Jak znaleźć dobrego geodetę? Sprawdź, gdzie można znaleźć wykaz geodetów uprawnionych
W powszechnym przekonaniu geodeta to ktoś potrzebny do prac związanych z pomiarem terenu. Nie każdy jednak wie, że geodeta jest niezbędny także przy budowie domu i po jej zakończeniu. Podpowiadamy, jak znaleźć fachowego geodetę.
Zawód geodety należy do grupy tak zwanych wolnych zawodów. Może być wykonywany na własny rachunek w ramach działalności gospodarczej. Co więcej, firmę geodezyjną można założyć niebędąc geodetą. Firma zajmująca się wykonywaniem prac geodezyjnych to taka sama działalność gospodarcza, jak każda inna. Dlatego jeśli chcemy współpracować z fachowym geodetą, trzeba szukać geodety uprawnionego.
Gdzie można znaleźć wykaz geodetów uprawnionych?
Geodeta może uzyskać uprawnienia do wykonywania prac w określonym zakresie po wykazaniu się odpowiednią praktyką i zdaniu egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Uprawnienia nadaje Główny Geodeta Kraju. Wykaz geodetów uprawnionych jest prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Jakie uprawnienia ma geodeta?
Uprawnienia są nadawane w siedmiu zakresach tematycznych. Którego zakresu dotyczą, wskazuje ostatnia cyfra w trzycyfrowym kodzie uprawnień (pierwsze dwie wskazują rok wydania przepisu, na podstawie którego wydano lub rozszerzono uprawnienia). Osoba, która kupuje działkę i buduje dom, powinna szukać specjalistów mających pierwszy i trzeci zakres uprawnień.
Geodeci z pierwszym zakresem uprawnień mogą wykonywać pomiary:
- sytuacyjno-wysokościowe, które są potrzebne do sporządzenia mapy geodezyjnej do celów projektowych, ale również przy rozgraniczaniu oraz podziałach nieruchomości;
- realizacyjne, które obejmują ustalenie położenia budynku w terenie zarówno w pionie, jak i w poziomie, czyli wytyczenie osi głównych domu i rzędnych wysokościowych;
Geodeci z trzecim zakresem uprawnień mogą wykonywać pomiary:
- inwentaryzacyjne – wykonuje się je w trakcie i po zakończeniu budowy, obejmują one pomiary wszystkiego, co zostało wybudowane na działce, na przykład przyłączy, domu, a nawet ogrodzenia.
Geodeci z drugim zakresem uprawnień mogą zajmować się:
- rozgraniczaniem i podziałami nieruchomości;
- sporządzaniem dokumentacji do celów prawnych, na podstawie której rozlicza się i ujawnia w ewidencji stan prawny gruntu;
- wykonywaniem wyrysu z ewidencji gruntów, potrzebnego do księgi wieczystej.
Uwaga! Tylko dokumenty przygotowane przez geodetę z uprawnieniami, potwierdzone w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, mają moc prawną.
Czy geodeta zna teren?
Bardzo ważna przy wyborze geodety jest jego znajomość terenu, wiedza o aktualnym stanie map interesujących nas gruntów. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług firmy geodezyjnej działającej na danym terenie, znającej miejscowe realia, śledzącej zmiany, które zachodzą w okolicy. Miejscowy geodeta często wie na przykład o znajdujących się pod ziemią przewodach instalacyjnych, których nie ma na mapie, bo są samowolą budowlaną albo wykonano je stosunkowo niedawno i jeszcze nie są naniesione. Jeśli przebiegają one przez grunty, na których chcemy budować, mogą przysporzyć nam kłopotów.
Jak znaleźć dobrego geodetę?
Urzędnicy z wydziałów geodezji i architektury znają geodetów działających na danym terenie. Przepisy nie pozwalają im jednak na polecanie konkretnych fachowców. W wielu gminach są wyłożone foldery lub listy specjalistów. Można je też znaleźć w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dobrze, gdy geodetę polecają sąsiedzi lub znajomi, którzy już korzystali z jego usług. Najlepiej pójść do dwóch polecanych fachowców i porównać ich ofertę: cenę oraz czas wykonania usługi.
- Zobacz galerię: Najładniejsze elewacje domów – zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik
Nic tak nie pasuje do lasu, jak drewno. Elewacje domu tworzy oblicówka z modrzewia syberyjskiego, który jest twardy i odporny na zmienne warunki atmosferyczne
Jak sprawdzić uprawnienia geodety?
Gdy już znajdziemy tak geodetę, możemy sprawdzić go w wykazie geodetów uprawnionych prowadzonym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jeśli wpiszemy w niej nazwisko lub numer świadectwa geodety, uzyskamy informacje, czy i jakie uprawnienia on posiada.
Kiedy usługi geodezyjne będą tańsze?
Dobrze jest negocjować cenę całości usług geodezyjnych, jakie muszą być wykonane przy zakupie działki i budowie domu. Zapłacimy wtedy mniej, niż zlecając każdą pracę z osobna. Ceny usług geodezyjnych są umowne i zależą od opłat, jakie geodeta musi wnieść do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, nakładu pracy, stopnia skomplikowania pomiaru, trudności terenu, a więc ilości zmian, które trzeba nanieść.
Cena usługi zależeć będzie też od tego, gdzie znajduje się nasza działka. Najdroższe są usługi na terenie dużych miast (zwłaszcza Warszawy), w ich okolicach – trochę tańsze. Im dalej od dużych ośrodków, tym cena usług geodezyjnych jest niższa.