Dlaczego liście mirtu się zwinęły? Zapytaliśmy eksperta
Mam mirt, tylko niestety wszystkie liście się zwinęły, ale nadal pozostają zielone. Roślina jest cała wysuszona. W środku gałązki jest jeszcze zielona, ale pędy mimo to dość łatwo się łamią. Czy jest szansa na odratowanie go? Pyta czytelnik.
Autor: GettyImages
Mirt zwyczajny ma pędy gęsto pokryte drobnymi błyszczącymi liśćmi
Spis treści
Co lubi mirt?
Mirt jest rośliną ciepłolubną, dlatego w Polsce nie jest uprawiany w gruncie, a jedynie w doniczkach. W uprawie pojemnikowej dorasta do 1,5 m wysokości. Mirt jest wrażliwy na duże spadki temperatury i nie jest mrozoodporny. Nie jest jednak typową rośliną pokojową - preferuje wystawę słoneczną i potrzebuje dopływu świeżego powietrza. Lubi mieć wolną przestrzeń wokół siebie. Latem najlepiej czuje się wystawiony na zewnętrznym zacisznym balkonie, tarasie lub werandzie w ogrodzie.
Mirt wymaga dość żyznej, przepuszczalnej i kompostowanej gleby o odczynie kwaśnym. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniego drenażu ziemi (keramzyt, kora, żwirek), korzenie zgniją, roślina zżółknie i w konsekwencji uschnie. Podlewamy więc umiarkowanie wodą miękką np. odstaną deszczówką i nawozimy tylko latem płynnymi nawozami bez zawartości wapnia w składzie.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego liście mirtu się zwinęły?
Wygląda na to, że mirt został przesuszony, a potem zbyt silnie podlany i się "udusił". Jeżeli bryła korzeniowa jest mokra, proszę nie podlewać rośliny aż do uzyskania stanu przesuszenia wierzchniej warstwy (1 cm) przy lekkiej wilgotności w głębi bryły. Zimą mirt powinien stać w chłodnym pomieszczeniu (5-10 st.C), wtedy podlewa się go oszczędnie. Wiosną trzeba zapewnić roślinie cieplejsze, widne miejsce i stopniowo coraz więcej podlewać. Latem należy nawadniać obficie.
Ratunkiem dla mirtu, którego liście uschły, jest przycięcie pędów - wiosną roślina powinna odbić.
Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak uratować przelane kwiaty?
Zimowe przechowywanie mirtu
Optymalne warunki do przezimowania mirt znajdzie w pomieszczeniu jasnym i chłodnym (o temperaturze 5-10 st. C). Wtedy przechodzi okres spoczynku. Podlewamy go sporadycznie, po wcześniejszym sprawdzeniu podłoża. Źle zniesie przechowywanie w pomieszczeniu ze stale włączonym kaloryferem.
Przeczytaj też: Jak przygotować rośliny domowe do zimy? Te wskazówki pomogą w zimowej pielęgnacji
Inne porady tego eksperta