Spis treści

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Jak uprawiać frezje w ogrodzie?
Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach. Doskonale nadają się do uprawy w ogrodach, zarówno na rabatach, obwódkach, skalniakach, jak i na kwiaty cięte.
Bulwy frezji wysadzamy do ogrodu na przełomie kwietnia i maja, na głębokość 5-8 cm, w odległości 15-20 cm. Podłoże powinno być lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, lekko zasadowe, a stanowisko słoneczne. Zarówno zaraz po posadzeniu, jak i przez cały okres uprawy należy pilnować, aby podłoże w okolicach bulw było lekko wilgotne i w razie suszy - dodatkowo je podlewać.
Po kilku tygodniach z bulw powinny zacząć wyrastać pierwsze liście. Frezja najpierw tworzy pióropusz licznych, szablastych liści, a dopiero później - po 3-4 miesiącach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia - rozpoczyna kwitnienie.
Aby uzyskać piękne kwiaty, od momentu pojawienia się pierwszych liści, do czasu zakwitnięcia (czyli przez około 2 miesiące) należy rośliny kilkakrotnie zasilić, np. nawozem wieloskładnikowym, każdorazowo w dawce 20-25 g nawozu na 1 m2.
Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają.
Zimowanie frezji
Frezja nie zimuje w gruncie w naszych warunkach klimatycznych, dlatego w październiku bulwy należy wykopać, oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym (około 20-25°C) i przewiewnym miejscu, do momentu sadzenia wiosną następnego roku.
Jak rozmnażać frezje?
Po drugim lub trzecim roku uprawy można otrzymać młode bulwy, które zdolne są już do wydania kwiatów. Należy je oddzielić jesienią od bulw potomnych i w ten sposób można uzyskać kolejne rośliny.
Przeczytaj też: Jak uprawiać frezje w doniczkach?
Urocze kwiaty frezji
Urocze kwiaty frezji doskonale znamy z kwiaciarni - są oferowane jako kwiat cięty i chętnie wykorzystywane przez florystów w bukietach i kompozycjach kwiatowych. Wcześniej dostępne jedynie w kilku kolorach, obecnie frezje zaskakują liczbą atrakcyjnych odmian o różnej budowie kwiatów (pojedyncze, podwójne, pełne) i ich barwie (białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, kremowe, fioletowe, łososiowe, różowe, dwukolorowe). Wiele odmian frezji ma pachnące kwiaty.
Przeczytaj też: Co najładniej pachnie w ogrodzie? Oto rośliny, które zachwycają zapachem!

Inne porady tego eksperta