Czy fikusa benjamina można przycinać? Kiedy i jak to robić? Radzi ekspert
Moje pytanie dotyczy fikusa Benjamina. Mam go od trzech lat, jest duży, bo mierzy około 2 m wysokości, ostatnio trochę "opadł", ale trochę mu pomogłam odżywką w pałeczkach i jest w porządku. Chciałam mu przyciąć końcówki, ale nie wiem czy taki zabieg stosuje się w przypadku tej rośliny? Jeśli tak, to proszę o informację kiedy należy to robić i ile można go przyciąć? Roślina jest dość "rzadka", czy można ją jakoś zagęścić? Pyta czytelniczka.
Spis treści
- Jak wygląda fikus benjamina?
- Czy fikusa benjamina można przycinać? Kiedy i jak to robić?
- Dlaczego fikus benjamina gubi liście?
Jak wygląda fikus benjamina?
Fikus benjamina to długowieczna roślina doniczkowa. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się nią wiele lat. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i Północnej Australii. Zwany jest czasami fikusem płaczącym ze względu na to, że jego wyrastające ze zdrewniałych pędów, pokryte liśćmi gałązki opadają w dół w miarę wzrostu rośliny. Liście figowca benjamina są lśniące, spiczaste, nieco skórzaste, mają 5-10 cm długości, z wiekiem stają się ciemniejsze. w uprawie doniczkowej fikus benjamina dorasta do około 2 m wysokości.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Czy fikusa benjamina można przycinać? Kiedy i jak to robić?
Ficus benjamina dość dobrze reaguje na cięcie i generalnie nie ma większego znaczenia, kiedy przeprowadzimy ten zabieg. Pamiętać należy jednak, że jego pędy wydzielają mleczny sok, w związku z tym przy cięciu pędów o większej średnicy należałoby miejsca cięcia osuszyć i zabezpieczyć, na przykład węglem drzewnym. Można je też "przypalić" za pomocą rozgrzanego drutu.
Jeśli chodzi o poprawę pokroju rośliny, to wszystko zależy od odmiany i charakterystycznej dla niej siły wzrostu. Niekiedy nawet wielokrotne cięcie nie spowoduje bowiem silniejszego zagęszczenia pędów rośliny. Wprawdzie powinniśmy uzyskać większą ilość rozgałęzień, ale ich silny wzrost może spowodować ogałacanie się pozostałych pędów.
Dlaczego fikus benjamina gubi liście?
Opadanie liści u fikusów jest naturalnym procesem. Roślina właśnie w taki sposób reaguje na sytuacje stresowe – w okresie zimowym jest to brak wystarczającej ilości światła, suche powietrze związane z działaniem centralnego ogrzewania oraz zbyt wysoka temperatura. Natomiast opadnie liści od wiosny do jesieni może być spowodowane przelaniem bryły korzeniowej i nadmiernymi przeciągami. W czasie sezonu wegetacyjnego problem można wyeliminować, natomiast zimą jedynie zmniejszać „straty”, m.in. przez podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny.
Przeczytaj też; Jak przesadzać fikusa benjamina? Przesadzanie figowca benjamina krok po kroku
Inne porady tego eksperta