Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

2015-05-21 12:27 Michał Mazik

Kaliny to krzewy chętnie sadzone w ogrodzie ze względu na atrakcyjny pokrój, dekoracyjne kwiaty i owoce. Kaliny mogą rosnąć w ogrodzie jako pojedyncze nasadzenia, ale można tez z nich tworzyć ciekawe żywopłoty. Poznaj najpopularniejsze gatunki kaliny do ogrodu.

Rodzaj kalina (łac. Viburnum) obejmuje wiele gatunków, znacznie różniących się wyglądem. Część z nich uchodzi za rośliny lekko trujące i... lecznicze. Zazwyczaj są to krzewy osiągające do kilku metrów wysokości o niewielkich wymaganiach. Uprawia się je w pojedynczo w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie lub na luźne żywopłoty. Dobrze komponują się z innymi gatunkami krzewów.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Kaliny w ogrodzie: wymagania roślin

Kaliny można uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych (wtedy najobficiej kwitną) lub lekko zacienionych. Miejsce uprawy powinno być osłonięte od silnych wiatrów (lepiej unikać wystaw wschodnich).
Optymalne dla gatunków kaliny są podłoża przepuszczalne, próchnicze, dość zasobne w składniki pokarmowe. Kaliny nie lubią gleb podmokłych i suchych. Podłoże wokół krzewów zaleca się ściółkować.
Gatunki kaliny nie w pełni mrozoodporne zaleca się sadzić wiosną. Z reguły kaliny nie wymagają cięcia (poza sanitarnym i odmładzającym – w razie potrzeby). Młode okazy warto podlewać w czasie suszy. Kaliny można dokarmiać nawozami organicznymi lub nawozami mineralnymi ze zwiększoną dawką fosforu (dla lepszego kwitnienia) i potasu (wpływa m.in. na krzewienie).

Popularne gatunki kaliny do ogrodu

  • Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) – to rozłożysty krzew osiągający 3–5 m wysokości. Tworzy luźną koronę i klapowate liście. Kwiaty o barwie białej zebrane są w duże baldachogrona. Kwitnie od maja do lipca. Ozdobą krzewu są również kuliste, szkarłatne owoce, dojrzewające pod koniec lata.

  • Kalina sztywnolistna (łac. Viburnum rhytidophyllum) – szeroko rosnący krzew osiąga 2–3 m wysokości. Ma lancetowate lub jajowate liście. Białe kwiaty tworzą baldachogrona o średnicy dochodzącej nawet do 20 cm. Kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest jajowaty pestkowiec. Jego barwa zmienia się w czasie dojrzewania – na początku jest purpurowa, później czarna.

  • Kalina hordowina (łac. Viburnum lantana) – krzew osiąga zwykle 3–4 m wysokości. Tworzy długie, jajowate liście. Białe kwiaty zebrane są w płaskie podbaldachy. Kwitnie od maja do lipca. Czerwone i czarne pestkowce są trujące.

  • Kalina wonna (łac. Viburnum farreri) – krzew osiąga 2,5–3 m wysokości. Wyróżniają go drobne, wiechowate kwiatostany o różowej barwie. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Kwitnie najczęściej w marcu i kwietniu.

  • Kalina koreańska (łac. Viburnum carlesii) – to niski krzew, dorastający do 1–1,5 m wysokości. Ma duże, jajowate, matowe liście. Białe kwiaty tworzą luźne wiechy. Kwitnie od kwietnia do maja.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE