Spis treści
- Sadzenie cebulek tulipanów
- Jak zabezpieczyć posadzone cebulki tulipanów przed nornicami?
- Jak dbać o tulipany?
Sadzenie cebulek tulipanów
Tulipany najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt zwięzłej glebie o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolno działającym nawozem mineralnym.
Cebule tulipanów sadzi się jesienią: we wrześniu i w październiku. Do nadejścia zimy zdążą się ukorzenić. Cebule tulipanów sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Warto posadzić cebule tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebule przed gryzoniami oraz ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi przy wykopywaniu.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jak zabezpieczyć posadzone cebulki tulipanów przed nornicami?
Aby zabezpieczyć cebulki tulipanów przed nornicami, warto posadzić cebulki w specjalnych plastikowych koszyczkach lub użyć plastikowe osłony, które chronią cebulki przed zjedzeniem przez nornice, pozwalając jednocześnie korzeniom na swobodny rozwój.
Do skutecznych sposobów na nornice należy też zastosowanie gnojówki z bzu czarnego. Można też odstraszać nornice sypiąc wokół posadzonych cebulek mączkę bazaltową albo sadząc rośliny, których nornice nie lubią, takich jak: czosnek niedźwiedzi, mięta, nostrzyk czy korona cesarska.
Jak dbać o tulipany?
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić każdego roku, jest usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów, czyli tzw. ogłowienie. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy przy tym usuwać liści – pozostawia się je na roślinie aż do zaschnięcia. Tulipany należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście.Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. Cebule tulipanów najlepiej wykopywać co roku – jeśli nie wykopiemy cebul, to w następnych latach rośliny będą coraz słabiej kwitły, a cebule będą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu w ogóle zginą.
Przeczytaj też: Co zrobić z tulipanami po przekwitnięciu?

Inne porady tego eksperta