Jakie pnącza będą wspinać się po murze? Te gatunki się sprawdzą!
Chciałabym przy ścianie domu posadzić pnącza. Jakie pnącza będą same wspinać się po murze?
Autor: Piotr Mastalerz
Pnącze na ścianie domu
Spis treści
- Jakie zalety mają pnącza posadzone przy ścianach budynku?
- Jakie pnącza będą wspinać się po murze?
- Czym pnącza przyczepiają się do muru?
Jakie zalety mają pnącza posadzone przy ścianach budynku?
- Pnącza obrastające ściany poprawiają wygląd budynków, dodając szlachetności nawet nieładnym domom. Tworzą enklawy bujnej zieleni.
- Wiele gatunków pięknie i obficie kwitnie (glicynia chińska i kwiecista, powojniki – zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe, wiciokrzewy, milin amerykański), a liście innych przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo i purpurowo (dławisz okrągłolistny, winorośle, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy).
- Tak jak inne rośliny poprawiają mikroklimat: wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, zatrzymują zanieczyszczenia powietrza i zwiększają jego wilgotność.
- Wspinając się po ścianach pnącza wykorzystują miejsca niedostępne dla innych roślin. Dzięki nim ogród sprawia wrażenie bujnego. Do życia potrzeba im niewiele: około 0,5 m² żyznej gleby, dostateczna ilość wody i podpora, na której mogą się rozrastać.
- W lecie pnącza swoimi liśćmi osłaniają ściany przed deszczem i zbyt silnym nagrzewaniem przez słońce, w zimie chronią ściany przed utratą ciepła i wyziębianiem przez wiatry — zwłaszcza jeśli porastają ściany północne (szczególnie pnącza zimozielone). Pnącza osuszają też grunt wokół budynku, intensywnie pobierając wodę z gleby.
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jakie pnącza będą wspinać się po murze?
Pnącza rozpostarte na elewacji nie tylko zdobią dom, lecz także sprawiają, że szybko wrasta on w otoczenie. Są niezastąpione na niezadrzewionych działkach, na których odczuwa się pustkę spowodowaną brakiem dużych roślin. Z myślą o pnączach warto zostawić w opasce wokół domu wolne przestrzenie. Po ich wypełnieniu żyzną ziemią można posadzić rośliny. Już po kilku latach zasłonią budynek. Przez pierwszych kilka sezonów trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin. Gdy się rozrosną, ich korzenie będą sięgać poza obręb opaski i podlewanie stanie się zbędne.
Wybierając pnącza na ściany, należy pamiętać o tym, że po elewacji same mogą się wspinać:
- bluszcz pospolity,
- hortensja pnąca,
- winobluszcz pięciolistkowy,
- winobluszcz trójklapowy,
- milin amerykański (ściana nie może być zbyt gładka).
Pozostałe pnącza wymagają podpór. (eb-g)
Czym pnącza przyczepiają się do muru?
Pnącza wykształciły specjalne organy umożliwiające wspinanie się pędów. Służą one tylko do podtrzymywania rośliny, nie wrastają w podpory i nie uszkadzają ich.
- Przylgi i korzenie czepne (bluszcz pospolity, hortensja pnąca, milin amerykański, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy).
- Wąsy, wijące się pędy i ogonki liściowe (akebia pięciolistkowa, aktinidia pstrolistna, dławiszow okrągłolistny, glicynia, powojniki, rdestówka Auberta, wiciokrzewy i winorośle).
Przeczytaj też: Rośliny pnące do ogrodu - jak wybierać pnącza ogrodowe, jak je sadzić i pielęgnować?
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Powojniki to jedne z najpopularniejszych pnączy o ozdobnych kwiatach
Inne porady tego eksperta