Dlaczego rośliny trzeba co roku nawozić? Odpowiada ekspert

Czy coroczne nawożenie roślin w ogrodzie jest konieczne? - pyta nasza czytelniczka.

Nawożenie roślin w ogrodzie

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Nawożenie roślin w ogrodzie

Spis treści

  1. Dlaczego rośliny trzeba co roku nawozić?
  2. Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie
  3. Jak prawidłowo stosować nawozy mineralne?
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Dlaczego rośliny trzeba co roku nawozić?

Wszystkie rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują substancji odżywczych zawierających niezbędne makro- i mikroelementy. W warunkach naturalnych ich głównym źródłem jest ściółka powstająca z opadłych liści i obumarłych części roślin. W ogrodach starannie czyścimy z nich podłoże, musimy więc regularnie uzupełniać związki wykorzystane przez rośliny.

Najlepiej do nawożenia stosować kompost albo dobrze przekompostowany obornik (zwłaszcza w warzywniku i sadzie). Można też sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne. Należy ich używać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Zbyt duża dawka nie spowoduje lepszego rozwojuroślin, a wręcz im zaszkodzi. (as)

Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie

  • Wiosną, gdy rozmarznie ziemia i ruszy wegetacja, należy rozłożyć kompost (jeśli nie był stosowany jesienią). Teraz też stosuje się nawozy mineralne w postaci sypkiej.
  • Latem rośliny podlewa się lub opryskuje nawozami płynnymi – mineralnymi lub organicznymi, które wcześniej zostały rozcieńczone w wodzie – ale można też zastosować nawozy w postaci sypkiej. Zasilanie należy wykonywać nie później niż w połowie lipca (od tej pory można stosować tylko specjalne nawozy jesienne). Nie trzeba zasilać roślin, jeśli wiosną zastosowano nawóz wolno działający.
  • Jesień to najlepszy czas na wapnowanie. Nawozy rozsypuje się równomiernie na powierzchni ogrodu i miesza z ziemią. Teraz można też stosować nawozy organiczne, na przykład kompost czy obornik. Nie wolno ich jednak łączyć z wapnowaniem - między wapnowaniem a nawożeniem organicznym trzeba zrobić dwu--trzytygodniową przerwę. Jesienią nie warto stosować nawozów wieloskładnikowych, ponieważ część składników zostanie przez zimę wypłukana w głąb ziemi i rośliny nie będą miały z nich pożytku. Wyjątkiem są nawozy jesienne.

Jak prawidłowo stosować nawozy mineralne?

Stosując nawozy mineralne, trzeba ściśle przestrzegać wskazań na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu powoduje zasolenie ziemi, co przyczynia się do zamierania pożytecznych mikroorganizmów, a jeśli stężenie jest wysokie, także do uszkodzenia korzeni rośliny. W konsekwencji zaczyna ona marnieć, na liściach pojawiają się plamy i przebarwienia, jest mniej odporna na mróz, a bardziej podatna na choroby i szkodniki. Następnie nadmiar nawozu jest wypłukiwany do wód gruntowych, gdzie jest już poza zasięgiem korzeni, za to zanieczyszcza środowisko.

Zwykle dawki nawozów są podane w przedziale od do (na przykład 30-60 g/m²). Niższą stosuje się na glebach piaszczystych, a wyższą na gliniastych oraz z dużą zawartością próchnicy. Po rozłożeniu nawozu ziemię wokół roślin należy podlać. Trzeba uważać, by nie nasypać nawozu na liście, bo po rozpuszczeniu w wodzie mógłby spowodować ich miejscowe uszkodzenie.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE