Jak uprawiać zioła na domowym parapecie? Radzi ekspert
Chciałabym mieć na swoim parapecie uprawę ziół do własnego użytku. Niestety, wszystkie próby uprawiania kończyły się śmiercią wszystkich roślin. Próbowałam hodować rośliny z nasionek, a także starałam się pielęgnować je po przyniesieniu ze sklepu (najczęściej supermarketu) - efekt jest taki, że np. kolendra każdorazowo na drugi-trzeci dzień obumiera (gnije lub usycha), a podlewam wodą przegotowaną, odstaną i tylko wtedy, kiedy widzę, że ziemia jest sucha. Wszystkie pozostałe zioła, jak np. mięta lub melisa, brązowieją na końcach liści i usychają, mimo, że są podlane. Najczęściej na liściach ziół występują brązowe plamy, a parę dni później roślina nadaje się do kosza. Co mogę robić źle? Jak uprawiać zioła żeby rosły zdrowo? Pyta czytelniczka.
Spis treści
Gdzie uprawiać zioła w domu?
Najlepszym pomieszczeniem w domu do uprawy ziół jest kuchnia – tutaj bowiem przygotowujemy posiłki, do których będziemy wykorzystywać świeże zioła. Większość roślin przyprawowych wymaga dużo słońca, dlatego w kuchni trzeba dla nich wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Najlepszym będzie parapet okienny (oprócz okna od północy). Dlatego w kuchni postawmy doniczki z ziołami przy oknie!
Uprawa ziół w domu. Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej?
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Jak uprawiać zioła na domowym parapecie?
Do domowej uprawy ziół najlepiej wybierać parapety wschodnie lub zachodnie (słoneczne są też dobre - poza okresem letnim). Z tego co Pani pisze wynika, że u ziół albo gniły korzenie i pojawiały się choroby grzybowe, albo wystąpił problem ze zbyt suchym powietrzem. Mogły też ulec przemarznięciu przy przenoszeniu (lub uchylaniu okna). Problem jest o tyle nietypowy, że rośliny zamierają w ciągu kilku dni. Zwykle przy nieodpowiedniej uprawie proces ten jest znacznie dłuższy.
Proszę zwrócić uwagę, czy zioła były uprawiane w donicach z otworami. To częsty problem - szczególnie jeśli posiada się ozdobne, ceramiczne pojemniki. Zwykle zioła i tak trzeba przesadzić po zakupie. Podlewanie zalecam wykonywać regularnie, ale mniej obficie. W pomieszczeniu warto zainstalować filtry powietrza, np. ceramiczne na grzejnikach (przydadzą się i dla naszego zdrowia).
Jak dbać o zioła w doniczkach?
Zioła uprawiane w doniczkach w domowej kuchni należy przede wszystkim systematycznie podlewać, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża w pojemniku. Suche i ciepłe powietrze w ogrzewanych mieszkaniach przyczynia się do szybkiego wysychania ziemi w doniczkach. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać wilgotność podłoża. W domowej uprawie ziół, ziemia w pojemniku powinna być zawsze lekko wilgotna. Nie może być jednak mokra, ponieważ woda zalegająca wokół korzeni w krótkim czasie może doprowadzić do ich gnicia i obumarcia rośliny. Zioła najlepiej podlewać wodą odstaną o temperaturze pokojowej.Uprawiane na kuchennym parapecie zioła należy chronić przed przeciągami i silnym wiatrem. Jeśli chcemy wywietrzyć kuchnię, to na czas wietrzenia odstawmy doniczki z ziołami dalej od okna.
Zioła w doniczkach na zimę: kiedy przenieść do domu, a kiedy zostawić na dworze?
Inne porady tego eksperta