Pomysł na kominek w salonie - gdzie najlepiej umieścić kominek w salonie? Jak go wykończyć? Galeria zdjęć

2024-01-10 13:38

Moda na ogień w domu nie przemija, chociaż współczesne rozwiązania, w których płomienie znajdują się za szybą, mają niewiele wspólnego z otwartymi paleniskami sprzed wielu lat. Kominki nie są już podstawowym źródłem ciepła w domu. Zobacz, jakie mamy pomysły na kominek w domu?

Spis treści

  1. Jaki kominek w domu?
  2. Zobacz pomysły na kominek w domu
  3. Kominek - ważny element wnętrza
  4. Jakie miejsce na kominek?
  5. Czym wykończyć kominek?

Jaki kominek w domu?

Miłośnicy „prawdziwego” ognia, oczekujący od domowego ogniska nie tylko ciepła, lecz także zapachu, chętnie instalują kominki (zazwyczaj w postaci wkładów kominkowych do obudowania) lub piecyki wolno stojące na drewno (popularnie zwane kozami). Te dość tradycyjne w sposobie działania urządzenia muszą być podłączone do przewodu spalinowego. Jeśli dom jest nowy i szczelny, trzeba też doprowadzić w pobliże komory spalania lub bezpośrednio do niej kanał nawiewny, zapewniający dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego miejsce kominka definiuje się już na etapie projektu domu.

Późniejsze przeniesienie go do innej lokalizacji jest trudne i kosztowne, ponieważ wybudowanie nowego komina z przewodem dymowym, na przykład w centralnej części domu, wymaga przebicia stropu oraz dachu, a nierzadko wzmocnienia podłoża, gdy marzy nam się ciężki wkład do zabudowy. Ci, którzy w obsłudze kominka preferują szybkość i prostotę, decydują się na urządzenia zasilane gazem, w których płomień otacza dekoracyjne elementy udające drewno lub rozżarzone węgle. Wymagają one doprowadzenia gazu do palnika lub miejsca na butlę oraz kanału do odprowadzenia spalin.

Ale nawet jeśli w domu nie ma możliwości podłączenia takich kominków, nie oznacza to konieczności rezygnacji z żywego ognia. Alternatywą są zyskujące na popularności biokominki, w których spala się bioetanol. Nie emitują one dymu, więc komin spalinowy jest niepotrzebny. Dzięki temu można je wstawić prawie do każdego wnętrza (nawet w budynku wielorodzinnym), wmurować w ścianę w taki sposób, że ogień jest na dowolnym poziomie, powiesić na niej lub postawić w centralnym punkcie domu. Takie kominki można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Zobacz pomysły na kominek w domu

Kominek - ważny element wnętrza

Zarówno otwarty kominek, jak i obudowany wkład oraz piecyk – koza są to elementy dość duże i przykuwające uwagę, i to nie tylko jeśli migoce w nich ogień. Warto więc pamiętać, że przez długi czas będą wygaszone, i nie sugerować się zdjęciami, na których w kominku płoną polana. W upalne letnie i wiosenne wieczory ognia raczej nie będziemy rozpalać.

Planując usytuowanie kominka, najlepiej od razu zaaranżować całe pomieszczenie, żeby sprawdzić, czy uda się je umeblować tak, aby spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób będziemy się relaksować przed kominkiem, czy ma on być on na pierwszym planie, żeby z całą rodziną lub przyjaciółmi wpatrywać się w płomienie, czy też chcemy, patrząc na przykład na telewizor lub monitor, siedzieć bokiem do kominka i tylko od czasu do czasu zerkać na ogień.

Warto też od razu narysować na planie pomieszczenia meble w pożądanych przez nas wymiarach – po to, aby sprawdzić, czy się zmieszczą i czy zachowane będą między nimi właściwe proporcje i odległości. Z powodu zagrożenia pożarem meble muszą być oddalone co najmniej kilkadziesiąt centymetrów od szyby kominka, a jeśli jest to kominek otwarty lub koza – jeszcze dalej.

Jakie miejsce na kominek?

Nie ma recepty na najlepsze miejsce dla kominka, jednak decyzja, gdzie będzie się znajdował, jest kluczowa dla charakteru wnętrza. Zazwyczaj lokalizuje się go w salonie, ale może on również stanąć w jadalni, sypialni, łazience czy na połączeniu pomieszczeń. Pomysłów, gdzie umieścić kominek, może być wiele.

Nowocześnie na styku. Obecnie kominek rzadko pełni funkcję najważniejszej atrakcji w salonie. Zazwyczaj walczy o uwagę z ekranem telewizyjnym, stołem i zestawem kanap. Dlatego większość inwestorów chce, aby kominek był widoczny, ale nie dominował. Warto więc umieścić go na styku pomieszczeń w taki sposób, żeby nie przeszkadzając w komunikacji, był dobrze widoczny z wielu miejsc. Ponieważ wielofunkcyjne otwarte wnętrza łączące salon z jadalnią, kuchnią i strefą komunikacji cieszą się ogromnym powodzeniem, wstawia się tam wkłady kominkowe z narożną szybą lub z trzema szybami, które pozwalają podziwiać płomienie z wielu stron. Największy konkurent kominka, czyli telewizor, dobrze jest wtedy umieścić na innej ścianie, najlepiej prostopadłej do ognia.

Odważnie w centrum. Jeśli jesteśmy pewni, że kominek ma być sercem domu, rozważmy kominek umiejscowiony tak jak przed wiekami – na środku pomieszczenia. Takie usytuowanie może być bardzo efektowne, ale jest jednocześnie dość zobowiązujące. Przede wszystkim wnętrze musi być duże, powinno mieć co najmniej 7-8 m długości, aby wokół kominka dało się umieścić meble, na przykład z jednej strony stół jadalniany lub ciąg kuchenny, a z drugiej zestaw kanap.

W tym ustawieniu sprawdzą się popularne ostatnio kominki dwustronne (tunelowe) mające dwie równoległe szyby, które sprytnie oddzielą dwie strefy. Bardzo stylowe są paleniska cylindryczne lub podwieszane, które podziwia się z każdej strony i które swoim kształtem i charakterem przypominają rzeźby. W wysokim wnętrzu sprawdzi się również wolno stojący piecyk na drewno.

W rogu. Kominek wtulony w narożnik tworzy przytulny kącik dla spokojnego kontemplowania ognia przez dwie lub trzy osoby. Jeśli zdecydujemy się na prosty wkład, to trzeba zaprojektować obudowę ustawioną pod skosem do ścian. W tym miejscu świetnie będzie wyglądał kominek, w którym ogień jest za narożną lub półokrągłą szybą, da on więcej możliwości aranżacji pomieszczenia.

Tradycyjnie - w lub na ścianie. To najbardziej klasyczne rozwiązanie, w którym kominek umieszcza się we wnęce albo wystaje on ze ściany. Usytuowanie kominka lub piecyka w niszy to ukłon w stronę tradycji, kiedy to wnęki były na tyle duże, że mieściły siedziska dla osób wygrzewających się przy ogniu. Ściana takiej wnęki była wyłożona materiałem akumulującym ciepło – specjalną cegłą lub kamieniem. Kominek wystający ze ściany może być tradycyjnie obudowany symetrycznym portalem kominkowym z półką nad nadprożem kominka. Wstawiając prosty wkład kominkowy, ten z pozoru banalny pomysł można zrealizować w sposób bardzo nowoczesny przez zastosowanie szlachetnych materiałów i prostych form.

Na płaskiej ścianie ciekawie może też prezentować się model o zaokrąglonej szybie, której kształt skontrastujemy z prostą obudową. Urządzenie zlokalizowane przy zewnętrznej ścianie domu, sąsiadującej z tarasem, umożliwi dobudowanie zewnętrznego paleniska, które pozwoli dogrzać się w chłodniejsze wieczory spędzane na dworze. Powstałe w ten sposób dwa kominki są zbudowane w taki sposób, że ich przewody dymowe znajdują się w jednym kominie, biegnącym najczęściej w ścianie domu.

Czym wykończyć kominek?

Wkłady kominkowe obudowuje się tak, aby pasowały do wystroju całego wnętrza. We współczesnych domach w sposobie wykończenia kominków króluje minimalizm. Odchodzi się od bogatych portali przypominających ołtarz, których częścią były rzeźby, lustra i obrazy (chyba że są to wnętrza stylizowane na stare), na korzyść prostych form z jak najmniejszą liczbą detali. Często ścianę lub bryłę kominkową dekoruje się od góry do dołu tym samym materiałem – kamieniem, ceramiką lub spiekami kwarcowymi.

Czasem sposobem na współczesne ognisko domowe jest kominek zintegrowany z wnętrzem do tego stopnia, że w ścianie wyróżnia się jedynie palenisko. W pogoni za nowościami producenci zmieniają proporcje szyb kominkowych. Do popularnych wąskich i długich palenisk dołączają cieszące się coraz większym zainteresowaniem, zajmujące niewiele miejsca kominki „pionowe”, często obudowane również ustawioną w pionie kolorową ceramiką lub cegłami. Minimalistyczne, usytuowane w nieoczywistych miejscach urządzenia, w których widać jedynie płomień i szybę, to często biokominki lub urządzenia zasilane gazem, gdyż ich paleniska i obudowy mogą bez ograniczeń przyjmować futurystyczne, nowoczesne kształty oraz proporcje mocno wydłużone w poziomie lub pionie.

Przeczytaj także:

Pomysł na kominek w salonie. Praktyczne porady i galeria najpiękniejszych kominków

Kominek gazowy i elektryczny - budowa, montaż, moc grzewcza. Kominkowy elementarz

Biokominek w salonie - inspiracje i porady

Piec koza - kiedy warto zamontować piec typu koza grzewcza w domu? Czym palić w piecu typu koza?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.