Czy frizea zakwitnie ponownie? Odpowiada ekspert
Moja frizea przekwitła w tamtym roku, a teraz wypuściła trzy nowe rurki do kwiatów, ale jeszcze nie kwitnie. Roślina nie wypuściła rozet. Co zrobić żeby zakwitła? Pyta czytelniczka.
Autor: GettyImages
Frizea
Spis treści
Jak wygląda frizea?
Frizea, należąca do rodziny bromeliowatych, ma charakterystyczną dla nich budowę: tworzy charakterystyczną rozetę liści, ze środka której wyrasta pęd kwiatostanowy, złożony z jaskrawo zabarwionych, ściśle przy sobie ułożonych przykwiatków. Kwiatostan wyglądem przypomina kłos. Między przykwiatkami widoczne są drobne, żółte kwiaty.
Liście frizei są sztywne, ciemnozielone z brunatnymi poprzecznymi paskami, mają gładki brzeg. Roślina mateczna ginie po kwitnieniu, ale wcześniej tworzy kilka małych odrostów.
Najlepiej kupować roślinę, gdy kwiatostan dopiero zaczyna ukazywać się z rozety i nie jest jeszcze wybarwiony. Jeśli kupimy roślinę już kwitnącą, nie będzie długo nas cieszyć, bowiem wkrótce zaschnie.
Najważniejsze warunki uprawy frizei
- Frizea dobrze rośnie na stanowisku jasnym i słonecznym, ale światło powinno być rozproszone – wtedy liście i kwiaty są intensywniej wybarwione.
- Optymalna temperatura uprawy wynosi latem 20–25 st.C, a zimą 18–20 st.C.
- Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić powyżej 60 proc.
- Frizea lubi podwyższoną wilgotność powietrza.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Czy frizea zakwitnie ponownie?
Te "rurki do kwiatów" to właśnie młode rozety liściowe, tyle, że wyrastają one z pąków przybyszowych, umieszczonych między liśćmi starej rozety. Frizea nie wypuści już kwiatów ze środka starej rozety liściowej, ale jak tylko młode rozety osiągną dojrzałość (będą miały przynajmniej kilka-kilkanaście liści), powinny zacząć wypuszczać pędy kwiatostanowe. I znowu: z każdej młodej rozety wyrośnie tylko jeden pęd kwiatostanowy, a po jego przekwitnięciu roślina ponownie zacznie wytwarzać młode rozety ... i tak w kółko.
Aby roślina ponownie zakwitła, potrzeba czasu, aż rozeta liściowa wytworzy odpowiednią liczbę liści i "dojrzeje" do wydania kwiatów. Kiedy młode rozety liściowe osiągną większe rozmiary, można spróbować przyspieszyć ich kwitnienie, stosując nawóz do roślin kwitnących.
Przeczytaj też: Kwiat guzmania - jak pielęgnować guzmanię w doniczce? Jak podlewać ten egzotyczny kwiat?
Inne porady tego eksperta