Jak skutecznie pozbyć się mchu z nawierzchni, ściany czy ogrodzenia?

2019-07-29 8:04

Mech można spotkać w różnych miejscach, między innymi na dachach, ścianach, płotach, nawierzchniach w ogrodzie. Najczęściej pojawia się w zacienionych, lekko zawilgoconych miejscach, po północnej stronie domu.

Porośnięte mchem ściany, dachy, drewniane płoty czy nawierzchnie w ogrodzie, nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale mogą wywoływać niepożądane skutki, zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla konstrukcji, na której się pojawił.

Mech lubi miejsca zacienione i narażone na zawilgocenie. Wilgoć to doskonała pożywka dla rozwoju różnego rodzaju grzybów pleśniowych, które mogą doprowadzić do erozji powierzchni, na której się zadomowiły. Aby skutecznie usunąć mech, jednocześnie nie niszcząc powierzchni, trzeba wybrać odpowiedni środek - w sprzedaży są różne preparaty do usuwania mchu. Są wśród nich takie, które aplikuje się pędzlem, inne – metodą natryskową. Te drugie są wygodniejsze w użyciu, a aplikacja nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Najważniejsze, aby stosować się do zaleceń producenta i pamiętać o kilku zasadach.

Usuwanie mchu z nawierzchni i ścian krok po kroku

Krok 1. Powierzchnię, na której pojawił się mech, glony czy porosty należy dokładnie nasączyć preparatem przez obfite spryskanie uważając, by nie wdychać oparów. Następnie trzeba odczekać 2–3 dni w przypadku glonów lub około 7 dni w przypadku mchów i porostów – w tym czasie środek wnika w komórki roślin, powodując ich rozpad i obumarcie. Dzięki temu łatwo odczepić je od podłoża.Krok 2. Po upływie wymaganego czasu należy spłukać resztki roślin czystą wodą, na przykład za pomocą opryskiwacza ogrodowego. Można też poczekać na opad deszczu, który wykona za nas całą pracę – pozostawienie preparatu na dłużej nie zaszkodzi drewnianej powierzchni.Krok 3. Oczyszczoną powierzchnię pozostawiamy do dokładnego wyschnięcia i jeszcze raz spryskujemy preparatem, co znacznie opóźni odnowienie się niepożądanej flory. Pamiętajmy, że nie ma na rynku takich produktów, które trwale zabezpieczą powierzchnie przed porastaniem mchem bądź glonami – dlatego w walce z nimi ważne jest okresowe i profilaktyczne stosowanie odpowiedniego preparatu oraz regularne odświeżanie.

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie