Czy można spryskiwać liście fiołka alpejskiego? Odpowiada ekspert
Czy można spryskiwać liście i kwiaty fiołka alpejskiego wodą, tak aby roślinie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza? Jaka temperatura jest najkorzystniejsza dla tej rośliny? Pyta czytelnik.
Spis treści
- Jak kupować cyklamen perski w doniczce?
- Czy można spryskiwać liście fiołka alpejskiego?
- Jaka temperatura jest najkorzystniejsza dla fiołka alpejskiego?
- Okres spoczynku dla fiołka alpejskiego
Jak kupować cyklamen perski w doniczce?
Wybierając cyklamen w doniczce należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”). Wybierzmy egzemplarz, który ma dużo pąków kwiatowych (często są one ukryte wśród liści), a tylko pojedyncze kwiaty są rozwinięte – wtedy roślina będzie dłużej zdobiła nasze wnętrze. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Czy można spryskiwać liście fiołka alpejskiego?
Absolutnie nie należy spryskiwać fiołka alpejskiego wodą, gdyż może to powodować pojawienie się brązowych gnilnych plam na kwiatach oraz zagniwanie liści i całej rośliny. Nie wolno też stosować nabłyszczaczy. Wilgotność powietrza wokół rośliny można podnieść przez ustawienie rośliny na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, ale tak, aby dolna część doniczki nie dotykała stale lustra wody.
Jaka temperatura jest najkorzystniejsza dla fiołka alpejskiego?
Cyklamen najlepiej czuje się w chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura dla cyklamenu wynosi w dzień 7–15 st.C, nocą – około 5 st.C. Najlepiej ustawić go na parapecie północnego okna, z dala od źródeł ciepła (kaloryfery).
Okres spoczynku dla fiołka alpejskiego
Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku – najlepiej wtedy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego od mrozu i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce). Gdy z bulwy zaczną wyrastać nowe liście roślinę przesadzamy, nawadniamy i przenosimy do chłodnego. ale dobrze przewietrzanego pomieszczenia. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu.
Przeczytaj też: Jak prawidłowo podlewać cyklameny?
Autor: Konrad Kalbarczyk
Cyklameny to popularne kwitnące rośliny doniczkowe
Inne porady tego eksperta