Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści? Jak uratować roślinę? Radzi ekspert
Brzegi liści mojej kalatei usychają. Co się z nią dzieje i jak temu zaradzić? Pyta nasza czytelniczka.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dzięki wyrazistym wzorom na liściach, kalatee należą do najbardziej eleganckich roślin domowych
Spis treści
- Jak wygląda kalatea?
- Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści?
- Ważne, by kalateę przesadzić po zakupie
Jak wygląda kalatea?
Kalatea ma pokrój liściastej kępy i osiąga do 60 cm wysokości. Główną ozdobą kalatei są liście – osadzone na długich ogonkach, na spodniej stronie fioletowe, a z wierzchu mogą być zielone, białe, różowe, fioletowe, purpurowe czy brązowawe. Dodatkowo zdobią je dekoracyjne paski, smugi, wzorki. Młode liście kalatei są jasne i początkowo zwinięte w rurkę.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Dlaczego kalatei zasychają końcówki liści?
Zasychanie końcówek liści kalatei jest charakterystycznym objawem zbyt niskiej wilgotności powietrza i/lub podłoża. W sezonie grzewczym znacznie spada wilgotność powietrza, a co za tym idzie - dostępna dla rośliny ilość wody w powietrzu.
Radzę spryskiwać roślinę miękką wodą o temperaturze pokojowej, przynajmniej dwa razy w tygodniu do wiosny, potem - nawet codziennie (taką samą wodę stosujemy do podlewania). Ponadto podłoże w doniczce powinno byś stale lekko wilgotne (ale nie mokre!). Aby zwiększyć wilgotność powietrza można też ustawić doniczkę w głębszej podstawce wypełnionej kamykami i wodą, ale tak, aby lustro wody nie dotykało doniczki.
Ważne, by kalateę przesadzić po zakupie
Jeśli roślina jest kupiona niedawno i rośnie w czystym torfie (typowe podłoże dla roślin doniczkowych produkowanych na dużą skalę handlową) - to jest jeszcze ostatni moment, żeby przesadzić ją w nieco żyźniejszą ziemię - może być taka typowa dla roślin zielonych (dostępna w każdym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni). Torf bowiem jest podłożem, które bardzo szybko przesycha i trudno utrzymać w nim, w warunkach domowych, stale odpowiednią wilgotność. Ważne też, aby dno doniczki wypełnić grubą warstwą drenażu (kamyki, żwir).
Przeczytaj też: Różowe rośliny doniczkowe ożywią każde wnętrze. Poznaj modne domowe rośliny o różowych liściach
Inne porady tego eksperta