresowany jego powstaniem. Ogrodzenie ma zapobiegać naruszaniu prywatnej własności, dlatego koszt jego budowy obciąża tego, czyja własność ma być przez nie chroniona.

Jeśli więc właściciel nieruchomości, któremu zależy na wykonaniu ogrodzenia, nie dojdzie do porozumienia z sąsiadem, sam będzie musiał sfinansować inwestycję. Dopiero po wybudowaniu ogrodzenia można będzie domagać się od sąsiada współfinansowania napraw i remontów. Problem pojawi się ponownie, gdy stare ogrodzenie ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Wtedy nie będzie można już mówić o remoncie, lecz znowu o budowie nowego ogrodzenia, którego koszty ponosi właściciel zainteresowany budową.

WIDEO. Co można wybudować na działce bez formalności

MATERIAŁ PARTNERA
Porada eksperta: bloczki ogrodzeniowe - nie tylko na ogrodzenie

Bloczki ogrodzeniowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do budowy ogrodzeń – słupków, podmurówek, czy też całych murów. Warto jednak spojrzeć na nie, jako na doskonały materiał mający zastosowanie do małej architektury ogrodowej: do budowy garaży, altanek, ale też murków wzmacniających skarpy czy oddzielających ogrodowe przestrzenie. Pozwala to nie tylko na estetyczną organizację przestrzeni, ale też stworzenie przytulnych zakątków, w których można spędzać czas. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania oraz wyobraźni.

Bloczki, które mają fabrycznie łupane powierzchnie naturalnie wpisują się w krajobraz ogrodu czy parku. Dzięki nim z łatwością stworzymy spójną, estetyczną całość. Nowoczesne bloczki o klasycznym kształcie oraz gładkiej powierzchni polubią osoby ceniące sobie minimalizm i prostotę. Takie bloczki można wykorzystać np. jako donice ogrodowe lub jako murki oddzielające przestrzenie o odmiennym charakterze użytkowym. Świetnie spiszą się w roli podstawy dla ogrodowej ławeczki, czy też jako ścianka altany.

Projektując przestrzenie użytkowe warto sięgać po niestandardowe rozwiązania. To pozwoli nam uniknąć rutyny i uzyskać niespotykany efekt niedużym kosztem.

Łukasz Gołąb, dyrektor handlowy firmy Joniec

Ogrodzenie posesji
Autor: Andrzej Szandomirski|Wiktor Greg Ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy.

W którym miejscu budować ogrodzenie?

Od strony sąsiada. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie płotu dokładnie w osi granicy działek. Jeśli jednak nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem w sprawie budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna, to należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości należącej do inwestora. Unikniemy wtedy konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki.

Od ulicy. Ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy. Jeżeli plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, trzeba będzie odsunąć ogrodzenie w głąb działki i pozostawić poza nim pas gruntu przewidziany na drogę.

W przypadku działek położonych wzdłuż skrzyżowania dróg może się okazać, że ogrodzenie musi mieć ścięty narożnik. Jeśli bowiem po otrzymaniu zgłoszenia o zamiarze budowy ogrodzenia starosta dojdzie do wniosku, że jego wykonanie w granicach działki ograniczy widoczność użytkownikom dróg, a tym samym spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, może w drodze decyzji wyrazić sprzeciw i zobowiązać inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.

W razie wątpliwości co do przebiegu granic działki należy zlecić geodecie wznowienie znaków granicznych (czyli odnalezienie i zaznaczenie ich w terenie), a jeśli to się okaże niemożliwe – należy przeprowadzić administracyjne postępowanie rozgraniczeniowe. Jeżeli mamy wątpliwości co do przebiegu linii rozgraniczającej istniejącej lub planowanej ulicy (może się ona nie pokrywać z granicą własności), to również powinniśmy zatrudnić geodetę do jej wytyczenia. Nie ma co prawda takiego obowiązku, ale pozwoli to uniknąć ewentualnych kosztów w przypadku konieczności przestawienia ogrodzenia.

Polecamy: 26 pomysłów na ogrodzenie (ZDJĘCIA) >>>

Jakie formalności są konieczne do budowy ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W niektórych przypadkach będzie jednak potrzebne zgłoszenie, czyli zawiadomienie starostwa o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę ogrodzeń:

  • o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada.

Ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 m, nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 21 dni (Prawo budowlane po zmianach 2017) przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także – w zależności od potrzeb – odpowiednie szkice lub rysunki (może tego zażądać urząd). Może je wykonać sam inwestor.

Do budowy ogrodzenia można przystąpić, jeżeli w terminie 21 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Powodem sprzeciwu może być naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisów, na przykład ustawy o drogach publicznych lub przepisów techniczno-budowlanych. Przykładem może być budowa ogrodzenia na terenie planowanej ulicy, nawet jeśli ulicy takiej na razie nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.

Budowę ogrodzenia należy rozpocząć w ciągu trzech lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po ich upływie konieczne będzie nowe zgłoszenie.

Prowizoryczne ogrodzenie mające na celu jedynie zabezpieczenie placu budowy na czas wykonywania robót budowlanych nie wymaga zgłoszenia.

Data aktualizacji: 22.08.2017

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.)
  • rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.)
  • ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 z późn. zm.)

Wideo: naprawa ogrodzenia

Ogrodzenie z cegieł rozsypuje się! (Pogotowie budowlane Muratora)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Załamany
|

Załamka - a może zasugeruj sąsiadowi w czym ma chodzić bo może wg. Ciebie jego gust nijak się ma do Twojego.

Ekploator
|

Przy ogrodzeniach proszę kopać, sadzić i zbierać ręcznie. Dochodzi oszczędność paliwa

Ekolog
|

Bioodpady niech pan teraz składuje przy granicy z sąsiadem

Dobry sąsiad
|

Można zrobić nasyp przy ogrodzeniu tak aby po pana stropni płot miał np. 1m i wtedy będzie widać wyraźnie co sąsiad ma i co robi u siebie

Psi pasterz
|

Rozcieńczaj mocz psa polewając wodą ścianę sąsiada

Salonowy bywalec
|

Na salony z ogrodzeniem.... no nie wiem

aga
|

witam chciałam sie dowiedziec czy sąsiad moze postawic betonowy płot pod oknami i mam bzrdzo ciemno ze musze swiecic swiatło w pokoju i na dodatek lata mi pod oknami z psami i tylko słyszec szczelanie biczem bo prowadzi tresure psów i to w niedziele nie mozna nawet dłuzej pospac prosze o rade co z tym zrobic

As
|

Moi nowi sąsiedzi zaczęli prace w ogródku przydomowym (domki szeregowe) od postawienia przy zadbanym metalowym płocie przy podmurówce muru 2 metrowego a w niektórych miejscach wygląda że nawet 2,5 m. Taki ma gust i chce mieć prywatność. Nie spełnia to warunków estetycznych, zacienia pół ogródka i posiedzieć też nie można bo mur się nagrzewa i jeszcze przy tym strasznie śmierdzi. Co zrobić, jesteśmy zdruzgotani i to nie tylko mt przy tym płocie ale i następni sąsiedzi bo wizualnie to wygląda okeopnie.

muratordom
|

Zapraszamy do zadawania pytań naszym ekspertom. Na pytania z zakresu prawa budowlanego odpowiada Pani Klaudia Łapińska:
http://muratordom.pl/eksper...

Pozdrawiamy,
zespół Muratordom.pl

marta
|

Mam problem z jednej strony graniczę z sąsiadem, który ma 2 duże topolki (są w granicy) i inne drzewa samosiejki przy samej granicy, chciałabym z tej strony zbudować porządne ogrodzenie z murem - ciągły problem z podkopywaniem się psów. Czy istniej jakiś sposób aby zmusić sąsiada do ścięcia tych drzew? Dodam że topolki są stare i zagrażają budynkom gospodarczym, kilka lat wcześniej (ok20) podczas burzy, inna przewróciła się na chlew i uszkodziła dach , teraz sa starsze i mniej wytrzymałe.