Spis treści
- Powalone drzewo. Kiedy trzeba działać natychmiast?
- Kto wycina wywroty i złomy?
- Kiedy trzeba skontaktować się z urzędem?
- Do kogo należy powalone drzewo?
- Podstawa prawna
Wycięcie dużego drzewa w standardowych sytuacjach wymaga uzyskania zezwolenia. Zupełnie inaczej sprawa się przedstawia w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy drzewo (bez względu na obwód pnia) zostanie złamane (złom) lub się wywróci (wywrot) na skutek wichury, burzy, wypadku drogowego, katastrofy budowlanej itp. Zobaczmy, jak zgodnie z prawem usunąć złom lub wywrot.
Powalone drzewo. Kiedy trzeba działać natychmiast?
Usunięcie drzewa nie wymaga załatwiania formalności urzędowych (zgłoszenie, uzyskanie zezwolenia na wycinkę), gdy:
- stanowi ono zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
- blokuje drogę, ulicę, przejście.
Jeśli drzewo na skutek silnego wiatru zaczęło się przechylać nad dom i może się nań zawalić albo już się przewróciło, trzeba działać błyskawicznie. Podobnie jest, gdy zwalone na drogę drzewo uniemożliwia przemieszczanie się ludzi i pojazdów.
- Sprawdź też: Burza zniszczyła ogród - czy można uratować rośliny? Sprawdź, jak chronić rośliny przed deszczem i wiatrem
Kto wycina wywroty i złomy?
W takiej sytuacji trzeba zawiadomić odpowiednie służby (można to zrobić za pośrednictwem telefonu 112). Są to w pierwszej kolejności:
- jednostki straży pożarnej,
- zarządcy dróg,
- gminne jednostki oczyszczania.
Wycinkę mogą przeprowadzić również:
- właściciele urządzeń do doprowadzania prądu, wody, gazu,
- przedstawiciele jednostek wojskowych,
- podmioty działające w zakresie oczyszczania na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego.
Kiedy trzeba skontaktować się z urzędem?
Gdy powalone drzewo nie stanowi zagrożenia, więc nie trzeba się spieszyć z jego usunięciem. Należy wówczas złożyć w urzędzie wniosek o przeprowadzenie oględzin mających na celu stwierdzenie, czy drzewo jest wywrotem lub złomem. Jeśli właściwy urzędnik potwierdzi, że drzewo zostało wywrócone lub złamane na skutek burzy, wiatru, uderzenia pioruna, wypadku, katastrofy budowlanej, można je wyciąć we własnym zakresie. Można to zrobić samodzielnie, zatrudnić ekipę ogrodniczą albo poprosić o pomoc straż pożarną.
- Sprawdź również: Szkody po burzach - co robić, gdy nawałnica uszkodziła dom
Do kogo należy powalone drzewo?
Drzewo jest własnością tego, kto jest posiadaczem gruntu, na którym rosło. Dlatego jeśli masz na działce złamane drzewo, po jego wycięciu i pocięciu na kawałki, warto złożyć je w drewutni, żeby wyschło. Po pewnym czasie będzie można wykorzystać je na opał.
Gdy powalone drzewo rosło w pasie drogi albo w pobliskim lesie, może być własnością na przykład zarządcy drogi albo Lasów Państwowych czy prywatnej osoby i to oni dysponują drewnem uzyskanym w wyniku jego wycięcia.
Podstawa prawna
Kwestie usuwania drzew z posesji w sytuacjach standardowych reguluje art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz.U. 2024 poz. 1478, 1940), a w sytuacji nadzwyczajnej, gdy mamy do czynienie z wywrotami lub złomami - art. 83f ust. 1 tejże ustawy.
- Przejdź do galerii: Eleganckie lampy ogrodowe - inspiracje
