Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście? Odpowiada ekspert
Dlaczego u mojej małej sadzonki strelicji liście żółkną i usychają? Kupiłam roślinkę niedawno i nie przesadzałam jej. Stoi na półce, z dala od okna, choć ma rozproszone światło. Podlewam ją dopiero, gdy ziemia z góry przeschnie. Czy strelicja może tak "sama z siebie" odżyć i wypuścić nowe pędy? Pyta czytelniczka.
Autor: GettyImages
Strelicja królewska zachwyca egzotycznymi kwiatami
Spis treści
- Jak wygląda strelicja?
- Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście?
- Jak dbać o strelicję?
- Jak czyścić liście strelicji?
Jak wygląda strelicja?
Ozdobą strelicji są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Dekoracyjne są również podłużne, skórzaste, zielone, sztywne, osadzone na długich (do 1 m) i grubych ogonkach liście, które osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Są podobne do liści bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy. Pęd kwiatowy jest bezlistny, wysoki, gruby, zakończony oryginalnym kwiatostanem. Strelicja ma rozbudowany system korzeniowy i mocno rozrasta się na boki.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące. Które warto wybrać do domu?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście?
Przyczyną żółknięcia liści strelicji może być po prostu szok po zmianie miejsca w jakim rośnie.
Może też doniczka jest zbyt mała - strelicja powinna rosnąć w dość obszernym pojemniku, bo ma rozległy system korzeniowy. Podłoże dla strelicji powinno być żyzne i gliniaste – jeżeli rośnie w podłożu włóknistym i przepuszczalnym trzeba ją przesadzić (teraz jest dobra pora). Na dnie pojemnika trzeba umieścić kilkucentymetrową warstwę keramzyt, bo nie lubi, gdy korzenie stoją w wodzie.
Inną przyczyną żółknięcia strelicji może być zbyt suche powietrze - dobrze jest umieścić obok rośliny nawilżacz powietrza.
Jak dbać o strelicję?
Zimą temperatura optymalna dla niej to około 18 st. C (nie może spaść poniżej 10 st. C). W lutym należy strelicję stopniowo podlewać coraz obficiej i ustawić roślinę w pobliżu okna, w miejscu widnym i przewiewnym (można od maja do września wynieść na balkon lub do ogrodu, ale w miejsce osłonięte od wiatru i przez kilka godzin zacienione). Podczas upałów należy strelicję dość obficie podlewać (jednak dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie) i spryskiwać. Roślina potrzebuje też w okresie wzrostu intensywnego nawożenia (co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu, a zasobnymi w mikroelementy. Od października podlewanie należy ograniczyć - roślina powinna wejść w okres spoczynku, inaczej będzie kwitła słabo lub nawet wcale.
Jak czyścić liście strelicji?
Liście strelicji są duże i łatwo na nich osiada kurz. Dlatego trzeba je systematycznie przecierać wilgotną ściereczką. Co jakiś czas można też całą roślinę wstawić pod prysznic i dobrze umyć.
Przeczytaj też: Jak oczyścić z kurzu domowe rośliny doniczkowe?
Inne porady tego eksperta