Kalina koralowa - cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać krzewy kaliny

2015-06-01 13:19

Kalina koralowa to popularny, łatwy w uprawie krzew liściasty o ozdobnych kwiatach i owocach. Niekiedy kalina może wymagać cięcia. Jak prawidłowo przycinać krzewy kaliny?

Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) przy luźnym, niekontrolowanym wzroście może osiągać nawet 5 m wysokości. Można prowadzić ją jednak tak, aby wysokość nie przekraczała 3 m. Dlatego cięcie, mimo że nie jest wymagane, często okazuje się przydatne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg cięcia wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój korony, ale także na obfite kwitnienie.

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

Termin i sposób cięcia kaliny

Kalina nie wymaga regularnego (corocznego) cięcia, jednak co pewien czas warto wykonać cięcie formujące, sanitarne lub odmładzające.

  • Cięcie sanitarne – sprowadza się do usuwania pędów uszkodzonych, uschniętych, bardzo słabych, porażonych przez choroby lub szkodniki. Zaleca wycinać się je tuż przy ziemi lub u podstawy. Zabieg można przeprowadzić wczesną wiosną lub po kwitnieniu.
  • Cięcie odmładzające – wykonuje się co kilka, a nawet kilkanaście lat. Polega na silnym skróceniu wszystkich pędów (20–30 cm nad ziemią). Zabieg przeprowadza się po kwitnieniu kaliny – najczęściej od lipca do sierpnia.
  • Cięcie formujące – wykonuje się w razie potrzeby. Usuwa się pędy zbyt wybujałe, wrastające do wnętrza korony i zbyt zagęszczające koronę. W ten sposób uzyskujemy pożądany kształt krzewu. Cięcie można przeprowadzić po kwitnieniu. Wiele osób rezygnuje jednak z metody formowania kaliny koralowej, stawiając na naturalny, rozłożysty pokrój.
Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE