Kalina japońska uprawa, pielęgnacja, odmiany, sadzenie, zastosowanie

2022-03-16 9:32

Kalina japońska należy do bardzo dekoracyjnych, ale rzadziej spotykanych w ogrodach krzewów ozdobnych. Jeśli wybierzemy dla kaliny japońskiej odpowiednie miejsce w ogrodzie i zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy, będzie cieszyła efektownym kwitnieniem i oryginalnym pokrojem. Jak uprawiać kalinę japońską?

Kalina japońska
Autor: GettyImages Kalina japońska 'Shasta'

Kalina japońska (Viburnum plicatum) to ciekawy, wolno rosnący krzew ozdobny, pochodzący z Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny) i zwracający uwagę pokrojem oraz ciekawymi płonnymi lub płodnymi kwiatami. Ozdobą kaliny japońskiej są także odwrotnie jajowate liście, o karbowano-piłkowanym brzegu i wyraźnie widocznym unerwieniu, wielkości od 4-10 cm, które w sezonie są ciemnozielone, a jesienią ładnie przebarwiają się na czerwonopurpurowo.

Spis treści

  1. Kalina japońska - forma płodna i płonna
  2. Kalina japońska - uprawa, wymagania i pielęgnacja
  3. Kalina japońska - ciekawe odmiany i zastosowanie

Kalina japońska - forma płodna i płonna

W uprawie spotykane są dwie formy botaniczne kaliny japońskiej – tzw. płodna oraz płonna. Forma płonna kaliny japońskiej to nazwa okazów roślin, które wytwarzają kwiaty pozbawione pręcików i słupków, więc nie powstają owoce ani nasiona. Zjawisko to występuje u kalin, ale także u innych krzewów, np. niektórych gatunków hortensji.

Najbardziej dekoracyjne i cenione w uprawie ogrodowej są odmiany kaliny japońskiej w formie płodnej (Viburnum plicatum f. tomentosum). Jest to krzew osiągający wysokość do 3 m, o charakterystycznym dla kalin japońskich pokroju – z szeroko, poziomo rozpostartymi gałęziami. Główny walor ozdobny – ładne, białe kwiaty zebrane są w płaskie, zaokrąglone kwiatostany (podbaldachy) wielkości około 10 cm. W kwiatostanie formy płodnej kaliny japońskiej występują dwa rodzaje kwiatów – wewnątrz znajdują się płodne, a na obrzeżu płonne – większe, czysto białe (podobne do kwiatów kaliny koralowej). W czasie kwitnienia (maj-czerwiec) krzew wygląda bardzo dekoracyjnie, ponieważ kwiatostany umieszczone na krótkich, wyprostowanych pędach bocznych, rozmieszczone są równomiernie wzdłuż poziomo rozłożonych pędów bocznych i wystają ponad liście. Krzew często powtarza kwitnie pod koniec lata. Forma płodna tworzy jesienią kulisto-jajowate czerwone owoce, które po dojrzeniu zmieniają barwę na granatowoczarną.

Kalina japońska w formie płonnej (Viburnum plicatum) jest nie mniej oryginalnym krzewem ozdobnym, także zwracającym uwagę ciekawym pokrojem (poziomo rozpostarte gałęzie) i dekoracyjnymi kwiatostanami. Zwykle rośnie dość wolno i osiąga maksymalnie około 2 m wysokości. Pojawiające się w maju i czerwcu kwiaty (wszystkie płonne) są białe, zebrane w kuliste kwiatostany (podbaldachy) średnicy 6-8 cm. Liście jesienią także efektownie przebarwiają się na czerwono lub purpurowo.

Kalina japońska - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Ogólnie kaliny japońskie należą do krzewów wrażliwych na niskie temperatury i ich sadzenie zalecane jest przede wszystkim w najcieplejszych (północno-zachodnich i zachodnich) rejonach Polski. Znacznie bardziej odporna na mróz jest forma płodna kaliny japońskiej – wytrzymuje spadki temperatury do -25 °C.

  • Najlepiej sadzić krzewy kaliny japońskiej ukorzenione, zakupione w doniczkach i wybrać dla nich zaciszne, osłonięte od wiatrów słoneczne lub półcieniste stanowisko.
  • Do uprawy kaliny japońskiej optymalna będzie dość żyzna, wilgotna, lekko kwaśna gleba.
  • Należy zwrócić uwagę (szczególnie po posadzeniu) na regularne nawadnianie krzewów, ponieważ są one wrażliwe na suszę.
  • Na okres zimy należy odsłaniać koronę (np. agrowłókniną), a także ściółkować glebę pod krzewem (np. korą drobno mieloną).
  • Wiosną można nawozić krzewy nawozami organicznymi (np. kompostem lub granulowanym obornikiem) lub nawozami mineralnymi przeznaczonymi do zasilania do krzewów ogrodowych.
  • Zwykle krzewy kaliny japońskiej nie wymagają cięcia, ale w razie potrzeby wiosną można przeprowadzić tzw. cięcie sanitarne (usunięcie pędów chorych, uszkodzonych, przemarzniętych).

Przeczytaj też: Cięcie drzew i krzewów - rodzaje cięcia. Cięcie pielęgnacyjne, korygujące, formujące, odmładzające >>>

Kalina japońska - ciekawe odmiany i zastosowanie

Najczęściej spotykane są w uprawie ozdobne odmiany formy płodnej, które różnią się wyglądem i wielkością kwiatów oraz pokrojem. Warte polecenia są między innymi:

  • kalina japońska`St. Kaverne` – osiąga około 2m wysokości; tworzy poziomo ułożone gałęzie; liście są jasnozielone i głęboko unerwione, a jesienią przebarwiają się na barwę fioletowo-szkarłatną; kwiaty są białe, zebrane w płaskie, nieregularne kwiatostany złożone z kwiatów płonnych (duże na obrzeżu) oraz płodnych (małe, kremowe wewnątrz kwiatostanu).
  • kalina japońska `Watanabe` – rośnie wolno, dorasta do około 1,5m wysokości; kwiaty zebrane w płaskich kwiatostanach; wytwarza dwa rodzaje kwiatów – płodne (drobne, zielonkawobiałe, w środku) oraz duże, białe płodne, umieszczone na obrzeżu; zakwita w maju i czerwcu i kwitnie nawet do września
  • kalina japońska`Mariesii` – odmiana o większych kwiatach i obficie kwitnąca w maju i czerwcu,
  • kalina japońska`Cascade` – wyróżnia się szerokim pokrojem i tworzy duże kwiatostany (kwitnie w maju i czerwcu),
  • kalina japońska`Pink Beauty` – wytwarza drobniejsze kwiatostany, a kwiaty płonne, początkowo białe z czasem stają się różowe.

Kalina japońska najlepiej prezentuje się w ogrodzie (lub w parkach) jako soliter, czyli posadzona samotnie w reprezentacyjnym, wyeksponowanym miejscu. Można także uprawiać ją w pojemnikach i donicach - wtedy wymaga jednak zabezpieczenia na zimę.

Poznaj inne gatunki kaliny:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.