Czy warto posadzić w ogrodzie sumaka octowca? Czy sumak jest ekspansywny?

2024-09-30 13:03

Mam nieduży ogród, bardzo chcę w nim posadzić sumaka. Ale znajomi przestrzegają mnie, że to bardzo ekspansywna roślina i że może rozprzestrzenić się na cały ogród. Czy rzeczywiście mam się czego obawiać? Takie pytanie zadał nasz czytelnik. Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Sumak octowiec - jak wygląda?
  2. Czy warto posadzić w ogrodzie sumaka octowca?
  3. Czy sumak jest ekspansywny?
  4. Jak ograniczyć ekspansję sumaka octowca?

Sumak octowiec - jak wygląda?

Sumak octowiec to duży krzew bądź niewielkie drzewo. Dorasta do 5–8 m wysokości. Zwykle tworzy niewysoki pień, który często od niewielkiej wysokości rozdziela się widlasto na konary i gałęzie tworząc charakterystyczną koronę o parasolowatym kształcie. Gałęzie sumaka octowca są grube i sztywne (młode pokryte włoskami), po złamaniu wycieka z nich sok mleczny.

Liście sumaka pojawiają się wiosną bardzo późno, wyrastają wyłącznie na młodych pędach (starsze gałęzie są ich pozbawione), są złożone, duże (mają 30–60 cm długości), pierzaste. Pojedyncze listki mają zaostrzone wierzchołki. Jesienią liście sumaka malowniczo przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo, a na zimę opadają z drzewa.

Sumak octowiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest rośliną dwupienną. Pojedyncze kwiaty drobne, żółtawozielone. zebrane na końcach pędów w stożkowate, owłosione wiechowate kwiatostany. Na osobnikach żeńskich po kwitnieniu przekształcają się w okazałe, dekoracyjne, bordowe owocostany, które mogą utrzymać się na roślinie nawet do następnego roku.

Czy warto posadzić w ogrodzie sumaka octowca?

Sumak octowiec (Rhus typhina) bo taki właśnie najczęściej bywa u nas sadzony, jest niezwykle efektownym, niewielkim drzewem, wciąż chyba zbyt mało docenianym. Ma bardzo ładny pokrój. Jego liście jesienią przebarwiają się na żółto–pomarańczowo-czerwono (jest to wtedy jedna z najpiękniejszych roślin w ogrodzie), a po ich opadnięciu uwagę przyciągają oryginalne maczugowate bordowoczerwone owocostany. Co więcej – sumak może rosnąć na każdej, nawet suchej i zasolonej glebie, pod warunkiem że jest to miejsce nasłonecznione.

Przeczytaj też jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie?

Czy sumak jest ekspansywny?

Dzięki odrostom korzeniowym sumak octowiec łatwo się rozrasta, a jeśli już go posadzimy, to może być trudno pozbyć się go z ogrodu. Odrosty pojawiają się jednak tylko wtedy, gdy uszkodzimy korzenie lub wykarczujemy drzewo. Dlatego wokół sumaka nie należy głęboko przekopywać gleby, a jedynie w razie konieczności powinno się spulchniać jej powierzchnię (można założyć w tym miejscu trawnik, posadzić niskie krzewy lub inne rośliny zadarniające). Jeśli pojawiają się odrosty, trzeba je szybko usunąć.

Jak ograniczyć ekspansję sumaka octowca?

Aby ograniczyć ekspansję sumaka trzeba usuwać już powstałe odrosty, najlepiej gdy tylko się pojawią. Ale wykopać trzeba korzenie, z których odrosty wyrastają, a nie tylko wyciąć odrosty. Wiąże się to oczywiście z przekopaniem ziemi wokół sumaka. Pamiętajmy, że uszkadzanie korzeni sumaka stymuluje roślinę do tworzenia nowych odrostów korzeniowych, trzeba więc dokładnie usunąć korzenie.

Możemy zastosować specjalne bariery korzeniowe (przeznaczone dla bambusów drzewiastych), które po wkopaniu głęboko w ziemię ograniczą teren rozrastania się korzeni sumaka. Niższe odmiany sumaka octowca można uprawiać w dużych, plastikowych donicach, zadołowanych w ogrodzie - korzenie rozrastać się wtedy będą tylko w obrębie donicy. Ostatecznością jest zastosowanie herbicydów.

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają