Nawierzchnie ze żwiru lub z grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

2015-10-30 13:24
Kamienie w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Drobne kamyki można także rozłożyć wokół roślin. Dzięki temu ogród wydaje się większy, ponieważ rabaty i utwardzone nawierzchnie tworzą jedną rozległą płaszczyznę

Kruszywa żwir i grys to materiały przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie, dzięki czemu dobrze wtapiają się w otoczenie. Nadają się do budowy nawierzchni, utwardzania podjazdów i ścieżek, wykorzystywane są na rabatach czy na opaski wokół domu. Zobacz, w jakich miejscach sprawdzą się nawierzchnie żwirowe i grysowe.

Zalety i wady nawierzchni żwirowej i grysowej

Do utwardzenia podjazdów, podwórzy, ścieżek i innych nawierzchni wokół domu najlepszy jest grys, bo jego nieregularne kanciaste ziarna łatwo się klinują.

Zaletami nawierzchni grysowej i żwirowej, poza ich urodą, są łatwe wykonanie i niższa cena w porównaniu z nawierzchniami z innych materiałów. Nie bez znaczenia jest to, że są one przepuszczalne dla wody.

Wadą, która zniechęca wiele osób do budowy nawierzchni żwirowej czy grysowej, jest konieczność ich pielęgnacji, czyli odchwaszczania (ale to dotyczy także nawierzchni brukowanych – chwasty wyrastają w spoinach między ich elementami) oraz poprawiania profilu przez dosypywanie kruszywa w powstałe zagłębienia i jego zagęszczanie na trasie przejazdu samochodu mogą się tworzyć koleiny).

Jesienią uciążliwe bywa sprzątanie liści z nawierzchni żwirowej i grysowej. Trzeba to robić ostrożnie, bo grabiami razem z zanieczyszczeniami zgarniane jest także kruszywo.

Żwir i grys: ważne odpowiednie wykonanie nawierzchni

Trwałość nawierzchni ze żwiru i grysu zależy od ich wykonania. Ścieżki i place w ogrodzie nie muszą mieć grubej podbudowy – wystarczy 7-10 cm ubitego tłucznia (rozdrobniona skała o uziarnieniu 31,5-63 mm) lub klińca (pokruszona skała o uziarnieniu 4-31,5 mm, ale w przeciwieństwie do grysu niesortowana). Układa się na niej mniej więcej 5-centymetrową warstwę zagęszczonego grysu. Jako krawężnik wystarczy taśma z tworzywa. Podjazdy, podwórza i inne nawierzchnie przeznaczone także dla samochodów osobowych muszą mieć dodatkową warstwę podbudowy grubości 10-20 cm

Rabaty żwirowe

Kruszywo na rabatach ma znaczenie praktyczne – zabezpiecza glebę przed szybkim wysychaniem, ponieważ ogranicza parowanie wody. Zmniejsza też zachwaszczenie, zwłaszcza gdy pod warstwą żwiru została położona włóknina. Nawet jeśli wyrosną chwasty, łatwo będzie je wyrwać. Rabaty żwirowe to dobre miejsce do uprawy roślin o wyrazistym pokroju i dekoracyjnych liściach.

Żwirowa opaska wokół domu

Opaska żwirowa wokół domu porządkuje przestrzeń i sprawia, że otoczenie budynku wygląda estetycznie. Poza tym, co bardzo istotne, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem oraz wilgocią podsiąkającą z ziemi. Opaskę żwirową robi się bardzo łatwo. Po zdjęciu humusu i osadzeniu krawężnika układa się geowłókninę, a następnie nasypuje kilkucentymetrową warstwę kruszywa. Wyściółka z geowłókniny nie jest konieczna, ale warto ją położyć, bo zapobiegnie mieszaniu się kruszywa z ziemią i ograniczy wzrost chwastów.

Warto wiedzieć

Żwir to naturalne kruszywo pochodzenia polodowcowego lub rzecznego o wielkości ziaren od 4 do 63 mm. W ogrodzie najczęściej są wykorzystywane frakcje 4-8, 8-16 oraz 16-32 mm. Ma zaokrąglone brzegi, co sprawia, że źle się klinuje (zwłaszcza rzeczny) i łatwo przemieszcza, dlatego raczej nie nadaje się na nawierzchnie (niewygodnie się po nich chodzi). Luźna struktura żwiru powoduje, że łatwo przepuszcza wodę, dlatego jest stosowany jako obsypka filtracyjna wokół rur drenarskich, a także opaska wokół domu.

Grys jest zaliczany do kruszyw łamanych. Powstaje w wyniku rozdrobnienia skały do ziaren wielkości od 1 do 31,5 mm. Jest sortowany i oferowany we frakcjach, na przykład 1-4, 2-5, 4-8, 8-11, 8-16, 16-22, 16-31,5 mm. Ziarna grysu mają ostre krawędzie i nieregularny kształt, co sprawia, że łatwo się klinują. Zrobione z nich nawierzchnie są stabilne. Ze względu na dużą skalę barw grys jest stosowany jako dekoracja, na przykład wysypuje się nim rabaty, by tworzył ładne tło dla roślin. W sprzedaży jest grys bazaltowy, dolomitowy, gnejsowy, granitowy, kwarcytowy, porfirowy, serpentynitowy, sjenitowy i wapienny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie