Spis treści
- Narcyzy w doniczkach dekorują dom wiosną
- Dlaczego narcyz w doniczce więdnie?
- Co zrobić z narcyzami po przekwitnięciu?
- Jak dbać o narcyzy w doniczkach?
Narcyzy w doniczkach dekorują dom wiosną
Proste kompozycje z żółtych kwiatów narcyzów rozświetlą każde wnętrze. Wystarczy wstawić rośliny do ozdobnych osłonek w ciekawych, wiosennych kolorach, dodając wstążki lub rafię. Narcyzy w doniczkach można też wiosną wystawić na balkon bądź taras. W wiosennej roślinnej kompozycji można połączyć narcyzy z innymi kwiatami, na przykład bratkami, tulipanami, stokrotkami czy szafirkami.
Przeczytaj też: Narcyzy zdobią ogrody wiosną! Jak je uprawiać, by uroczo kwitły co roku?

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Dlaczego narcyz w doniczce więdnie?
Narcyzy kupowane w doniczkach i uprawiane w domu zakwitają i przekwitają bardzo szybko, niekiedy trwa to zaledwie kilka dni. Wszystko uzależnione jest od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. Im cieplej, tym proces ten zachodzi szybciej. W okresie kwitnienia roślin cebulowych w naturalnych warunkach, w ogrodzie, temperatura waha się najczęściej w okolicach kilku-kilkunastu stopni Celsjusza, w związku z tym trwa to wszystko nieco dłużej.
Czy trzeba przesadzać narcyzy kupione w markecie?
Co zrobić z narcyzami po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu roślina rozpoczyna intensywny wzrost liści, co w doniczce może sprawiać wrażenie ich "więdnięcia". Można wówczas usunąć przekwitnięte kwiaty i pozwolić roślinie na wzrost liści jeszcze przez jakiś czas, do momentu, aż same nie zaczną obumierać (w mieszkaniu będzie to trwało około kilkunastu dni). Wtedy można stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia cebul, które można przechować do następnego sezonu lub jesienią wsadzić do gruntu do ogrodu, aby kolejnej wiosny cieszyć się narcyzami już we własnym ogrodzie.
Jak dbać o narcyzy w doniczkach?
Pielęgnacja narcyzów uprawianych w doniczce nie jest trudna i polega głównie na ich systematycznym podlewaniu i oczyszczaniu z przekwitłych kwiatów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że choć rośliny nie tolerują suszy, nie znoszą też nadmiaru wody, gdyż wtedy ich cebule łatwo gniją lub zapadają na choroby grzybowe. Z tego względu narcyzy należy podlewać dość często, ale bardzo umiarkowanie, unikając przy tym moczenia ich cebul (wodę najlepiej wlewać na podstawkę). W czasie uprawy doniczkowej rośliny nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż ich cebule mają zapas składników odżywczych, przeznaczonych między innymi do odżywiania kwiatów.
Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty w ogrodzie: te rośliny cebulowe kwitną wiosną!

Inne porady tego eksperta