Kalina koreańska - kiedy kwitnie, czy jest zimozielona? Jak dbać o kalinę koreańską?

2024-02-13 13:43

Kalina koreańska (Viburnum carlesi) to niewysoki, atrakcyjny krzew o silnie pachnących kwiatach. Pasuje do różnych ogrodów, szczególnie orientalnych. Nadaje się m.in. do tworzenia ciekawych szpalerów. Sprawdź, jakie warunki należy zapewnić kalinie koreańskiej i jak ją prawidłowo uprawiać. Kiedy kwitnie kalina koreańska? Czy kalina koralowa jest zimozielona?

Spis treści

  1. Kalina koreańska – jak wygląda? kiedy kwitnie? czy jest zimozielona?
  2. Najważniejsze wymagania kaliny koreańskiej
  3. Kalina koreańska w galerii zdjęć
  4. Jak i kiedy sadzić kalinę koreańską?
  5. Jak pielęgnować kalinę koreańską?
  6. Kalina koreańska – zastosowanie w ogrodzie

Kalina koreańska – jak wygląda? kiedy kwitnie? czy jest zimozielona?

Kalina koreańska (Viburnum carlesi) to krzew o mało rozłożystym pokroju, dorastający do 1,5-2 m wysokości i 1-1,5 m szerokości. Rośnie dość wolno. Ma jajowate, ostro zakończone, matowe, ciemnozielone liście, które jesienią atrakcyjnie przebarwiają się, m.in. na żółto brązowo. Na zimę opadają (kalina koreańska nie jest zimozielona).

Największą ozdobą kaliny koreańskiej są drobne kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Kwiaty początkowo mają barwę różową, później staja się białe lub kremowe. Kalina koreańska kwitnie wcześnie - od kwietnia do maja. Kwiaty wydzielają silny zapach. Owoce w polskim klimacie pojawiają się rzadko.

Poznaj inne gatunki kaliny:

Kalina koreańska
Autor: GettyImages Liście kaliny koreańskiej jesienią przebarwiają się na żołtobrązowo

Najważniejsze wymagania kaliny koreańskiej

  • Kalina koreańska jest tolerancyjna względem stanowiska, jednak najobficiej kwitnie i najatrakcyjniej przebarwia się jesienią w miejscach słonecznych. W zacienieniu krzew jest mniej gęsty.
  • Kalina koreańska preferuje podłoża żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i umiarkowanie przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Znosi słabsze typy gleb, w tym piaszczyste.
  • Kalina koreańska wykazuje dużą wytrzymałość na suszę. Jest też odporna na mróz. Jedynie młode sadzonki zaleca się osłaniać, np. przez pierwsze dwa lata uprawy.

Kalina koreańska w galerii zdjęć

Jak i kiedy sadzić kalinę koreańską?

  • Kalinę koreańską z gołym korzeniem najlepiej sadzić wiosną, wtedy ma dużo czasu, by zaaklimatyzować się i przygotować do nadejścia zimy. Opcjonalnym terminem jest wczesna jesień.
  • Sadzonki z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w pojemnikach można sadzić prawie przez cały sezon, z zaznaczeniem, że sadzenie latem wiąże się z koniecznością regularnego nawadniania.

Krzewy sadzi się w rozstawie około 1 m, gęściej w przypadku żywopłotu. Odległość od ogrodzenia (i innych przeszkód) powinna wynosić przynajmniej 60-70 cm.

Jak pielęgnować kalinę koreańską?

Kalina koreańska nie wymaga systematycznej opieki, poszczególne zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się sporadycznie. W szczególności dotyczy to starszych krzewów.

  • Podlewanie – młode sadzonki kaliny trzeba podlać po posadzeniu. Później nawadnianie wykonuje się jedynie podczas długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Wieloletnie krzewy zazwyczaj podlewa się jedynie w okresie silnych, letnich upałów. Nawadnianie wykonuje się rano lub wieczorem, unikając moczenia nadziemnych części rośliny. Podlewanie jest częstsze w przypadku uprawy w lekkim podłożu.
  • Nawożenie – przynajmniej na kilka tygodni przed sadzeniem kaliny koreańskiej podłoże warto przekopać z obornikiem w dawce 2-3 kg/1m2 uprawy. Później, już w trakcie uprawy, warto stosować wiosną dawkę nawozu wieloskładnikowego, zawierającego dużo potasu i fosforu. W ten sposób wspomaga się obfite kwitnienie i krzewienie.
  • Ochrona przed mrozem – kalinę koreańską w pierwszych latach można osłaniać na wszelki wypadek. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków wykonuje się ściółkowanie. Nadziemną część okrywa się materiałem przepuszczającym powietrze, np. białą włókniną. Takie działania raczej wykonuje się w chłodniejszych regionach Polski.
  • Cięcie kaliny koreańskiej wykonuje się wiosną, optymalnie około. 2 tygodnie po kwitnieniu. Należy skrócić pędy w taki sposób, aby krzew miał zwarty pokrój. Ponadto usuwa się gałęzie uszkodzone i wrastające do wnętrza korony. Cięcie można wykonywać corocznie lub co kilka lat. Ważniejszy od regularności jest dobór terminu. Zbyt wcześnie (przedwiośnie) lub zbyt późno (lato-jesień) przycięta kalina może nie zakwitnąć.
  • Choroby i szkodniki rzadko atakują kalinę koreańską, chociaż całkowicie nie można ich wykluczyć (np. mszyc czy plamistości liści). W razie potrzeby stosuje się środki ochrony. Sporadycznie kalinę koreańską warto podlewać rozcieńczoną gnojówką ze skrzypu, która jest m.in. dobrym źródłem krzemionki i pozytywnie wpływa na odporność rośliny.
  • Rozmnażanie – dobrym sposobem na rozmnażanie kaliny koreańskiej jest tworzenie odkładów poziomych. Nisko położone pędy przygina się do ziemi. Należy je ustabilizować, np. drutem w kształcie litery U wbitym w ziemię. Ponadto pęd warto miejscowo przysypać ziemią i sporadycznie podlewać. W kolejnym roku pęd z korzeniami odcina się od rośliny macierzystej i sadzi w nowym miejscu.

Poznaj: 5 sposobów na pozyskanie roślin do ogrodu za darmo

Kalina koreańska – zastosowanie w ogrodzie

Kalina koreańska nadaje się do tworzenia gęstych szpalerów i żywopłotów. Tworzy atrakcyjne, naturalnie wyglądające żywe ściany. Jedynym mankamentem jest tempo wzrostu – rośnie wolniej od wielu typowych roślin na żywopłoty. Ze względu na mało rozłożysty pokrój można ją sadzić w rabatach kwietnych, z tyłu - jako tło dla niższych gatunków. Radzi sobie pod koroną wysokich drzew.

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.