Jakie paprocie do ogrodu?
Decydując się na uprawę paproci, powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie. Wielu gatunków paproci nie możemy też pozyskiwać z naturalnego środowiska, gdyż są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Paprocie przeznaczone do uprawy w ogrodzie można natomiast bez problemu kupić w centrach ogrodniczych lub u licencjonowanych producentów.
Spis treści
- Jakie paprocie do ogrodu?
- Czy piaszczysta gleba nadaje się dla paproci?
- Co zrobić, by paprocie ładnie rosły w ogrodzie?
- Co posadzić obok paproci na rabacie?

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Czy piaszczysta gleba nadaje się dla paproci?
Paprocie najlepiej rosną w glebie pulchnej i przewiewnej, zawierającej dużo próchnicy. Na glebach piaszczystych można uprawiać występujące często w lasach iglastych orlicę pospolitą i paprotkę zwyczajną, a jeśli gleba jest wilgotna – także nerecznicę samczą i pióropusznik strusi. Aby uprawiać inne gatunki paproci, trzeba wcześniej zasilić glebę. Najpierw należy ją głęboko przekopać (na głębokość dwóch szpadli), a następnie na powierzchni rozłożyć około 15-centymetrową warstwę ziemi kompostowej lub torfu i powtórnie lekko przekopać.
Co zrobić, by paprocie ładnie rosły w ogrodzie?
Po posadzeniu paproci ziemię wokół nich należy wyściółkować korą, torfem, skoszoną trawą lub liśćmi, które spadły z drzew. Jest to bardzo ważne, bo paprocie tworzą korzenie płytko pod powierzchnią gleby i łatwo przesychają, a ściółka temu zapobiega. Po posadzeniu rośliny trzeba regularnie podlewać.
Paprocie nie wymagają intensywnego nawożenia. Każdego roku warto dosypać warstwę 1-2 cm świeżej ściółki (stara, rozkładając się, tworzy próchnicę). Można też wiosną nawieźć paprocie jednym z wieloskładnikowych nawozów mineralnych, stosując najniższą zalecaną na opakowaniu dawkę. (eb-g)
Co posadzić obok paproci na rabacie?
Paprocie najlepiej łączyć na rabacie z gatunkami o podobnych wymaganiach, czyli takich, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Do takich roślin należą m.in.: zawilce japońskie, języczki (np. języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego), funkie, kosaćce syberyjskie, barwinki, konwalie, bluszcz pospolity.
Paprocie są ładnym tłem dla roślin o dekoracyjnych liściach, takich jak miodunki, żurawki, tiarelle, a także dla roślin kwitnących: tawułek, pierwiosnków czy przylaszczek.
Przeczytaj też: Byliny do cienia - najpopularniejsze gatunki. Co sadzić w zacienionym ogrodzie?

Inne porady tego eksperta