Spis treści
- Dlaczego byliny potrzebują dzielenia?
- Kiedy można dzielić byliny?
- Jak podzielić karpy bylin, aby odmłodzić rośliny?
Dlaczego byliny potrzebują dzielenia?
Po kilku latach wzrostu w tym samym miejscu niektóre byliny gorzej rosną i słabiej kwitną, ponieważ ich karpy zbyt się zagęszczają i starzeją. To sygnał, że byliny trzeba wykopać, podzielić na mniejsze fragmenty i posadzić w glebie użyźnionej. Zanim posadzone w nowym miejscu młode rośliny ukorzenią się, są wrażliwe na przesychanie, dlatego warto im przyciąć liście, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania, zwłaszcza jeżeli pogoda jest słoneczna i ciepła. Podobnie postępujemy z bylinami, które nadmiernie się rozrosły i zagłuszają rosnące obok rośliny.
Przeczytaj też: Te byliny są piękne, ale żeby co roku zachwycały, wymagają pewnego zabiegu!
Kiedy można dzielić byliny?
Jesień to dobry czas na wykopanie, rozdzielenie i ponowne posadzenie bylin, które kwitły wiosną i wczesnym latem. Nie należy z tym zwlekać - najlepiej podzielić i przesadzić byliny pod koniec września i na początku października, żeby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów – od tego zależy, czy dobrze przezimują.
Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć byliny na zimę? Czym je okryć? Które trzeba wykopać?

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jak podzielić karpy bylin, aby odmłodzić rośliny?
Po kilku latach uprawy w tym samym miejscu, wiele bylin zaczyna gorzej rosnąć: mają mniejsze liście i słabiej kwitną, a niektóre zamierają w środku karpy. Takie byliny musimy wykopać i podzielić, rozrywając ich kępy w dłoniach na mniejsze części, przecinając je nożem albo odrywając ukorzenione sadzonki. Przed posadzeniem na rabatach należy przyciąć liście roślin, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania. Pracę najlepiej przeprowadzić w pochmurny i wilgotny dzień, bo to gwarantuje ich lepsze przyjęcie się w nowym miejscu. Takie odmładzanie bylin zazwyczaj przeprowadza się raz na pięć-osiem lat. Wyjątkiem są irysy bródkowe, których kłącza powinny być dzielone i przesadzane co dwa-trzy lata. (eb-g)
Inne porady tego eksperta
