5 sposobów na pozyskanie roślin do ogrodu za darmo

2019-07-11 9:05

Bujny ogród, pełen roślin o ozdobnych liściach i kwiatach, to marzenie każdego ogrodnika. Zakup wielu roślin to jednak znaczny koszt. Co zatem zrobić, by założenie ogrodu było tańsze? Podajemy 5 sposobów na pozyskanie roślin do ogrodu za darmo.

Ogród
Autor: GettyImages Zakup tylu roślin do ogrodu to niemały wydatek

Marzymy o ogrodzie kipiącym bujnymi roślinami, planujemy piękne rabaty, ale żeby je zapełnić i uzyskać właściwy efekt kompozycyjny, potrzebujemy wielu egzemplarzy wybranych gatunków i ich odmian. A to oznacza wydatki, bo sadzonki roślin nie są tanie.
Cóż zatem robić, jeśli nie możemy lub nie chcemy ponosić dużych kosztów? Sposobów jest kilka. Jedne wymagają cierpliwości, inne są pracochłonne, jeszcze inne wymagają dobrych znajomości wśród posiadaczy ogrodów - każdy może wybrać wariant dla siebie najodpowiedniejszy.

1. Jak pozyskać rośliny do ogrodu za darmo - sposób dla cierpliwych

Możemy kupić po jednym egzemplarzu poszczególnych roślin i czekać, aż same się rozrosną, ale wtedy potrzeba nam wiele cierpliwości, bo potrwa to kilka lat.

2. Jak pozyskać rośliny do ogrodu za darmo - samodzielne rozmnażanie

Właściciele ogrodów mogą samodzielnie rozmnożyć rośliny, które już rosną w ogrodzie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Z uciętych a następnie ukorzenionych pędów. Najłatwiej pobrać części wierzchołkowe z kilkoma liśćmi, usunąć najniższe i koniec pędu zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie umieścić w podłożu (na rozsadniku, czyli rabacie przygotowanej w lekkim półcieniu albo np. w skrzyneczce, kuwecie, małej doniczce) dobrze podlać. Potem dbać, by ziemia nie przesychała.

  • Przez odkłady. Długi pęd krzewu lub pnącza przygiąć do ziemi, przymocować grubym drutem wygiętym w kształt litery "U" i w miejscu mocowania, gdzie pęd styka się z podłożem obsypać go urodzajną ziemią. Gdy ukażą się młode liście można młodą roślinę odciąć od macierzystej.

  • Z pobranych odrostów. Róże pomarszczona, jaśminowiec pospolity, lilak pospolity, dąbrówka rozłogowa, konwalia majowa, tworzą liczne rozłogi a na ich końcach młode rośliny, które można bez trudu oddzielić i przenieść w inne miejsce.

  • Przez podział kępy roślin. Po kilku sezonach wiele bylin rozrasta się w duże skupiny. Możemy oddzielać od nich młode egzemplarze albo karpy dzielić na dwie lub kilka części.
Kolorowy ogród
Autor: GettyImages Ogród pełen kwitnących roślin to marzenie wielu osób

3. Jak pozyskać rośliny do ogrodu za darmo - sadzonki od innych właścicieli ogrodów

Poprośmy o sadzonki sąsiadów, znajomych, rodzinę, czyli właścicieli innych ogrodów. Zazwyczaj chętnie dzielą się nadwyżkami roślin wieloletnich zwłaszcza po wiosennych czy jesiennych porządkach. Wtedy to trzeba podzielić duże skupiny bylin zadarniających i silnie się rozrastających, oddzielić młode osobniki od roślin tworzących odrosty. Ci którzy w lecie cieszą się wspaniałymi daliami, jesienią muszą wykopać ich kłącza - wtedy zazwyczaj okazuje się, jak bardzo się rozrosły i że dla części trzeba znaleźć "dobry dom".
Wiele roślin jedno- i dwuletnich rozsiewa jesienią swe nasiona i wiosną w różnych miejscach ogrodu wyrastają siewki. Można przenieść je na rabaty lub zaproponować wymianę innym posiadaczom ogrodów.

>>Przeczytaj też: Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek

4. Jak pozyskać rośliny do ogrodu za darmo - zbierzmy nasiona z łąk i lasów

Podczas letnich i jesiennych spacerów można zebrać nieco nasion roślin wolno rosnących i wysiać u siebie jeszcze tej samej jesieni lub wiosną. To dobry sposób gdy zakładamy łąkę kwietną. Pamiętajmy jednak, że nie wolno wykopywać roślin z lasów i ich otuliny, ani z dzikich łąk.

5. Jak pozyskać rośliny do ogrodu za darmo - wysiejmy nasiona

Tanio, choć nie za darmo, możemy pozyskać wszelkie wymarzone gatunki i odmiany, jeśli kupimy ich nasiona. W sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych, oraz w supermarketach oferta nasion jest ogromna. Możemy je wysiać w lutym, marcu lub kwietniu do małych pojemników i pielęgnować na parapecie (w międzyczasie niektóre należy przepikować do doniczek, a maju - przesadzić na rabaty). Szczęśliwi posiadacze inspektów lub szklarni ogrodowych mają ułatwione zadanie, bo rośliny kiełkują tam i rosną lepiej. Większość gatunków jednorocznych można też siać wprost na rabaty.

Zobacz wideo: Jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.