Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści? Jak uratować roślinę? Radzi ekspert

2024-12-09 9:45

Brzegi liści mojej kalatei usychają. Co się z nią dzieje i jak temu zaradzić? Pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda kalatea?
  2. Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści?
  3. Ważne, by kalateę przesadzić po zakupie

Jak wygląda kalatea?

Kalatea ma pokrój liściastej kępy i osiąga do 60 cm wysokości. Główną ozdobą kalatei są liście – osadzone na długich ogonkach, na spodniej stronie fioletowe, a z wierzchu mogą być zielone, białe, różowe, fioletowe, purpurowe czy brązowawe. Dodatkowo zdobią je dekoracyjne paski, smugi, wzorki. Młode liście kalatei są jasne i początkowo zwinięte w rurkę.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści?

Zasychanie końcówek liści kalatei jest charakterystycznym objawem zbyt niskiej wilgotności powietrza i/lub podłoża. W sezonie grzewczym znacznie spada wilgotność powietrza, a co za tym idzie - dostępna dla rośliny ilość wody w powietrzu.

Radzę spryskiwać roślinę miękką wodą o temperaturze pokojowej, przynajmniej dwa razy w tygodniu do wiosny, potem - nawet codziennie (taką samą wodę stosujemy do podlewania). Ponadto podłoże w doniczce powinno byś stale lekko wilgotne (ale nie mokre!). Aby zwiększyć wilgotność powietrza można też ustawić doniczkę w głębszej podstawce wypełnionej kamykami i wodą, ale tak, aby lustro wody nie dotykało doniczki.

Ważne, by kalateę przesadzić po zakupie

Jeśli roślina jest kupiona niedawno i rośnie w czystym torfie (typowe podłoże dla roślin doniczkowych produkowanych na dużą skalę handlową) - to jest jeszcze ostatni moment, żeby przesadzić ją w nieco żyźniejszą ziemię - może być taka typowa dla roślin zielonych (dostępna w każdym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni). Torf bowiem jest podłożem, które bardzo szybko przesycha i trudno utrzymać w nim, w warunkach domowych, stale odpowiednią wilgotność. Ważne też, aby dno doniczki wypełnić grubą warstwą drenażu (kamyki, żwir).

Przeczytaj też: Różowe rośliny doniczkowe ożywią każde wnętrze. Poznaj modne domowe rośliny o różowych liściach

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?
Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają