Ogrodzenie z metalu czy z drewna - jakie wybrać?

2019-04-11 8:04

Ogrodzenie to często pierwsza - i najbardziej widoczna - inwestycja na działce. Dlatego należy wybrać takie, które będzie pasowało do stylu domu. Czy to będzie ogrodzenie z metalu czy z drewna?

Ogrodzenie możemy zbudować własnoręcznie lub zlecić prace wynajętej firmie, ale najpierw trzeba zaprojektować jego wygląd. Podstawową sprawą jest dokonanie wyboru, jaki ma mieć charakter i z jakiego ma być materiału. Ażurowe ogrodzenie będzie przydatne, jeśli chcemy wyeksponować zadbane otoczenie domu, szczelne – jeżeli cenimy kameralność i pragniemy uniknąć wzroku ciekawskich przechodniów. W obu przypadkach im wyższe, tym większe daje poczucie bezpieczeństwa.

Renowacja ogrodzenia metalowego

Ogrodzenia z metalu czy ogrodzenia z drewna - gotowe panele

W sklepach, składach budowlanych lub u producentów można kupić gotowe elementy konstrukcji ogrodzeń. Najważniejsze są przęsła, które stanowią główną część ogrodzenia i decydują o jego charakterze. Ich optymalna długość to 2-2,5 m – dłuższe wymagają wzmocnienia konstrukcji. Ogrodzenia metalowe. Są robione ze stali lub z aluminium. Najprostszym rozwiązaniem jest siatka rozpięta na metalowych słupkach. W ofercie firm specjalistycznych są systemy lekkich ogrodzeń z siatki o dużych prostokątnych oczkach mocowanej do specjalnych słupków oraz panele z prętów o przekroju okrągłym, przypominające taką siatkę. Bardziej dekoracyjne są modele przęseł (proste lub ozdobne) wykonane z płaskowników, kątowników albo z elementów kutych ustawionych pionowo i połączonych poziomymi prętami. Wierzchołki pionowych prętów często są zakończone szpicami, które nie tylko zdobią, ale też mają utrudniać intruzom przekroczenie granicy działki. Podobnie wyglądają ogrodzenia z kształtowników o przekroju zamkniętym, które najczęściej są wykonane z aluminium. Zakłady kowalskie lub ślusarskie oferują odbiorcom bardziej wymagającym ozdobne kute przęsła. Można je wybrać z katalogów lub zamówić według indywidualnego projektu. Ogrodzenia drewniane. Tradycyjne, w których zarówno słupki, jak i przęsła są z drewna, najbardziej pasują do zabudowań na terenach wiejskich. Jednak obecnie znacznie częściej buduje się ogrodzenia z paneli drewnianych umieszczanych między słupami murowanymi, betonowymi lub metalowymi. Przęsła mają rozmaitą konstrukcję. Mogą to być pionowe deski lub listwy mocowane do poziomych rygli czy metalowych płaskowników albo drewniane ramy wypełnione ułożonymi poziomo, ukośnie lub pionowo listwami. W sprzedaży można też spotkać panele, w których wąskie listwy są przeplecione tak, że tworzą ozdobny wzór kratki.

Ogrodzenie z podmurówką czy bez

Bez podmurówki. Ogrodzenia metalowe i drewniane są lekkie, dlatego nie muszą mieć pełnego fundamentu i podmurówki. Wystarczy fundament punktowy stabilizujący słupki, do których są przymocowane przęsła. Jego zaletą jest niższa cena i to, że umożliwia ominięcie przeszkody, na przykład drzewa rosnącego na granicy działki.

Z podmurówką (cokołem). Ogrodzenie, które ma podmurówkę, lepiej chroni działkę. Dzięki niej na posesję (i z posesji) nie prześlizgnie się ani nie podkopie pies czy inne zwierzę. Poza tym, izolując przęsło od ziemi, zwiększa jego trwałość. Częto z tego samego materiału co podmurówka są słupki ogrodzenia.

Jak zwiększyć trwałość ogrodzenia z drewna i ogrodzenia z metalu

Drewno. Ulega niszczycielskiemu wpływowi czynników atmosferycznych i jest podatne na działanie szkodników oraz grzybów, zatem elementy do budowy ogrodzenia zrobione z tego materiału muszą być przed zamontowaniem dokładnie zaimpregnowane. Elementy gotowe sprzedawane­ przez firmy specjalistyczne są poddawane impregnacji ciśnieniowej, inne należy starannie pokryć impregnatem za pomocą pędzla­ (bardzo skuteczne są impregnaty rozpuszczalnikowe i olejowe). Można też w celu nadania im odpowiedniej barwy bejcować je lub malować.Metal. Jest narażony na korozję.­ Aby tego uniknąć, wykonane z niego elementy zabezpiecza się fabrycznie poprzez ocynkowanie ogniowe albo powleka tworzywem sztucznym (cena przygotowanych w ten sposób elementów jest wyższa, ale mają one nawet dziesięcioletnią gwarancję). Można też metalowe części ogrodzenia pomalować jedną z dostępnych na rynku farb do metalu (podkładową i nawierzchniową lub jedynie uniwersalną).

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Pozostałe podkategorie