Płoty kute – eleganckie ogrodzenie ogrodu

2019-01-22 8:39

Płoty kute atrakcyjnie się prezentują, a do tego przy odpowiednim zabezpieczeniu wytrzymają dziesiątki lat. Poznaj zalety i wady płotów kutych i dowiedz się, gdzie je najlepiej zastosować. Płoty kute - ogrodzenie na lata.  

Ogrodzenie pełni wiele funkcji:

  • ma wyznaczać granicę działki,
  • atrakcyjnie się prezentować (najlepiej komponując z pozostałymi elementami ogrodu i domem),
  • nie sprawiać kłopotu (czyli nie wymagać wielu prac konserwacyjnych lub naprawczych),
  • chronić przed nieproszonymi gośćmi oraz ciekawskim okiem sąsiada czy przypadkowego przechodnia.

Płoty kute spełniają wszystkie powyższe wymagania poza ostatnim. W tym wypadku jednak fakt, że nie zasłaniają ogrodu bywa traktowany jako zaleta. Płoty kute często wykorzystuje się w celu dobrego wyeksponowania działki – najczęściej strony frontowej, z podjazdem, trawnikiem, ozdobioną roślinami drogą do domu czy nawet fontannami. Co warto wiedzieć o płotach kutych?

>>Przeczytaj też: Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu: rodzaje ogrodzenia

Płoty kute – jak powstają

Ogrodzenia kute przy odpowiednim zabezpieczeniu wytrzymają dziesiątki lat. To znacznie trwalsze rozwiązanie w porównaniu z drewnianym płotem czy tym bardziej krótkowieczną siatką. Nie straszne mu są nawet uszkodzenia mechaniczne. Dlatego inwestycja "zwróci się" z czasem. Aby tak się stało, należy wykonać cynkowanie. Pokrycie stali warstwą cynku chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych (opady śniegu oraz deszczu) i w rezultacie zapobiega korozji. Z reguły płoty kute pozyskuje się dwoma drogami: pierwsza to zamówienie u firm specjalizujących się w ogrodzeniach metalowych całej usługi – od wykonania aż do montażu. Drugi sposób, chętnie praktykowany przez majsterkowiczów, to zakupienie gotowych elementów i samodzielny montaż (połączenie metalowych elementów za pomocą spawarki). Warto przy tym zwrócić uwagę, że połączenia nie zawsze są spawane (w tradycyjnych formach stosuje się nitowanie na gorąco, co zapewnia odpowiednią wytrzymałość). Ogrodzenia kute dają duże możliwości wyboru formy – w przypadku droższych inwestycji można już mówić o rzeczywistym kunszcie kowalstwa artystycznego.

Ogrodzenie działki. Jakich formalności wymaga?

Płoty kute - zalety

Wśród zalet płotów kutych wymienić warto:

  • ogromną wytrzymałość i trwałość;
  • dobre eksponowanie ogrodu;
  • pasuje do różnych stylów urządzania ogrodu;
  • nieograniczone bogactwo form (u solidnej firmy można określić dokładny wygląd): od bardzo prostej, minimalistycznej po efektowną, stylizowaną, pełną ozdobników;
  • płoty kute uznaje się za jedne z najbardziej eleganckich i luksusowych ogrodzeń.

Płoty kute - wady

A do wad tego typu ogrodzenia należą:

  • wysoki jednorazowy koszt;
  • wymagają głębokich, solidnych podmurówek;
  • płoty kute są ciężkie, a więc nieco kłopotliwe w montażu;
  • ażurowe kute ogrodzenie nie zapewni prywatności w ogrodzie.

Zastosowanie płotów kutych

Płoty kute w ogrodach miejskich – w ogrodach w mieście często stawia się na płoty kute (najczęściej „niezbyt” bogate formy), gdyż ogrodzenie ma głównie pełnić praktyczne funkcje. W dodatku ogrodzenie z metalu dobrze wpasowuje się w klimat miejski. Takie rozwiązania widuje się chociażby w parkach i miejscach użyteczności publicznej.Płoty kute w ogrodach formalnych – płot kuty, odpowiednio ozdobiony, to duży atut ogrodów formalnych. W tym wypadku nadaje mu monumentalny, a nawet tajemniczy charakter (mimo że, w przeciwieństwie do murków, odsłania całą ogrodową ekspozycję). W przypadku chęci zasłonięcia ogrodu można przy płocie posadzić rośliny na żywopłot. Duże znaczenie w podkreśleniu stylu ma brama. Może być nieco wyższa i bardziej ozdobiona od pozostałych elementów.Płoty kute w ogrodach nowoczesnych – w tym wypadku powinno się postawić przede wszystkim na minimalizm metalowych prętów. Płot kuty ma być prosty, bez zbędnych detali. W takiej formie może z powodzeniem konkurować z ogrodzeniami gabionowymi chętnie wykorzystywanymi w ogrodach nowoczesnych.

>>Przeczytaj też: Projekt ogrodu w mieście: mały ogród przy domu

Kiedy nie stosować płotu kutego?

Płoty kute mogą być... zagrożeniem dla dzieci i zwierząt domowych – chodzi tutaj o ostre zakończenia. Wciąż jest to oczywiście ryzyko minimalne, marginalne wręcz, jednak nie można go wykluczyć. Dlatego z ogrodzenia kutego lepiej zrezygnować, jeśli działka jest bardzo mała i znajduje się w bliskim sąsiedztwie domu (zwłaszcza z balkonem). Ponadto może być problemem, jeśli bezpośrednio graniczy z placem zabaw (np. z trampolinami). Płoty zakończone ostrymi elementami, np. o kształcie wrzecionowatym lub sztyletowatym, mają także zaletę: utrudniają wtargnięcie na posesję intruzom.

Płoty kute
Autor: Getty Images
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Pozostałe podkategorie