Cebula cyklamena zgniła - czy kwiat można jeszcze uratować? Odpowiada ekspert

2025-01-08 10:53

Cyklamen stał w pokoju, w którym temperatura wynosi powyżej 15°C. Zaczęły mu żółknąć liście, kwiaty były małe i szybko opadały. Wyniosłam go do chłodniejszego pomieszczenia (tzw. ganeczka). Podlewałam - gdy podlałam to się podniósł. Po jakimś czasie oklapł doszczętnie. Moja mama obejrzała go i stwierdziła, że cebula trochę zgniła, odcięła zgniłe części, ale zauważyłyśmy, że jeszcze z tej cebuli wycieka woda. Cebulę wyjęłam z ziemi - są korzenie i reszta cebulki. Czy kwiat jest do odratowania? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda cyklamen?
  2. Czy można uratować cyklamen, jeśli jego cebula zgniła?
  3. Jak pielęgnować cyklameny w doniczce?

Jak wygląda cyklamen?

Cyklamen perski, zwany potocznie fiołkiem alpejskim, to popularna roślina doniczkowa o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. W sprzedaży są liczne odmiany cyklamenu o kwiatach w różnych kolorach: od białego przez rozmaite odcienie różowego i różowofioletowego do łososiowego, szkarłatnego i ciemnoczerwonego. W niektórych odmian brzegi płatków są postrzępione. Liście cyklamenu perskiego charakteryzują się srebrzystymi, marmurkowymi wzorami. Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Czy można uratować cyklamen, jeśli jego cebula zgniła?

Jeżeli cebula cyklamena zgniła, pozostaje go jedynie wyrzucić. Nawet jeśli cała bulwa nie jest przegniła, grzyby lub bakterie, które ją zaatakowały, na pewno rozprzestrzeniły się już w całości. Poza tym, roślina nie jest w stanie wegetować, jeśli bulwa została uszkodzona i jak Pani pisze - fragment został odcięty. Prawdopodobnie podlewała Pani bezpośrednio do doniczki, a to zazwyczaj tak skutkuje. Na przyszłość cyklamen proszę podlewać tylko i wyłącznie na spodek.

Jeśli chce Pani poeksperymentować, można bulwę wsadzić do doniczki i przesuszyć, aż zacznie się bardzo delikatnie kurczyć. Wówczas można od nowa zacząć ją podlewać, ale bardzo oszczędnie, tylko tyle, by nie zaschła zupełnie. Jeśli przeżyje, po jakimś czasie powinna zacząć wypuszczać nowe liście, wtedy należy zwiększyć podlewanie. Mimo wszystko nie wróżę wielkich efektów po takich przejściach, ale życzę powodzenia.

Jak pielęgnować cyklameny w doniczce?

Te kwiaty doniczkowe lubią dużo światła, ale wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem (idealne dla nich jest okno od strony wschodniej). Optymalna temperatura dla cyklamenu wynosi w dzień 7–15 stopni Celsjusza, nocą – około 5 stopni Celsjusza. Latem można roślinę wysadzić do ogrodu.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale cyklamen nie może stać w wodzie. Zawsze podlewamy roślinę do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie kwitnienia podlewamy cyklamen dwa razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni.Cyklamenowi należy zapewnić wilgotne powietrze, ale nie wolno go zraszać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, należy ustawić doniczkę na podstawce z wodą i kamykami, ale tak, by dno doniczki nie stykało się z wodą. Zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Murator Google News
Autor:
QUIZ. Kochasz rośliny doniczkowe? Potrafisz rozpoznać je po kwiatach?
Pytanie 1 z 12
Jaka roślina doniczkowa ma takie piękne kwiaty?
Róża chińska

Inne porady tego eksperta

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE